STV chystá adaptaci německého vědecko-zábavného formátu Galileo

galileo_perex

Původně německý formát Galileo adaptuje na podzim Slovenská televize. Galileo je tzv. „sciencetainment“ magazín, informace ze světa vědy podává zábavnou a snadno srozumitelnou formou. Hodinový magazín má v Německu úspěch, stanice ProSieben dosahuje v průměru 11-12% podíl na trhu, pořad pravidelně vytváří podíly přes 14%. STV jej nasadí buď v září nebo v říjnu, záleží, zda si jej bude veřejnoprávní instituce vyrábět sama.

ProSieben vysílá pořad Galileo od roku 1998, jedná se o magazín, jehož náplní jsou informace o vědě a technice podány zábavnou formou. Hodina poutavě prezentovaných faktů se nevyhýbá ani umění. Jak uvádí server Stratégia.sk, německá trhová televizní dvojka nasazuje magazín denně okolo 19. hodiny naživo. Pro německou komerční stanici dosahuje na nadprůměrné výsledky, aktuálně v základní reklamní cílové skupině 14-49 let dosahuje podíly okolo 13-14%, stanice přitom průměrně oslovuje 11-12% populace (share).

Jisté už je, že podzimní struktura Jednotky STV bude o formát Galileo obohacena. Managment zatím nespecifikoval, kdy bude program nasazen, jednat by se mělo o slot mezi 17:00 a 19:00. Moderátorem magazínu bude Martin Nikodým (moderoval například pořad Chcete být milionářem?). Soustředit se chce na cílovou skupinu 14-29 let.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zakoupila licenci, díky níž lokalizuje zhruba 300 původních reportáží německé stanice, natáčet a zpracovávat ale bude také vlastní témata, programový ředitel Andrej Miklánek ale nezapíral, že dosáhnout úrovně ProSieben „bude těžké“. RTVS plánuje stopáž jednoho vydání o délce 30 minut, prostor dostanou 3 až 4 reportáže. Datum startu zatím potvrzené není, bude-li vznikat formát interně, odstartuje 1. října, příjme-li RTVS nabídku externího dodavatele, uvidí diváci první díl už 1. září.

O formát měla v roce 2006 zájem i televize Markíza, nakonec projekt nerealizovala. Magazín Galileo se dočkal i několika tzv. „spin-off“ formátů – za všechny zmiňme Galileo Big Pictures (o filmech), Galileo Mystery (mytologie, smyšlené události), Galileo CO2ntra (o změnách klimatu), Galileo eXtreme (experimenty, pokusy o rekord), Galileo X.perience (nehody, přežití vážných poranění) nebo Galileo History (historická fakta).

pro7_galileoZdroj: Stefan Gödde, moderátor magazínu Galileo. Střídá se s kolegou Aiman Abdallah. Zdroj: Facebook Pro7

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .