SportTV pozval 33 výherců do zákulisí závodů Formule 1. Byli jsme při tom

Při poslední velké ceně Formule 1 odkryla SportTV zákulisí a několik diváků mohlo nahlédnout pod pokličku příprav nejúspěšnějšího sportovního přenosu na stanicích Sport1 a Sport2. Fanoušci sledovali závod přímo ve studiu a měli možnost popovídat si s komentátory.

Studio Formule 1 s monopostem a dekoracemi. Foto pro RadioTV.cz - Martin Petera

Studio Formule 1 s monopostem a dekoracemi. Foto pro RadioTV.cz – Martin Petera

Začátkem listopadu vyhlásily sportovní stanice Sport1 a Sport2 soutěž pro diváky, úkolem bylo tipnout si nejrychlejší kolo závodu Velké ceny Brazílie Formule 1. Do zákulisí se tak 27. listopadu vydalo 33 výherců a my jsme měli možnost sledovat jejich výlet do Maďarska. Celkem se soutěže zúčastnilo 1 775 diváků.

23:50

Krátce před půlnocí nasedají první účastníci v Praze do autobusu, který vypravila společnost AMC Networks international, provozovatel Sport1 a Sport2. Za další tři hodiny pak přistoupí výherci v Brně, nad ránem v Bratislavě. Všichni společně s Janem Hukem, PR manažerem AMC, se vydávají do maďarské metropole do studia, z něhož se pravidelně vysílají přenos například právě Formule 1.

8:30

Před devátou hodinou jsou po náročné cestě výherci odměněni snídaní. Studia společnosti AMC sídlí až na druhém konci Budapešti, čili při průjezdu mají všichni možnost prohlédnout si krásnou architekturu. Řadu z návštěvníků to podnítilo dokonce k myšlence na samostatný výlet.

9:15

Skupina výletníků se odebírá do ateliéru číslo 7, kde se nachází hned několik studií. Mimo jiné při průchodu vidíme studio TV Paprika, ale i dalších sportovní studia. Hlavní pozornost diváků však směřuje do studia Formule 1, kde už je vítá hlavní moderátor Tomáš Richtr. Studio ovšem nevypadá tak, jako jsme zvyklí. Chybí ještě vizuální doplňky a nasvícení.

Příprava studia Formule 1 - zatím bez osvětlení a dekorací. Foto pro RadioTV.cz - Martin Petera

Příprava studia Formule 1 – zatím bez osvětlení a dekorací. Foto pro RadioTV.cz – Martin Petera

Tomáš Richtr zpravuje návštěvníky o programu dne a vyhlašuje pro přítomné soutěž: „Kdo si tipne, kolik váží Jan Charouz a Josef Král dohromady?“ Když oba pánové vstoupí do studia, diváci komentují: „No jo, ale Honza se teď láduje pizzou. Nejezte, ať nejste těžší, než jsem si tipnula.“ A skutečně, Jan Charouz musí slíbit, že si před samotným vážením vysvlékne sako a půjde si odskočit.

Příprava přenosu. Foto pro RadioTV.cz - Martin Petera

Příprava přenosu. Foto pro RadioTV.cz – Martin Petera

10:10

Tři diváci se na chvíli promění na komentátory a Tomáš Richtr je uvítá přímo u stolu, aby se jich zeptal na průběh aktuální sezóny závodů vozů Formule 1.

11:20

Probíhá sledování přímého přenosu závodů GP2 na velkoplošné obrazovce ve studiu a mezi přítomné přichází také slovenský komentátor Štefan Eisele, který spolupracuje s TV Markíza. Ukazuje se jako největší „showman“ a baví svými bonmoty a šíří dobrou náladu.

Například při cvičení nástupu prohlásí: „Tohle byl potlesk? Přicházím já, musíte zbourat studio :D.“

12:00

Napětí by se dalo krájet. Zastoupeny jsou mezi diváky oba tábory – příznivci i odpůrce vedoucí stáje a konkrétně jezdců Hamiltona a Rosberga, kteří mezi sebou svedou boj o titul mistra světa. Do studia už nastoupili všichni komentátoři a moderátoři, aby se připravili na generální zkoušku.

Kamery fungují, světla svítí,… Většina štábu pochází přímo z Maďarska, takže veškerá komunikace mezi českým a maďarským štábem probíhá v angličtině. Pro mnohé je překvapením, že čeští i slovenští komentátoři jezdí na každou velkou cenu přímo do Budapeště.

Diváci jsou instruováni o průběhu – jaká budou témata jednotlivých vstupů. Zdůrazněn je fakt, že diváci mohou spontánně reagovat, mávat do kamer a vyjadřovat své názory. A to nejen pomocí červené a zelené karty.

12:20

Kvůli drobnému zdržení se jedna z třešniček stihne „na knap“, jedná se o „Mannequin Challenge“. Při ní se snímané osoby nesmí hýbat a zároveň vytvářet zajímavé kompozice. Hlavní rekvizitou je monopost v barvách Sport1 (vysílá kvalifikační závody), Sport2 (hlavní závod a studio). Přesto se nakonec vše stíhá a výsledek je vydařený.

Příprava přenosu. Foto pro RadioTV.cz - Martin Petera

Přímý přenos. Foto pro RadioTV.cz – Martin Petera; zleva: Tomáš Richtr, Števo Eisele, Jan Charouz, Josef Král

12:30

5, 4, 3, 2, 1 – Červená svítí

Kamery už snímají Tomáše Richtra, který vítá také diváky u televizních obrazovek. Do studia postupně přichází další členové štábu Sport1, Sport2 – Jan Charouz, Josef Král a Števo Eisele. Vše jde přesně podle scénáře, napětí vrcholí.

Na samotný závěr studia Formule 1 je vyhlášen výherce modelu vozu ze stáje Ferrari i s podpisem jednoho z jezdců – váha obou komentátorů byla přes 160 kg.

14:00

Končí studio Formule 1 a všichni už napjatě očekávají hlavní závod…

16:00

Vítěz Formule 1 pro sezónu 2016 je znám – Nico Rosberg. Účastníci zájezdu jsou v různém rozpoložení a pocity smíšené. Přesto většina držela pěsti právě vítězi.

Všechny už však nyní zajímají především moderátoři a komentátoři, na ně se doslova vrhli fanoušci, a to se žádostmi o podpis a fotografii.

17:00

Po páté hodině odpolední se už všichni schází v autobuse. Na rozloučenou se zájezdem a na oslavu vítěze se připíjí sektem.

Kdo není unaven, může objevovat krásy Budapeště, konkrétně velmi zdařile osvětleného maďarského parlamentu, nebo později Bratislavský hrad.

00:05

Krátce po půlnoci přijíždí autobus úspěšně do své finální destinace.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .