Startuje nová Harmonie TV pro seniory. Poučí se z chyb Publicu?

harmonie-logoNabídku česky mluvících televizí pro staršího diváka v těchto dnech doplňuje nová televize Harmonie. Ta si za cílovou skupinu vybrala diváky starší 45 let, kteří už nejsou bonitní pro současné komerční televize. Nový kanál ale bude vysílat jen v nabídkách kabelových operátorů a po internetu. Poučí se z chyb již zaniklých stanic?

Harmonie bude „lifestylová“ televize pro staršího diváka

Strukturou programu se bude nová televize pro staršího diváka nejvíce podobat nedávno zaniklé televizi Public. Ta se stylizovala do role lifestylové televize pro různé skupiny diváků. Harmonie se bude podobat jen skladbou programu, která bude kombinovat několik málo charakteristických pořadů a hudbu. Zároveň si ale zachová výrazně nízkorozpočtový provoz, který se projeví nejen v programu a produkci ale zejména v distribuci signálu. Nová televize totiž nebude vysílat terestricky ani satelitně, ale nabídne svůj signál přes optické sítě pouze kabelovým a IPTV operátorům. Díky tomu výrazně ušetří na nákladech za distribuci v řádu desítek milionů korun ročně.

Programová skladba bude složená ze šesti různých pořadů vlastní tvorby. Půjde především o reportážní a studiovou produkci. Nejznámější osobností televize bude herečka Petra Černocká, která uvádí pořad Siesta. Mezi další osobnostní tituly patří pořad Drobnosti s Milanem Drobným, Vocallido s Pavlem Trávníčkem, Ateliér s Martinem Krohem nebo Karusel s Márii Tomsovou. Programovou nabídku doplňuje magazín s příznačným názvem Pojišťovna zdraví.

harmonie-promo1

Kanál pro starší a pokročilé

Televize Harmonie sama sebe definuje jako kanál „pro starší a pokročilé“. Podle informací pro novináře přináší „nepřetržitý tok hudby a pořadů zábavných, zajímavých, užitečných, o bydlení, zahradě a zdraví, životním stylu, ale také o cestování doma i po světě.“ V promo materiálech se dále píše, že Harmonie TV je televizí bez hlasitých a dlouhých reklamních bloků, politického zpravodajství a publicistiky. A její hudební bloky mají za cíl přinášet nejenom populární hudbu ale i další žánry, především trampskou, folkovou a country hudbu, dechovku, lidové písničky, rock i  jazz.

Provozovatelem nového programu je Telekomunikační družstvo Coop TV. Vysílací licenci získala společnost přesně před rokem. Zahájení vysílání tak stihla těsně před vypršením roční zákonné lhůty. Pokud bychom chtěli nový produkt segmentovat, zařadí se Harmonie TV nejspíš vedle křesťanské televize Noe, která dramaturgicky i programově cílí na staršího diváka. Ústředním tématem jejího vysílání je ale propagace náboženství a víry, což by u Harmonie TV nemělo být hlavní náplní.

Nová televize Public bez megalomanie?

Koncept nízkorozpočtové televize pro seniory ale nemusí být na českém trhu bez šance. Fakt, že se provozovatel odhodlal minimalizovat provozní náklady hned od začátku a pro své vysílání zvolil nejefektivnější a nejméně nákladné distribuční cesty, to všechno může hrát veledůležitou roli v další budoucnosti Harmonie TV. Tato televize pro staršího diváka přitom měla i na českém trhu své předchůdce.

Showreel kratších pořadů, teleshoppingu a product placementu poprvé na trhu využila stanice TOP TV, kterou vedla známá mediální osobnost Kateřina Fričová. Projekt ale brzo doplatil na vysoké ambice, které nedokázal naplnit. TOP TV totiž aspirovala na terestrickou licenci a vedle kabelového a satelitního vysílání chtěla investovat i do zemských vysílačů. Vysoké provozní náklady a poměrně slabý divácký zájem ji následně připravily o místo na trhu.

Dalším už zmíněným projektem orientovaným především na staršího diváka byla i nedávno zaniklá televize Public. Ta se soustředila na produktové pořady a krátké magazíny, nedokázala ale zaplatit svůj provoz. Poté co se provozovatel dostal do insolvence se ukázalo, že dlužil miliony nejen svým dodavatelům ale i svému majiteli. A provozní společnost prakticky vůbec neplatila ani za šíření signálu přes zemské vysílače. I když se tedy Public na pohled jevil jako životaschopný projekt, realita byla úplně jiná.

harmonie-poradyPořady a osobnosti nové televize Harmonie. Vysílání je možné sledovat i na webu přes www.harmonietv.cz. Screenshot: RadioTV

Nová televize může uspět jen když ji nabídne i UPC nebo O2TV

Harmonie TV nyní startuje vysílání v situaci, kdy může spolehlivě analyzovat pozici svých předchůdců a poučit se z jejich chyb. Pokud se jí to podaří, může na českém trhu uspět. Klíčem k úspěchu ale bude především zájem největších kabelových operátorů na českém trhu, kteří by mohli tuto televizi zařadit do svých placených programových nabídek. Zatím je Harmonie součástí pouze dvou menších kabelových společností.

Zásadní bude postoj dominantního operátora UPC Česká republika případně společnosti Telefónica O2. Pokud tito operátoři novou televizi zařadí do svých nabídek a ještě jí začnou platit pravidelné poplatky za každou pokrytou domácnost, může to novou televizi reálně uživit. Ovšem pouze za předpokladu, že si udrží nejnižší možné provozní náklady. Pokud by ale UPC nebo O2 neprojevilo o novou televizi zájem, může být dnešní den zároveň začátkem jejího konce.

Dnešní článek bychom však rádi zakončili optimisticky a nové televizi popřáli mnoho úspěchů a světlou budoucnost. A především hodně štěstí protože i to je na komplikovaném českém trhu potřeba.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .