Streaming videa je stále populárnější, pomůže placené televizi?

Různé studie včetně té poslední od Ericsson Consumer Lab potvrzují stále vyšší popularitu sledování streamovaného obsahu na internetu na úkor klasické televize. Může tento fenomén pomoci rozvoji placené televize přes internet?

lg-smart-tv-615

Zatím nejaktuálnější pokus o vysílání obsahově zajímavého kanálu čistě přes internet předvedla na našem trhu společnost SPI International. Ta uvedla svůj nový produkt, klubový kanál FilmBox ArtHouse k dispozici pouze přes internet na základě předplatného. Pokud chcete tento program sledovat, můžete si jej předplatit společně s devíti dalšími programy a bohatou videotékou na stránkách projektu FilmBox Live.

Několik kanálů za jednu platbu

Díky jedné platbě tak dostanete balík deseti programů a videotéku on-demand, což by šlo přirovnat k jednomu balíčku u satelitní nebo kabelové televize. Jen s tím rozdílem, že tento produkt můžete sledovat na jakémkoliv zařízení a kdekoliv se nacházíte, pokud máte k dispozici vysokorychlostní internet.

Na podobném principu funguje i videotéka Topfun.TV, která rovněž nabízí balíček placené televize. Zde ale musíte nakupovat placené kanály jednotlivě. Máte ale k dispozici i část neplacených stanic a součástí předplatného je znovu i on-demand videotéka se stovkami filmů.

Dalším příkladem je novácké VOYO.cz, kde kromě samotné videotéky máte k dispozici i placené kanály skupiny Nova. Můžete tak sledovat takřka celé vysílání Novy sport a k dispozici máte i ostatní programy skupiny, ale s omezením v případě akvizicí. Na internetu tak s výjimkou celého programu Novy sport tak můžete sledovat jen pořady, kde jejich provozovatel vlastní práva pro internetové šíření. Dobrá zpráva je, že se to týká i atraktivních sportovních přenosů.

DOPORUČUJEME: Podle studie Ericssonu si televize udržuje diváky u sportovních přenosů a živých události

voyo-player-615

Sledování streamovaného obsahu získává na síle aplikacím pro chytré televize

Souhrnně však streamovaný obsah získává na stále větší popularitě i díky specializovaným aplikacím pro chytré televize, tablety a dokonce i pro smartphony, které každá z těchto skupin nabízí. Nova dokonce nedávno uvedla na trh i samostatné zařízení do domácnosti – VOYO Player, které do určité míry supluje domáci multimediální centrum a disponuje funkcionalitou pro přehrávání obsahu z videotéky Voyo, včetně streamingu kanálů skupiny Nova. Výhodou tohoto zařízení je fakt, že uživatel nemusí mít chytrou televizi, aby mohl zobrazit požadovaný obsah.

Výše uvedené příklady ukazují, že divácký návyk v podobě sledování streamovaného obsahu lze úspěšně uplatnit i na poli placené televize. S výjimkou poměrně bohatého projektu FilmBox Live ale jde jen o jednotlivé pokusy a jsme ještě daleko od toho, aby na internetu začala fungovat čistě samostatná „kabelová televize“ s programovou nabídkou, která by mohla konkurovat klasickým kabelovým a satelitním operátorům.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .