Startuje španělská La Liga bez českých televizí. Poradíme vám jak ji sledovat legálně

Atraktivní španělská nejvyšší soutěž La Liga otevírá v sezoně 2015/2016 svůj 85. ročník. V českých televizích se překvapivě neobjeví. Navzdory tomu ji čeští diváci mohou sledovat legálně přes satelit.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Přenosy jsou jednoduše dostupné na maďarských kanálech Sport1 a Sport2

Nejlepší možností je naladit si přenosy přes satelit. Skupina provozující kanály Sport1 a Sport2 sice nezakoupila práva pro český a slovenský trh, pro maďarský však ano. Díky tomu mohou tamní verze těchto kanálů přinášet až 7 zápasů z každého kola. První přenos startuje už v pátek večer od 20:15 zápasem Malaga – Sevilla na Sport1 HU, dostupný je i v HD pro diváky, kteří si předplácejí HD balíčky.

V sobotu odvysílá Sport 2 HU další tři zápasy a v neděli se objeví porce tří zápasů znovu na jedničce. Ze dvou maďarských sportovních kanálů je jednička dostupná v HD rozlišení, dvojka vysílá ve standardním. K dispozici je zvuk s maďarským komentářem, nebo původní mezinárodní komentář, který může být v angličtině.

Sledování přes satelit na kartách freeSAT a UPC Direct

Maďarské verze programů Sport1 a Sport2 lze legálně sledovat s využitím satelitní karty freeSAT od UPC, případně na kartách s logem UPC Direct. Podmínkou je použití vlastního satelitního přijímače, nikoliv původního dodávaného od UPC. Na dodávaném přijímači totiž nejsou maďarské programy dostupné. Pokud však divák použije svůj vlastní přijímač podporující dekódovací karty od freeSATu, může bez omezení sledovat i maďarské programy.

Všechny prorgamy poskytované ze strany freeSATu vysílají na orbitální pozici 0,8 st. západně. Sport1 HU ve standardním rozlišení je dostupný na frekvenci 11,727 polarizace vertikální. Verze ve vysokém rozlišení vysílá na frekvenci 12,034 polarizace vertikální. Sport2 HU je k dispozici pouze ve standardním rozlišení na frekvenci 11,766 polarizace vertikální.

Na tomto místě musíme poznamenat, že maďarské televize jsou na českém území poskytovány bez garance a provozovatel je může na českých kartách kdykoliv zablokovat. Tento krok však není pravděpodobný, jelikož reálně lze maďarské kanály přes karty freeSAT/UPC Direct přijímat už několik let.

La Liga se slovenským komentářem na televizi DajTo

AKTUALIZACE – 19:00: Překvapením je i akvizice práv ze strany slovenské televize Markíza, která nabídne vybrané zápasy na svém programu DajTo. Markíza akvizici ohlásila na poslední chvíli a nabídne výrazně menší počet utkání než ostatní stanice. Její přenosy z prvního kola se objeví na obrazovce až v neděli. Dobrou zprávou pro diváky je, že kanál DajTo lze sledovat na kartách satelitní služby Skylink (dokonce i v HD) a tento program je rovněž dostupný na zmíněných kartách freeSAT od UPC. Na rozdíl od maďarského vysílání bude sledování TV DajTo srozumitelnější pro české diváky díky slovenským komentátorům.

Akvizice španělské ligy ze strany Markízy prakticky vylučuje podobný krok Novy na českém trhu. Pokud by o práva k La Lize usilovala Nova, patrně by je umístila na placené kanály Nova sport 1 a Nova sport 2. Ty totiž působí i na Slovensku. Televize DajTo je však neplacený kanál. Dochází tak k poněkud paradoxní situaci, kdy programová nabídka slovenské dceřiné společnosti skupiny Nova je atraktivnější než vysílání na českém trhu.

Ze sázkových kanceláří nabízí přenosy Sazka, Tipsport i Chance

AKTUALIZACE – 18:00: Sázkové kanceláře Tipsport, Chance ani Fortuna původně němely přenosy španělské ligy u svých live sázek k dispozici i přesto, že je v minulé sezoně nabízely. V průběhu dnešního dne však skupina Tipsport/Chance oznámila, že nabídne všechna utkání La Ligy ve své video sekci. Některé zápasy lze najít v nabídce Sazkabet.

Podmínkou sledování přenosů je registrace a určitá minimální aktivita v oblasti sázení, což může část případných diváků odradit. V případě, že nehodláte sázet, doporučujeme sledování fotbalu spíš přes satelit.

Lze rovněž očekávat, že se španělská liga objeví i v některých sportovních barech, které využívají satelitní karty.

La Liga v televizi - první kolo 2015/2016 - na kanálech Sport1 a Sport2 pro Maďarsko

ČasZápasProgramHD
21.8. / 20:15Malaga - SevillaSport1 HUano
22.8. / 18:30Esp. Barcelona - GetafeSport2 HUne
22.8. / 20:30Atl. Madrid - Las PalmasSport2 HUne
22.8. / 22:30Rayo Vallecano - ValenciaSport2 HUne
23.8. / 18:15Bilbao - FC BarcelonaSport1 HU ano
23.8. / 20:30Sportin Gijón - Real MadridSport1 HUano
23.8. / 22:30Betis Sevilla - VillarealSport1 HUano
Poznámka: Tabulka uvádí přehled televizních přenosů 1. kola španělské fotbalové soutěže La Liga v sezoně 2015/2016 na maďarských sportovních programech. Práva pro český trh vlastní skupina SARAN, která je doposud neprodala žádné z tuzemských stanic.

Technické paramety pro naladění maďarských verzí Sport1 a Sport2 a slovenské televize DajTo

Programkmitočetoperátorpozice
Sport1 HU11,727 GHzfreeSAT0,8 W
Sport1 HU (HD verze)12,034 GHzfreeSAT0,8 W
Sport2 HU11,766 GHzfreeSAT0,8 W
DajTo - freeSAT12,111 GHzfreeSAT0,8 W
DajTo - Digi TV12,054 GHzDIGI TV0,8 W
DajTo - Skylink11,836 GHzSkylink23,5 E
DajTo - HD verze11,876 GHzSkylink23,5 E
Autor článku:

Komentáře (10)

  1. juko

   Dobrý den, v článku je uvedeno, že tyto kanály jsou dostupné pro klienty satelitní služby freeSAT s vlastním přijímačem. Takže si je koupíte u prodejců této služby. Jen musíte mít vlastní přijímač, nikoliv ten, co dodává přímo operátor.

  1. juko

   Ano, máte pravdu. Článek jsme doplnili. Nabídka přenosů na DajTo ale bude výrazně chudší.

  2. Rudanek

   DajTo ma davat len jeden zapas cez vikend.

  3. Guliver

   TV Dajto vysiela opäť cez DVB-T vysielače na Slovensku od1.9.2015

  4. Guliver

   Na Slovensku budú môcť sledovať zadarmo cez terestrial a teda aj atraktivní španělskou nejvyšší soutěž La Liga v sezoně 2015/2016 .

  1. juko

   To závisí od uhla pohľadu. V skutočnosti DajTo nie je príplatkový kanál, hoci už nevysiela voľne v DVB-T. Je však v základnej ponuke väčšiny operátorov. Napríklad u Skylinku ide prijímať v najnižšej ponuke len za cenu „servisného poplatku“.

  2. Guliver

   Od 01. septembra 2015 bola stanica TV Dajto zaradená do DVB-T – Mux 1, čiže všetci na DAJTO na Slovensku budú sledovať zadarmo cez terestrial a teda aj atraktivní španělskou nejvyšší soutěž La Liga v sezoně 2015/2016 .

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .