Slovenské Markíze bude poprvé šéfovat zahraniční manažer. Přijde změna kurzu?

markiza-bg-167V čele slovenské sestry televize Nova se usadil nový generální ředitel Matthias Settele. Stal se tak prvním generálním ředitelem slovenské komerční jedničky, který není Slovák. V 17-leté historii vedla Markízu čtveřice generálních ředitelů, z nichž nejdéle vydržel ve funkci Vladimír Repčík. Ten se přitom do nejvyšší funkce dostal coby chráněnec zakladatele Pavla Ruska a setrval v ní až do Ruskova definitivního odchodu z televizního byznysu.

Jak se měnili generálové v Markíze?

Jako první vedl Markízu od začátku vysílání v roce 1996 její zakladatel Pavol Rusko. Ten původně televizi rozvíjel v úzké spolupráci s Novou a Vladimírem Železným, ale časem se jejich cesty rozešly. Železný postavil na zelené louce „novou“ Novu bez účasti skupiny CME, Pavol Rusko podobnou ambici neměl. Jedno ale měli s Vladimírem Železným přece jen společné – tím byly politické ambice. Rusko se tak po několika letech stáhl z ředitelské židle a vstoupil do politiky. Svého podílu v Markíze se však nevzdal, televizi ovládal dál přes svého známého Františka Vizváryho.

Do tohoto období spadá i příchod druhého generálního ředitele Markízy Vladimíra Repčíka. Ten byl původně členem redakce zpravodajství, mimo jiné moderoval hlavní zpravodajskou relaci. Přesun na post generálního ředitele tak byl pro mnohé překvapením. Záhy se tak vyrojily spekulace, že Repčík má být pouze pravou rukou a vykonavatelem přání Pavla Ruska, který už nemůže Markízu vést osobně. Těmto spekulacím za několik let nahrál i způsob odchodu Pavla Ruska z televizního byznysu.

Když hrozilo, že Markíze nebude prodloužena licence a zahraniční partneři měli dokonce připravenou i variantu žádosti o novou licenci bez účasti Pavla Ruska, rozhodl se do té doby první muž slovenské televizní scény definitivně stáhnout. Když televizi plně ovládla skupina CME, generální ředitel Repčík jako jeho nepsaná pravá ruka musel také pryč.

markiza-bg-675

Prvním člověkem z vůle CME byl Václav Mika

Skupina CME si tam tehdy dosadila svého člověka. Tím byl Václav Mika, do té doby šéf nejposlouchanějšího slovenského rádia Expres. Pro CME to byla správná volba, jelikož šlo o člověka, který důvěrně zná slovenský trh. Mika ale po necelých čtyřech letech ve funkci dobrovolně odešel, jelikož nesouhlasil s rostoucím vlivem rumunských manažerů v čele s nám dobře známým Adrianem Sarbu. A tak se do čela Markízy dostala Zuzana Ťapáková, která tam působila už od roku 1996.

Právě ona byla považována za člověka, kterého si prosadil Adrian Sarbu. I proto krátce po jeho srpnové rezignaci musela televizi opustit i ona. Její odchod však přišel o něco později, až když už bylo jasné, kdo ji nahradí. Novým šéfem Markizy se tak stal Rakušan Matthias Settele, který je prvním neslovenským manažerem v židli generálního ředitele.

matthias-settele-675Nový šéf Markízy Matthias Settele, který donedávna řídil vlastní produkční firmu a pracoval v roli konzultanta pro RTL nebo ORF.

Ani Novu, ani Markízu dosud neřídil cizinec, pokud nepočítáme Adriana Sarbu

Přitom, ani v Nově ani v Markíze nebyl na nejvyšší pozici manažer ze zahraničí. Program v obou televizích však už měli v rukou američtí nebo slovinští manažeři – v případě Novy kdysi David Stogel a dnes Alexandra Ruzek – v Markíze v minulosti i Slovinec Gorazd Slak. Dlouhodobě však strategii obou stanic ovlivňoval právě šéf CME Adrian Sarbu a skupina jim preferovaných manažerů a konzultantů, kteří ani nemuseli mít žádnou funkci v rámci těchto dvou televizí.

Dosazení rakouského manažera na nejvyšší pozici v Markíze tak lze vnímat i tak, že tato část operací CME konečně dostává jistou autonomii v rozhodování. A lze předpokládat, že Nova s Markízou už nebudou na sobě natolik programové závislé, jako tomu bylo doposud.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,