Soud zakázal televizi Joj vysílat původní seriál, ta ho přejmenovala

dr_ludsky_rentgenTelevize Joj má příští pondělí odvysílat první díl druhé řady „slovenského Dr. House“, alias Doktor Ludsky. Joj u druhé série nečekaně vyměnila scénáristy, čímž se spor dostal až k soudu. Ten předběžným opatřením vysílání druhé série zakázal. Produkční společnost TV Joj ale reagovala po svém – seriál symbolicky přejmenovala na Dr. Dokonalý a tvrdí, že jde o úplně nové dílo.

Na tuto kauzu upozornila slovenská novinářka Miroslava Kernová na svém blogu O médiách. Žalobu na televizi podal například i Stano Dančiak ml., syn známého slovenského herce společně se svým kolegou Romanem Olekšákem. Oba napsali literární předlohu a podíleli se i na scénáři k první sérii. U druhé série s nimi produkční společnost televize Joj již nespolupracovala. Vybrala si jiné scénáristy, od těch původních si ale nezajistila souhlas k dalšímu nakládání s dílem.

Okresní soud nicméně konstatoval, že souhlas původních autorů je potřebný a vydal předběžné opatření, které mělo zamezit dalšímu nakládání s dílem. Toto rozhodnutí potvrdil i krajský soud. Novinářka Miroslava Kernová píše, že jde o vůbec první případ, kdy soud předběžným opatřením chrání duševní vlastnictví původních autorů.

RECENZE RADIOTV: Slovenský Dr. House v lidském provedení

dr_ludsky_banner

Reakce TV Joj byla okamžitá – název seriálu byl operativně změněn na Dr. Dokonalý a PR televize Joj vydává druhou sérii za úplně nové dílo. Opakuje se tak situace, která nastala v případě českého seriálu Rodinná pouta, kde došlo k výměně produkční společnosti. Původní společnost Pro TV tehdy dosáhla toho, že seriál Rodinná pouta se neměl dál vyrábět až do vyřešení celého sporu. Prima tehdy seriál promptně ukončila a navázala dílem Velmi křehké vztahy.

I Nova měla před třinácti lety problém s názvy svých pořadů. Po rozchodu Vladimíra Železného s původní servisní organizací ČNTS zakázal soud výrobu pořadů Na vlastní oči a Občanské judo. Nová ale oba pořady vysílala dál pod „krycími názvy“ Na vlastní kůži a Občanské sumo.

Co ale vedlo televizi Joj k tomu, aby náhle přerušila spolupráci s původním týmem svého úspěšného seriálu? Odpovědí může být fakt, že Stano Dančiak ml. v současnosti pracuje pro konkurenční Markízu a Olekšák působí v její produkční společnosti MediaPro Entertainment. I seriál Dr. Ludský se měl vysílat původně na Markíze. Až když tvůrci u Markízy neuspěli, zájem projevila právě televize Joj.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,