Sport pouze na ČT4? V době vrcholících soutěží to není dobrý krok

ct4_slegrČeská televize díky svému čtvrtému programu podporuje domácí sport více než kdykoliv předtím. Vrchol sezony ale nedokáže „obsloužit“ jediným kanálem. Kolidují nejen časy pondělních přenosů fotbalové Gambrinus ligy a play-off Tipsport extraligy. Do problémů se dostávají i další soutěže kvůli tomu, že ČT už nechce umístit žádné sportovní přenosy na druhý kanál.

Nejprve nebylo kam s hokejem, teď není kam  s volejbalem

Televize například z časových důvodů neodvysílala první dva finálové zápasy extraligy volejbalistů Českých Budějovic s Ostravou. Na teletextu to zdůvodnila to tím, že České Budějovice odmítly změnit začátky zápasů i přesto, že o tom měsíc předem věděly. Manažer klubu Zdeněk Scheichl ale s interpretací televize nesouhlasí. Pro deník MF DNES uvedl, že o záměru televize vysílat přenosy se dověděl na poslední chvíli, jen čtyři dny před zápasem. Posun začátku zápasu o více než dvě hodiny už nebyl možný.

Měli jsme vysílané spoty, plakáty, všude jsme uváděli čas od 18 hodin,“ dodal s tím, že televize požadovala začátek zápasu už od 15:45 hodin. Klubový manažer Českých Budějovic navíc tvrdí, že vůči televizi byl jeho klub vždycky vstřícný a snažil se udělat maximum. Celá situace ale znovu poukazuje na problematičnost vysílání domácích sportovních přenosů pouze na jednom programu.

Má televize jen jeden kanál nebo až čtyři?

Česká televize donedávna kombinovala sport na kanálech ČT2 a ČT4. Pokud došlo k časové kolizi dvou významných utkání, vysílala sport současně na obou programech. V zájmu větší profilace jednotlivých kanálů ale úplně stáhla sportovní přenosy z Dvojky. Doplatili na to v poslední době hokejoví fanoušci, když se některé kluby nemohly nebo nechtěly přizpůsobit vysílacímu plánu televize. Je ale otázkou, zda by ČT přece jen nemohla udělat v některých případech výjimku.

Čas začátku zápasů v některých menších městech je velice důležitý pro návštěvnost dané akce. Fanoušci se totiž nerekrutují pouze z daného města ale i z širšího regionu. A pokud by některý klub významně posunul čas začátku, může se to projevit na nižší návštěvnosti. Televizní přenos je sice důležitý pro zobrazení komerčních partnerů klubu na obrazovce. Návštěvnost diváků ale přímo ovlivňuje ekonomický úspěch celé akce. Z tohoto důvodu některé moravské hokejové kluby odmítly posouvat začátky svých zápasů podle „libovůle“ televize a o možnost přímého přenosu přišly.

Atraktivní přenos na Dvojce může být dobrou investicí

Česká televize jakožto dotovaný vysílatel veřejné služby by ale mohla hledat další možnosti, jak kolidující sportovní akce dostat do vysílání alespoň v době vrcholících ligových soutěží. Je totiž ekonomicky nerentabilní, aby jeden přenos běžel v přímém přenosu a souběžný zápas pouze ze záznamu. Z hlediska produkčních nákladů zaplatí televize za oba přenosy téměř stejnou sumu. Jeden z nich ale diváci neuvidí živě.

Pokud si ČT v rozpočtu naplánuje více přímých přenosů než kolik jich může reálně vtěsnat na jeden kanál, měla by logicky hledat časové rezervy i na dalších programech. V opačném případě jde o nehospodárné nakládání s prostředky od koncesionářů. Digitalizace televizního vysílání umožnila vznik samostatného sportovního kanálu ČT4, aby tak diváci Dvojky nebyli obtěžování sportem, který je většinově nezajímá. Neznamená to ale, že by se nějaký sportovní zápas nemohl objevit právě i na Dvojce. Zvláště v situaci, když je už zaplacený a televize jej nemá kam umístit. Pokud navíc daný sportovní přenos pomůže zvednout průměrný podíl Dvojky na publiku, jde jednoznačně o dobrou investici.

Autor článku: