Stanice Z1 dostala licenci

radiotv-archiv20Nová televizní stanice Z1, která se chce 24 hodin denně věnovat zpravodajství, dnes obdržela od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kompenzační licenci potřebnou k zahájení vysílání. To plánuje Z1 na konec května, popřípadě začátek června.

Licence byla udělena na úterním neveřejném zasedání RRTV. S touto informací přišel nejdříve server Týden.cz a ČTK tuto zprávu posléze potvrdil i místopředseda rady Jiří Šenkýř.
Od nabytí právní moci rozhodnutí o přidělení kompenzační licence má stanice 360 dní na to, aby zahájila vysílání. Člen představenstva První zpravodajská (podala žádost o licenci) a zároveň generální ředitel Z1 Martin Mrnka však uvedl, že by nejraději začali vysílat před létem, a že v tomto okamžiku to vidí na přelom května a června.
Z1 patří do půltuctu televizních stanic (TV Barrandov, Febio TV, Óčko, TV Pohoda a RTA), co již v dubnu roku 2006 licenci dostaly. Následovala série žalob a soudních sporů vedených komerčními televizemi Prima a Nova. Celou situaci vyřešila až novela mediálních zákonů, které platí od začátku letošního roku.
Kromě zpravodajsko-publicistické stanice Z1, jež sídlí v pražských Holešovicích v prostorách po zkrachovalém teleshopingovém projektu Top TV, si dosud licenci vyzvedla pouze plnoformátová TV Barrandov, která by ráda své vysílání naostro spustila letos v létě.

Z1 bude první českou přímou konkurentkou veřejnoprávního zpravodajského kanálu ČT 24, která již vysílá téměř tři roky. Vysílání Z1 nejspíš nebude okamžitě nonstop, ale postupně do čtyřiadvacetihodinové vysílání dospěje. Martin Mrnka dále pro server Týden.cz uvedl: „V první fázi pro nás bude důležité zejména vysílání přes satelit a kabelové rozvody. Rovněž chceme šířit náš program přes internet, mobilní telefony i IPTV.“ V současnosti zaměstnává Z1 přibližně stovku pracovníků a v plném provozu by jich mělo být 120 až 160.
O financování Z1 se stará slovenská firma J&T, která dříve vlastnila zpravodajskou stanici TA3 a dnes je držitelkou akcií slovenské televize Joj. Více se o plánech této stanice dozvíte zde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .