Šlágr na druhou – a pak že se vysílání pro starší neuživí

slagr-tv-651
Dlouhodobá přítomnost hudební televize Šlágr jakož i vznik její slovenské obdoby Senzi TV přináší zajímavé poznání. Obsah, který u nás donedávna nepřinášely ani veřejnoprávní televize, dnes zažívá svůj opravdový boom. Přitom, když se o podobné stanici kdysi diskutovalo jako o možnosti dalšího programu televize veřejné služby, byly zde slyšet hlasy o neudržitelnosti podobného vysílání pro cílovou skupinu starších diváků.

Přitom šlágry v televizi mohou slavit úspěch až do té míry, že česká Šlágr TV zanedlouho spustí svůj druhý kanál. Přitom celý projekt vznikl v podstatě náhodou. Kabelová a satelitní „lifestylová“ televize STiL nabídla týmu kolem Karla Peterky a jeho společnosti Česká muzika možnost vytvořit programový blok, který by byl kombinací telenákupu a hudebního vysílání pro starší diváky. Nakonec se vysílání Šlágru v programu STiL TV rozrostlo do té míry, že tato značka svého hostitele úplně pohltila. Televize STiL dnes už neexistuje, zato TV Šlágr funguje velice úspěšně.

Přitom v sousedním Německu mají podobné stanice dlouholetou tradici a objevují se dokonce i v placených platformách. Když se ale redaktoři jednoho slovenského deníku dotazovaly bývalého vedení Slovenské televize, zda by nemělo zájem vytvořit podobně zaměřený program, odpovědí bylo, že podobné vysílání pro starší diváckou skupinu by nebylo dlouhodobě rentabilní. Co na tom, že mělo jít o televizi veřejné služby…

Nakonec se této role zhostila soukromá sféra. A úspěchem Šlágr TV se inspirovala i slovenská televizní skupina Joj, která nedávno postavila svůj nový kanál SENZI TV. Už samotný název navazuje na kdysi veleúspěšný pořad Slovenské televize Senzi Senzus. Úspěch sice není zaručen, ale expanze tohoto formátu na další kanály naznačuje, že jeho potenciál je větší, než jsme čekali.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. xsc

  Celá úspěšnost tohoto projektu je dána tím, že vysílání je v podstatě nepřetržitý teleshopping s prodejem CD/DVD. To by ani ze zákona na veřejnoprávní TV vysílat nešlo, takže ve veřejnoprávním podání by se jednalo o velmi drahý projekt pro malé procento diváků.
  Mimochodem, přijímá někdo slovenský MusicBox? Já ho mám přes kabelovku UPC a všechny pořady Šlágru jsou v něm smrsknuty do 4:3, byť je Šlágr vysílá v 16:9, a k tomu s analogovou kvalitou. Je špatný poměr stran jen problém UPC nebo je to tak všude už dlouhou dobu a nikomu to nevadí?

 2. peggy100

  Áno aj pri príjme cez satelit Astra je tento problém už dlhú dobu a je to u nich v Šlágr TV (písali to aj ľudia na diskusiách), ja som im písal do Šlágr TV pred rokom, aby posunuli logo viac doprava (do stredu obrazovky), lebo na televízoroch so zobrazovačom 4:3 nevidieť v logu písmeno S (vidieť len lágr TV) a na spodnej lište tak isto nie je vidieť prvé písmena v názve pesničky a mená interpréta resp. skupiny. Proste ak je na satelite prepnutý formát zo 16:9 na 4:3 tak analógové TV príjimače 4:3 to nespracujú (sú useknuté boky obrazovky a nevidieť celé logo a na dolných lišách prvé 1 – 2 – 3 písmená). Ja som písal aj na digizone.cz, aby o tom napísali článok, ale nenapísali, tak možno tu na radioTV.cz napíše niečo o tomto probléme pán Kois.

  1. xsc

   Ano, logo Šlágru je umístěné příliš vlevo, takže i v české verzi, která má jinak správný poměr stran, ho běžná TV zobrazuje těsně na hraně. Protože při SD i nové TV používají mírný overscan (v HD ne). Ale problém se špatným poměrem stran není u Šlágru, ale v odbavení MusicBoxu, které tam asi neumí vložit příznak poměru stran. Fascinuje mě, že je to v dnešní době takový problém a že stanic, které neumějí signál správně odbavit, stále přibývá. Kromě Šlágru v Music Boxu jsou to u nás Pařízkovy stanice – Relax a Rebel odbavují vše v 16:9, i když je to natočeno ve 4:3. Retro zas neumí korektně přenést prokládaný signál a má špatné úrovně jasu (obraz je nekontrastní, čená je šedá) a u Óčka Gold a slovenského Musiq1 jsou problémy se špatným poměrem stran u některých klipů.

 3. peggy100

  ale ja prijímam cez satelit Astra priamo Šlágr TV a nie cez vysielanie Music Boxu a na televízore PANASONIC so zobrazovačom 4:3 nevidím celé logo Šlágru ani začiatočné písmená na dolnej lište a to isté aj na druhom televízore. A to isté píšu aj ľudia v diskusiách…

  1. xsc

   Předpokládám, že máte nastavený výstup ze satelitu na 4:3 letterbox. Ale může to být i velkým overscanem, který některé CRT TV měly. Jak se vám zobrazuje logo třeba ČT2? Až do kraje obrazovky, nebo je před ním mezera?

 4. xsc

  Problém je v tom, že je blízko ke kraji a vaše CRT TV si dělá větší rezervu. Takhle to vypadá, když pod sebe umístím loga různých TV: http://img295.imagevenue.com/img.php?image=707836604_loga_122_521lo.jpg Je to přímo ze streamu, takže jde o celý rozměr obrazu, který se zobrazí pouze na TV bez overscanu. Červenou jsem označil podle Primy, vidíte, že i u Óčka můžou mít některé TV problém, ale chybějící hvězdička asi tolik nevadí.
  Je to ale jiný problém, než jsem popisoval v prvním příspěvku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: