Sport pouze na ČT4? V době vrcholících soutěží to není dobrý krok

ct4_slegrČeská televize díky svému čtvrtému programu podporuje domácí sport více než kdykoliv předtím. Vrchol sezony ale nedokáže „obsloužit“ jediným kanálem. Kolidují nejen časy pondělních přenosů fotbalové Gambrinus ligy a play-off Tipsport extraligy. Do problémů se dostávají i další soutěže kvůli tomu, že ČT už nechce umístit žádné sportovní přenosy na druhý kanál.

Nejprve nebylo kam s hokejem, teď není kam  s volejbalem

Televize například z časových důvodů neodvysílala první dva finálové zápasy extraligy volejbalistů Českých Budějovic s Ostravou. Na teletextu to zdůvodnila to tím, že České Budějovice odmítly změnit začátky zápasů i přesto, že o tom měsíc předem věděly. Manažer klubu Zdeněk Scheichl ale s interpretací televize nesouhlasí. Pro deník MF DNES uvedl, že o záměru televize vysílat přenosy se dověděl na poslední chvíli, jen čtyři dny před zápasem. Posun začátku zápasu o více než dvě hodiny už nebyl možný.

Měli jsme vysílané spoty, plakáty, všude jsme uváděli čas od 18 hodin,“ dodal s tím, že televize požadovala začátek zápasu už od 15:45 hodin. Klubový manažer Českých Budějovic navíc tvrdí, že vůči televizi byl jeho klub vždycky vstřícný a snažil se udělat maximum. Celá situace ale znovu poukazuje na problematičnost vysílání domácích sportovních přenosů pouze na jednom programu.

Má televize jen jeden kanál nebo až čtyři?

Česká televize donedávna kombinovala sport na kanálech ČT2 a ČT4. Pokud došlo k časové kolizi dvou významných utkání, vysílala sport současně na obou programech. V zájmu větší profilace jednotlivých kanálů ale úplně stáhla sportovní přenosy z Dvojky. Doplatili na to v poslední době hokejoví fanoušci, když se některé kluby nemohly nebo nechtěly přizpůsobit vysílacímu plánu televize. Je ale otázkou, zda by ČT přece jen nemohla udělat v některých případech výjimku.

Čas začátku zápasů v některých menších městech je velice důležitý pro návštěvnost dané akce. Fanoušci se totiž nerekrutují pouze z daného města ale i z širšího regionu. A pokud by některý klub významně posunul čas začátku, může se to projevit na nižší návštěvnosti. Televizní přenos je sice důležitý pro zobrazení komerčních partnerů klubu na obrazovce. Návštěvnost diváků ale přímo ovlivňuje ekonomický úspěch celé akce. Z tohoto důvodu některé moravské hokejové kluby odmítly posouvat začátky svých zápasů podle „libovůle“ televize a o možnost přímého přenosu přišly.

Atraktivní přenos na Dvojce může být dobrou investicí

Česká televize jakožto dotovaný vysílatel veřejné služby by ale mohla hledat další možnosti, jak kolidující sportovní akce dostat do vysílání alespoň v době vrcholících ligových soutěží. Je totiž ekonomicky nerentabilní, aby jeden přenos běžel v přímém přenosu a souběžný zápas pouze ze záznamu. Z hlediska produkčních nákladů zaplatí televize za oba přenosy téměř stejnou sumu. Jeden z nich ale diváci neuvidí živě.

Pokud si ČT v rozpočtu naplánuje více přímých přenosů než kolik jich může reálně vtěsnat na jeden kanál, měla by logicky hledat časové rezervy i na dalších programech. V opačném případě jde o nehospodárné nakládání s prostředky od koncesionářů. Digitalizace televizního vysílání umožnila vznik samostatného sportovního kanálu ČT4, aby tak diváci Dvojky nebyli obtěžování sportem, který je většinově nezajímá. Neznamená to ale, že by se nějaký sportovní zápas nemohl objevit právě i na Dvojce. Zvláště v situaci, když je už zaplacený a televize jej nemá kam umístit. Pokud navíc daný sportovní přenos pomůže zvednout průměrný podíl Dvojky na publiku, jde jednoznačně o dobrou investici.

Autor článku:

Komentáře (29)

 1. pevy

  Podle mne je naopak nehospodárné nakládání s prostředky od koncesionářů právě třeba vysílání ČT4 v době mimo vrcholící soutěže. A když ČT udělala EXTRA sportovní program (nemusela, mohl to být JENOM obyčejný čtvrtý program), kam nic jiného nesmí, tak ať se toho laskavě drží a necpe se se sportem jinam. Jsem taky platící koncesionář a sport jinde, než na čtyřce NECHCI.

 2. Jose

  Přesně tak naprostý souhlas. SPORT nemá, co dělat mimo ČT 4 na žádném dalším kanále ČT ani 5 minut. Ono je už sporné zda tak komerční sporty jako fotbal nebo hokej, které už nejsou o sportu, ale pouze o penězích, vůbec mají být na ČT 4, která byla původně určena pro nekomerční, menšinové sporty, čímž plnila své veřejnoprávní poslání a zda hokej a fotbal nemá být spíše tam, kam to patří, tedy na komerční kanál ? Kterých máme tucet, Sport 1, Sport 2, Nova Sport, Eurosport 1, Eurosport 2 atd. Ale dobře budiž. Jeden kanál ČT, lze sportu obětovat. Ale na další už to nemá, co lézt a tam se roztahovat. Pokud jim kolidují dva zápasy, tak není žádný problém aby ten druhý byl třeba na Nova Sport či jakékoli jiné k tomu určené sportovní komerční stanici.

  1. MarioF87

   Vtip je v tom, že vysílací práva se prodávají jako celek jedné společnosti, nemůže být třeba (jen příklad) jeden zápas NHL na ČT a druhý, jen proto, že se hraje ve stejný čas, na Nově. A tak je to se vším – tenis, fotbal atd.

  2. Jose

   Ale já netvrdím, že má Nova vysílat půlku. Klidně to celé mohl vysílat Eurosport, má 2 kanály, ne ? Nebo si vůbec mohla STV koupit práva nikoli jen pro Slovensko, ale pro EU a vysílat to i pro nás, stejně jsou všude. Tedy v IPTV Telefonica O2, v Sky Linku i CS Linku i v UPC atd.

 3. mak14

  I já jsem proti rozšiřování sportu na jiné programy než na ČT4. Vezměme si následující příklad: Kolik je v ČR divadel, kde se hraje představení třeba od 19 hodin. Co kdyby kulturně založení diváci požadovali, aby ČT dávala v těch 19 hodin přenosy ze 2 divadel, aby si divák mohl vybrat? Použila by televize např. ČT4, aby stihla vysílat oba přenosy? Jistě ne. Sport je stejná zábava. Nejde o nic důležitého. Tak o co jde. Stačí jeden přenos. Zbytek může být ze záznamu.

 4. Maxx

  Souhlasím s autorem článku. Přesunutí některých sportovních událostí na Dvojku nikomu neublíží. Navíc v případě aktuálního MS v hokeji se spoustu zápasů ani neodvysílá jen proto, že 2% diváků sledujících kanál ČT2 přijdou o nějaké divadelní představení, které se může kdykoliv zreprízovat o pár týdnů později. ČT by se měla nad sebou zamyslet.

 5. pevy

  A kdyby ČT4 nevysílala VÝHRADNĚ sport, tak by o tuto „masovou“ zábavu (v moment NEVYSÍLÁNÍ sportu) přišlo kolik diváků = 3-4 procenta ? Větší sledovanost čtyřka nemá, ale sportovní fandové jsou přitom slyšet všude…..

 6. Jose

  Hokej se dá také reprízovat nebo snad ne ? Ostatně na tom, jak se zvláště toto tlačí do televizí, tak je vidět, že tam jde pouze o peníze za reklamu na obrazovkách. A nikoli o návštěvnost na stadionech a sport. Ano ČT by se nad sebou měla zamyslet. Je opravdu velice sporné, zda vůbec hokej má být na ČT ? Ať si to kupují komerční sportovní stanice, když usoudí, že se jim to vyplatí. Ale nevím proč by toto měla ČT vůbec podporovat i na svém sportovním kanále ? To není dost jiného sportu, nežli zrovna hokej ? Pokud tedy nikomu neublíží přesunutí nějakých hokejů a fotbalů na Dvojku, tak pak by bylo tedy vhodné nějaká ta divadelní představení a rockové koncerty přesunout na čtyřku, stejně prý ten kanál nemá, co vysílat a slovenská sportovní Trojka už krachla a bude se zavírat. Ostatně pro 4 se uvažovalo i o jiných variantách, jako vzdělávací kanál apod.

 7. hero_bk

  Poté, co jsem si přečetl reakce na tento článek, musel jsem se zaregistrovat, abych Vám mohl napsat: Jste banda pokrytců! Vaše koncesionářský poplatky nikoho nezajímají, sport je v podstatě většinová zábava, rozhodně líp než nějaká trapná kultura na Dvojce nebo Pošta pro tebe a kdyby byl na všech čtyřech programech, nic by se nestalo, spíš naopak!
  Pro doplnění dodám, že nejsem žádnej buran, ale vysokoškolský student, který hodně čte apod., ale sport je prostě důležitej. Tečka.

 8. Jose

  Právě proto, že je to většinová komerční zábava, ať to táhne na komerční stanice ! Není potřeba aby taková věc zneužívala veřejnoprávních stanic. Sportovních komerčních kanálů je dostatek !

 9. Jose

  Ostatně ono to jde i obrátit. Právě z komerčních sportovních stanic jsou často slyšet hlasy, že ČT, tak vlastně zneužívá své postavení veřejnoprávní stanice a tímto jednáním poškozuje právě nejvíce ony komerční sportovní stanice a tím i sport celkově ! Osobně jsem ovšem fotbal i hokej na ČT4 podporoval, pro lidi, kteří jsou tak chudí, že nemají peníze na zaplacení si nějakého pay sportovního kanálu, což určitým způsobem vysokoškolský student, který platí školné, kolej atd. býti může. Tedy fungovat to jako určitá sociální služba státu, pro ekonomicky slabší jedince. Ovšem samozřejmě v rozumné míře. Tedy nemělo by to na ČT4 dominovat a už vůbec nepřichází v úvahu aby se to rozlézalo ještě po jiných kanálech ČT !

 10. Barka

  Jako aktivní cyklista bych zrušil sport úplně. Místo toho přidal vynikající pořady
  z nabídky Novy, Primy, NG , HBO atd. Nebo dejte ještě další reprízy Majora Zemana
  a Ženy za pultem . Tolerance zdejších přispěvatelů je bezbřehá. Sportu zdar.

 11. Jose

  Magora Zemana a Ženu pod pultem vysílají ,,socialistické “ stanice typu TV Barrandov. Silniční cyklististiku vysílá běžně Eurosport. Nějakou tu jinou běžně Sport Extreme.Dokumenty z NG se pravda na ČT2 bohužel opravdu vyskytují a je to potomina stejného kalibru. Tedy ČT2 by neměla být dokumentárním kanálem ! Ta by měla být kanálem kulturním ! Pokud má ČT potřebu nějakých sociálních služeb, typu hokej a fotbal na ČT4 ! A dokumenty z NG na ČT2 pro ty, kdo si nemohopu platit NG, tak ať dá dokumenty z NG na ČT1, ale nikoli na ČT2, tam to nepatří úplně stejně jako sport.

 12. Jose

  Co se týče filmů Nova, Prima, HBO ty patří rovněž na ČT1. Ale i to je samo o sobě sporné, protože ČT tak rovněž doubluje a tím poškozuje zmíněné soukromé subjekty. A tyto žánry jsou schopny se živit komerčně a není třeba aby je veřejnoprávní televize vysílala vůbec, jenže pak by za prvé asi už neměla ČT 1 vůbec, co vysílat a za druhé vedení ČT bohužel též podléhá módní fikci zvané SLEDOVANOST a díky tomu se chová nikoli jako veřejnoprávní instituce, ale částečně jako komerční subjekt i když komerčním subjektem není ! Na ČT2 patří filmy tzv. náročnějšího diváka, tedy třeba obdoba toho, co vysílá francouskoněmecký kanál Arte nebo vysílala polská TV Kultura apod.

  1. MarioF87

   Přesně tak, 4. května bude jeden zápas českého týmu přenášet dokonce „jednička“! Asi proto, aby milovníci divadla nepřišli o svoji středeční hru. Uf, tak to bude těžké, hokej nebo divadlo? Ještě že mám duální tuner…

 13. Barka

  Přečetl jsem si dnešní program ČT 1. Je tam jenom jeden opravdu dobrý titulek-
  Pohádky z mechu a kapradí. Jinak blaf. Sport na této stanici by byl ozdobou.
  Eurosport vysílá německy a uvítal bych, kdyby ČT dala jejich nabídku v češtině.
  Platím je , tak mě dejte kvalitní sport v češtině. A dejte ho všem. Dá se koupit
  ES i v české verzi , ale proč platit. Nesmyslného šrotu je v TV mraky a jak tu
  někteří chválili jakésy Bratry a šou , tak mě se ježily chlupy. Takže je jediná
  cesta , více sportu všem. Nech si blázni půjčují americké pitomosti v půjčovně.

 14. Maxx

  Je mi na zvracení z vašich názorů ohledně toho, že ČT musí vysílat jen to, co je veřejnoprávní a nesmí vysílat to, co je komerční, co baví většinu lidí a co je populární. Takže podle vás znamená termín veřejnoprávnost vysílání pro menšiny a pořady, které skoro nikoho nezajímají? Kvůli tomu mám platit poplatky, když k žádné menšině nepatřím? Na ČT si skutečně vyberu něco ke sledování velmi výjimečně a sport je to jediné, co tu televizi v očích normálního diváka posouvá výše. A vy byste jim vzali to poslední co mají. Vždyť MS v hokeji bude, jak tu už někdo přede mnou psal, klenotem mezi tím odpadem, co ČT vysílá. Mně by osobně nevadilo, kdyby práva na hokej nebo fotbal převzala nějaká komerční TV u nás, která by to dle mého názoru zvládla za stávajících podmínek udělat už lépe, než ČT, ale na druhou stranu jsem rád, že televize, kterou já platím, vysílá konečně po dlouhých měsících něco, co mě baví. Zahraniční veřejnoprávní televize jsou mnohem komerčnější a zábavnější a proto jsou i populárnější. Na ČT nikdo z vás nekouká, protože tam není na co koukat, ale přitom stále chcete zachovávat její „veřejnoprávní“ tvář a na místo populárních sportovních utkání chcete okrajové sporty jako vodní pólo a kuželky a namísto populárních show a seriálů chcete divadelní představení. Stejně se nikdo na to z vás nedívá! Kdo má rád divadlo, ať chodí do divadla. MS v hokeji je ale významná událost roku a televize, která ho vysílá, mu MUSÍ věnovat co nejvíc prostoru! Tečka a vy se zamyslete nad tím, co tu smolíte za nesmysly!

 15. Jose

  Kdo má rád hokej tak ať si táhne na stadion. Jinak je mi na blití z těch vašich lží o zahraničních veřejnoprávních stanicích, podívejte se na Němce, které máte za rohem, co tam ty stanice mají za DOKUMENTY ! To v životě nikdy ČT neodvysílala a neodvysílá i když by se na hlavu postavila ! Němci také mají samostatnou veřejnoprávní stanici einsfestival… Třeba ! Sportovní veřejnoprávní nemají, protože to zvládnou, jak známo komerčky. Bundesligu visílají Direkty Premiere všechny zápasy. Máte tam komerční SPORT 1 dříve DSF, plus něco z jiných sportů odvysílá ARD / ZDF, ale veřejnoprávní sportovní kanál si Němci nepěstují. A vědí dobře proč. Na nic to nepotřebují. Komerčních je jako máku.

 16. Jose

  A jen tak mimochodem na šmejdy, co čumí na sport na televizi u toho požírají vuřty s cibulí, popíjejí pivo a řvou a dupou na celý barák jsem alergický. Řeším to tak, že dám na gramofon Black Sabbath, osolím to na plné koule, co to unese a jdu na procházku se psem do lesa aby se ti sportovní grázlové trochu zchladili. Když se vrátím, většinou už je ticho, protože si odejdou řvát někam do hospody.

 17. Jose

  Ale tak ani ne. SPARTA v Praze a BANÍK v Ostravě mají horší pověst. Příznivce Baníku jsem osobně viděl řádit i v Chorvatsku, což už mi přišlo hodně mimo jejich obvyklý rajón… A tuším, že nejobávanější tyhle sportovní příznivce snad mají v Anglii…Pokud je už někdo nepřekonal, nemám o tom až tak přehled, většinou mě tihle sportovní chuligání nezajímají… Pravdou ovšem je, že čím dříve národní mužstvo vypadne z takovéto soutěže, tak tím dříve nastane klid a vše se vrátí do normálu, to je vyzkoušené…

 18. MarioF87

  Víte, proč loni prohrál Tomáš Berdych finále Wimbledonu? Protože přímý přenos na Nově byl vyměřen jen na 3 hodiny. Nemohl přece přetáhnout :)-
  Co tím chci říct. Že sport patří i na veřejnoprávní kanály, proč ne. Komerční stanice vysílají jen největší komerční taháky, navíc se tam určitě takovým věcem nevěnují profesionálové. Je rozdíl, když se dívám na tenisový zápas komentovaný někým z ČT nebo z Novy. Je to asi takový rozdíl, jako mezi předpovědí počasí na ČT, kterou moderují praví meteorologové, a počasím na Nově, které uvádějí v podstatě hlasatelky.

  S autorem článku tedy víceméně souhlasím. Nechápu, proč z ČT 2 zmizel sport úplně, jen kvůli divadlu apod. Bylo to poznat už, když se hádalo třeba semifinále extraligy a Davis cup. Já byl na davis cupu osobně, takže jsem viděl všechno, ale všiml jsem si už předem, že na ČT 4 klidně tenis přerušili jen proto, že v podvečer byl hokej. V sobotu vymezili na čtyřhru jen 100 minut (proto taky museli naši zvítězit ve 3 setech, že). Takže tenisový fanda musel na dvě a půl hodiny ostrouhat. Do loňska to bylo na ČT 2, nebylo to omezeno časem, co se přetáhlo, tak se vysílalo jindy apod. Proč to nešlo letos?

  A nechci ani pomyslet, jak to bude napřesrok, až bude olympiáda. To všechno nacpou na jeden kanál?

  1. Jose

   Z DVOJKY zmizel SPORT úplně protože kruci fix nemá na žádné DVOJCE CO POHLEDÁVAT A NIKDY NEMĚL !!! Byl tam dočasně, nežli se rozjela všude ČTYŘKA. Rock and roll nebo divadlo SE TAKY SPORTU NESEROU NA ČTYŘKU, TAK NEVÍM PROČ BY SPORT MĚL PRUDIT NA DVOJCE ? Prostě to tam nemá, co dělat ! Za tím si stojím. Ale historicky býval dříve na JEDNIČCE. Ano tam být může. Stejně ten kanál nemá, co dávat. To mi přijde velice rozumné, jak to vyřešili a klidně ho tam mohou ještě přidat. Tedy věci, co jdou současně dávat na jedničku. To je možné a v pořádku. Ale NA DVOJKU PROSTĚ SPORT NEPATŘÍ A JE JEDINĚ DOBŘE, ŽE Z NÍ KONEČNĚ ODTÁHNUL. Jinak dnes jsem viděl Rusko-Slovinsko na STV3 a Německo-Slovensko na STV1 /paralelně na STV3 Bělorusko a Švýcarsko/ a ČT k tomu osobně nepotřebuju ani na deset vteřin. Tečka.

  2. Maxx

   Jose, vy jste skutečně zvláštní tvor. Co je na té dvojce tak mimořádného, že by se tam nemohl objevit žádný sportovní přenos v případě, že se dvě věci kříží a ČT4 oba najednou logicky vysílat nezvládne? Přijdeme o napínavou diskuzi s rektory jihlavské univerzity, dokument o regionální soutěži mladých flétnistů nebo magazín pro nezaměstnané? Proboha vždyť ta televize je naprosto marná, nikdo ji nesleduje a jen z nějakého principu udržení žánrové stability na jednotlivých kanálech divák, který nemá možnost sledovat zahraniční televize, přijde o důležité sportovní události. Tak ať buď ČT nekupuje práva a přenechá je třeba Primě nebo Nově, anebo ať je kupuje, ale taky odvysílá. ČT prostě letos selhala a s tím souhlasí každý normální člověk. Vy ne Jose, vy totiž nejste normální.

  3. Jose

   Protože to odjakživa byla, je a bude kulturní kanál. Sporťáci už tam parazitili dost dlouho. Mají kanál 4, svůj tak nemusí prudit jinde ! A jsou země kde se podobným exmplářům, takto vtříc nevychází aby dostávali celý jeden kanál, za naše poplatky. Ovšem nestačí jim to, tak chtějí prudit ještě i na dalším. No, pokud musí nutně šaškovat i na jedničce, budiž. Tam nic tak světaborného není. Ale na dvojku prostě nepatří. A pokud si někdo myslí, že tam patří, tak ať je tam dají, ale v tom okamžiku ať jim tedy sebrou tu čtyřku a udělají z ní vzdělávací a výukový program, jak se plánovalo a jak to má třeba Itálie a jiné civilizované státy, kde se nehledí jen na nějaké fašisoidní vyřvávající sportovní grázly.

  4. Jose

   Mimochodem, při minulém MS v hokeji v roce 2009 z 56 zápasů, odvysílála ČT 33 zápasů LIVE a 23 ze záznamu. Letos plánuje z 44 zápasů odvysílat 37 LIVE a pouhých 7 ze záznamu. Čili právě letos se ČT zcela mimořádně vytáhla. Přesto se najdou jelítka, která mají tu drzost, si otvírat držku. Z toho je zcela jasně vidět, že když se grázlíkům podá prst, urvali by hned celou ruku nebo-li, za dobrotu, na žebrotu. Takže by bylo rozumné, zda by ČT neměla zvážit, zda by se jí nevyplatilo se navrátit k běžnému standardu let minulých, kdy se odvysílaly live maximálně zápasy, kde přímo figurovalo národní mužstvo, plus finále a semifinále aby dotyční přestali poletovat někde na nějakých růžových slonech v oblacích a ráčili si sednout zase pěkně zpátky na zem.

  5. Jose

   Ovšem zdá se, že ,,televizní fotbalisté“ už se pustili s ,,televizními hokejisty“ do sebe ! Hehehehe… Tedy ČT4, jak vidím na netu, se ocitá pod palbou kritiky, že nedá zápas FC Barcelona – Real Madrid. Takže je otázkou, jestli udělat z ČT4 v této chvíli jen ,,jakýsi alá hokejový kanál“ byl ten nejlepší nápad ? Aby se nám nakonec ještě ti hurá sportovci nezačali rvát mezi sebou…? Jinak, kdo používá DVB-S/S2 je v klidu. STV jako veřejnoprávní televize, země, kde se to pořádá, dává všechny zápasy. A Rusko-Slovensko může být mimořádně zajímavé. A slovensky, na rozdíl od současných porevolučních dětiček, ještě umíme…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .