Sportovní Trojce hrozí zánik, co všechno za dva roky přinesla?

stv3malaSportovní kanál Slovenské televize Trojka zřejmě zanedlouho zmizí ze slovenských i českých obrazovek. Nepřímo to vyplývá z bilančního dokumentu, který médiím zaslal šéf programu Stanislav Štefánik. Ten v něm zmiňuje nejen možné ukončení vysílání, ale na konkrétních příkladech ukazuje, jak tento kanál v průběhu posledních dvou let prospěl zejména domácím sportovním svazům.

Bilance dvou let

Bilanci k více než dvouleté historii sportovního programu STV Trojka dostali všichni významní představitelé slovenských sportovních svazů, a několik mediálních novinářů. Šéf tohoto programu Stanislav Štefánik v něm na konkrétních příkladech vyvrací několik argumentů zastánců zrušení kanálu Trojka. Podle některých je Trojka zbytečným programem, který vysílá jen reprízy a monoskop. Místo atraktivních přenosů z domácích soutěží nabízí levné a pro slovenského diváka neatraktivní zápasy ze zahraničí. Slovenská televize ztratila v posledních měsících práva nejen na domácí fotbalovou Corgoň ligu nebo hokejovou Slovnaft Extraligu, ale nemůže vysílat ani anglickou fotbalovou Premier League, a neuspěla ani v licitacích na španělskou, italskou, německou nebo holandskou ligu.

V posledních dnech vyšlo najevo, že televize – navzdory původním proklamacím – nemá podepsanou ani smlouvu na vysílání hokejových soutěží NHL a KHL, a tak sportovní kanál Slovenské televize zůstane patrně až do dubna úplně bez hokeje. Šéf programu i přesto nabízí vysvětlující argumenty pro současnou situaci.

DALŠÍ INFORMACE: Slovenská televize přijde o sportovní kanál, skončí Rádio_FM

tv-premier-league2Atraktivní fotbalovou Premier League od letošní sezony vysílá satelitní kanál Digi sport. Ten Trojce přebral i domácí fotbalovou ligu, a kanál Sport 1 zakoupil hokejovou ligu.

Slovenská televize má zájem, ale nemá peníze

Neztratili jsme zájem o domácí ligové a reprezentační fotbalové i hokejové zápasy. Ztratili jej naši partneři protože jsme nedokázali nadále plnit jejich finanční požadavky. Léta jsme vyráběli na vlastní náklady a vysílali všechno, co se v domácím fotbale i hokeji „šustlo“, a platili za to nemalé peníze. Dokonce takové, za které bychom mohli zakoupit práva na Olympijské hry, MS ve fotbale i v hokeji a další špičkové akce na několik let dopředu,“ obhajuje koncepci kanálu Štefánik.

Vysílání monoskopu v dopoledních a odpoledních hodinách zdůvodnil známou finanční situaci televize, která přinutila vedení omezit vysílání a výrobu sportovního programu. Reprízy ve vysílání jsou podle něj standardní výplní všech sportovních stanic. Podíl premiér a repríz byl až do konce loňské sezony 40% k 60 procentům, což je podle Štefánika standardní.

Zahraniční soutěže jsou levnejší než domácí

Trojka v průběhu dvou let odvysílala statisticky téměř 12 tisíc hodin sportovního programu, z něhož bylo 4620 hodin premiérových. To je víc hodin než odvysílaly ostatní programy Slovenské televize v období pěti let před zahájením Trojky. Další zajímavé statistiky zahrnují celkový počet 2060 sportovních přenosů (průměr 2,63 přenosu denně), téměř 1700 zpravodajských relací, 561 publicistických relací a 103 dokumentů. Trojka odvysílala přenosy z 32 sportovních odvětví, z nichž mnohé měly na obrazovce premiéru.

V závěru Štefánik upozorňuje, co může znamenat zánik Trojky pro slovenského diváka. Objem sportovní ponuky se podle něj v lepším případě dostane na úroveň před rokem 2008. Televize bude muset omezit vysílání menšinových domácích soutěží, především halových sportů. Sportovní přenosy začnou omezovat jiné diváky na Jednotce i Dvojce z důvodu jejich aktuálnosti, a budou vytlačovat jiné plánované pořady. Podle týmu Trojky se slovenský divák bez sportovního programu STV sice obejde, ale až po ukončení vysílání si uvědomí, o co všechno přišel.

Největší prostor dostal hokej, fotbal, basketbal a házená

Dokument nabízí i konkrétní výčet přenosů ze všech disciplin v průběhu dvou let. Nejvíce prostoru získala Olympiáda a Paralympiáda (542 přenosů), na dalších příčkách je fotbal (433 přenosů), hokej (275 přenosů), a překvapivě i basketbal a házená. Tyto disciplíny měly dohromady 201 přenosů za dva roky. Na opačném konci je taneční sport, judo, kulturistika, pozemní hokej, cyklistika a hokejbal, kde se počet přenosů počítá na prstech jedné ruky.

Celé znění dokumentu, které médiím zaslal šéf sportovního programu STV Trojka Stanislav Štefánik dáváme k dispozici.

DOKUMENT: Bilance dvou let sportovního kanálu STV Trojka

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .