Slovenská televize přece jen obnoví kritický pořad Pod lampou, již ve čtvrtek

hrib-stefan-ilustAKTUALIZOVÁNO – Slovenská televize se nakonec rozhodla obnovit kritický pořad Pod lampou i před březnovými parlamentními volbami. V posledních dnech přitom došlo k mediální prestřelce mezi týmem moderátora Štefana Hríba a vedením veřejnoprávní instituce. Hríb hovořil o nesvobodě v STV, programový šéf televize ho nazval egocentrickým monstrem.

Pod lampou se na obrazovky vrátí ve čtvrtek

Konzervativní novinář a moderátor diskusní relace Pod lampou Štefan Hríb včera večer potvrdil, že došlo k podpisu smlouvy, která zajistí obnovení relace Pod lampou ještě před březnovými parlamentními volbami. Šéfka Rozhlasu a televize Slovenska přitom vysílání tohoto pořadu až do voleb odmítala, přičemž argumentovala mimo jiné i omezenými kapacitami Slovenské televize. Štefan Hríb ale znovu hovořil o nesvobodě ve Slovenské televizi. Veřejnoprávní instituce RTVS podle něj nemá dostatek odvahy vzepřít se politickým tlakům. Jeho diskusní pořad měl být až do voleb pozastaven, přičemž nebylo jasné zda se ještě na veřejnoprávní obrazovce objeví. Ve vzájemné konfrontaci s vedením televize padajly urážky.

Kritický a zásadový. Štefan Hríb.

Štefan Hríb je vskutku unikátní postavou slovenské mediální scény. Patří mezi skutečnou elitu tamní žurnalistiky, k čemuž přispívá i jeho role šéfredaktora zpravodajského týdeníku .týždeň, jednoho z mála kritických periodik na slovenském trhu. Kvůli své komplikované povaze a absolutní zásadovosti je i velice kontroverzní postavou, která mnohdy rozčeří stojaté vody tamního mediálního byznysu. Posledně se mu to povedlo ve vztahu ke Slovenské televizi, se kterou se nedokážal domluvit na nových podmínkách vysílání diskusního pořadu Pod lampou. Původní smlouva mezi televizí a produkčním týmem vypršela koncem loňského roku.

Jde svým způsobem o kultovní pořad, který v sobě kombinuje prvky časově neomezené diskuze propojené dokumentární tvorbou a interaktivitou s diváky. Pokud bychom to měli k něčemu přirovnat, jde o „Noc s Andělem“ pro intelektuální a analytické publikum. Diskuze Pod lampou analyzuje ty nejzávažnější společenské kauzy a jde skutečně do hloubky. Pokud to tak Hríb cítí, je schopen se do úmoru ptát otázku „proč“ a pídit se po všech odpovědích na jednu konkrétní otázku třeba i několik desítek minut. Lampa ale necílí jenom na politiku – diskutuje se tam i o vědě, umění a dalších oblastech intelektuálního života (bez ironie).

Problémy Hríba v televizi začaly sporem s Radimem Hrehou

Čas od času se ale v spojitosti s tímto pořadem objeví malý skandál. Po volbách v roce 2006, kdy do čela Slovenské televize nastoupil Radim Hreha, známá postava českých médií, se právě Hríb v relaci Pod lampou postavil na odpor. Možná se inspiroval moderátorem Janem Krausem, který dokázal Hrehu vyštvat z České televize. Nicméně poté co Hreha v roce 2006 ukvapeně odvolal šéfa publicistiky STV Eugena Kordu (ano, toho Kordu, kterého znáte z Novy), předvedl Hríb na obrazovce něco, kvůli čemuž je milovaný i nenáviděný.

Na poslední chvíli tehdy změnil dramaturgii a téma diskuze Pod lampou a pozval si na několik minut i odvolaného Eugena Kordu. Místo debaty o formách života tak diváci slyšeli debatu dvou novinářů o špatném vedení televize, přičemž dotyčné vedení nedostalo možnost reagovat. Aby toho nebylo málo, Štefan Hríb už po několika minutách celé vysílání demonstrativně ukončil. Diskuze přitom měla podle programových plánů trvat několik hodin. Nestačil se pak divit, když mu Radim Hreha další den oznámil, že jeho pořad v televizi končí.

Dočasný azyl v rozhlase i na TV Joj

Tým Lampy pak našel azyl ve Slovenském rozhlase, který vedla dnešní šéfka společné instituce RTVS Miloslava Zemková. A právě za její éry se pořad Pod lampou do televize vrátil. Mezitím nějaký čas působil i v televizi Joj, ale po změně vedení Slovenské televize se rozhodl vrátit na veřejnoprávní obrazovku. Nicméně teď mu znovu hrozí konec. Původní smlouva mezi televizí a produkčním týmem vypršela a šéf programu STV Andrej Miklánek prý Hríbovi naznačil, že Lampa se může vysílat znovu až po parlamentních volbách. Teď by prý nebylo vhodné řešit kontroverzní politická témata.

Na Slovensku přitom kulminuje skandál s názvem Gorila, který naznačuje jasné propojení finančních skupin a politiky. Právě diskuze na toto téma měla být i náplní jednoho z příštích dílů Lampy. Jenomže vedení televize má prý strach řešit před volbami politiku. „Veřejnoprávní instituce se před volbami zalekla, neboť na ni různé skupiny tlačí i kvůli skandálním pokutám, které dostáváme od vysílací rady. Ale hlavní důvod je ten, že RTVS znovu nemá odvahu a sílu být svobodná,“ řekl Hríb deníku SME.

Hríb posléze naznačil, že svůj pořad obnoví jen pokud bude veřejnoprávní rozhlas a televize opravdu svobodná. „Jsme ochotni a připraveni dělat lampu, ale pouze lampu svobodnou, u které nebudou říkat, že má jet až po volbách,“ dodal Hríb. Šéfka spojeného rozhlasu a televize Miloslava Zemková mu nicméně přes média vzkázala, že pokud Hríb obnovení pořadu po volbách nepřipouští, uzavírá tím i prostor pro další jednání. Zemková přitom argumentuje i obsazeností produkčních a studiových kapacit televize. „Pokud má on představu, že vše teď kvůli němu změníme a já okamžitě podepíšu takovou smlouvu jakou on chce, tak jeho představa není reálná,“ řekla Zemková deníku Pravda.

Televize navíc zosobní Hríbově produkční firmě pokuty, které televize dostala od Rady pro vysílání a retransmisi kvůli Lampě, pokud je definitivně potvrdí odvolací soud.

Programový ředitel STV označil Hríba za egocentrické monstrum

Spor obou stran vyeskaloval až do té míry, že se obě strany začaly vzájemně veřejně urážet. Šéf programu Slovenské televize Andrej Miklánek včera prostrednictvím Facebooku zveřejnil otevřený dopis, kterým reagoval na veřejnou kritiku od Hríba. V něm ho označil za „egocentrické monstrum“ a mimo jiné mu doporučil, aby nespolupracoval s kolegy, které považuje za neschopné dementy. „Pokud máš pocit, že STV je nesvobodná nebo že v ní pracuje banda neschopných dementů, tak s námi nespolupracuj,“ napsal Miklánek. Televize do Hríba očekává přirozenou a slušnou loajalitu a rovněž pozitivní PR, pokud v ní chce kontroverzní novinář i nadále působit.

Štefan Hríb původně označil záměr televize přerušit vysílání pořadu Pod lampou až do voleb za hanební, zbabelý a strašně ponižující. Pro server Medialne.sk zareagoval i na kritiku programového ředitele STV. „Funkce člověka přeroste a unaví až natolik, že pak ztrácí úroveň,“ zní zatím poslední veřejná Štefana Hríba.

Nakonec je vše jinak. Lampa se vysílat bude, i s Gorilou

V posledních dnech hodinách ale došlo ke sblížení obou stran a Štefan Hríb podepsal s televizí novou dohodu na sedm dalších dílů Lampy, které se budou vysílat ještě před březnovými volbami. První letošní diskuze proběhne už tento čtvrtek a bude se týkat kauzy Gorila. Hríb si do studia nepozve politiky, ale čtyři investigativní žurnalisty, kteří se kauzou dlouhodobě zabývají. Na obrazovce tak vystoupí i kanadský novinář dlouhodobě žijící na Slovensku Tom Nicholson, který na kauzu Gorila dlouhodobě upozorňoval a nabízel spis různým médiím už od roku 2009. Většina médií ho ale odmítla ze strachu z případných žalob od dotknutých osob.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .