Skupina Nova jde dvěma směry. Staví nové kanály, ale chce prodat méně reklamy

televize-ilust22Televize Nova prochází v těchto měsících zajímavou fází svého vývoje. Oslavit devatenácté narozeniny tím, že se rozhodnete vysílat méně reklamy, potěší určitě leckterého diváka. Pro akcionáře to ale nemusí být vždycky dobrá zpráva. Na druhou stranu, Nova může zvýšit hodnotu své skupiny tím, že spustí nový kanál. A nové stanice vznikají jako na běžícím pásu.

Letos chceme prodat méně reklamy. Záměrně.

Známý ekonomický novinář a provozovatel webu Borovan.cz Aleš Borovan upozornil na docela zásadní věc. Napsal, že Nova drží vysoké ceny reklamy, ale její prodej v lednu spadl o 50 procent. A ředitel společnosti CET 21 Jan Andruško dokonce potvrdil, že letos má skupina Nova v plánu prodat méně reklamy. Borovan logicky odhaduje, že předpokládané nižší příjmy v prvním kvartálu se odrazí na reportech celé skupiny CME, a to by mělo významně (a zřejmě nikoliv pozitivně) ovlivnit i cenu akcií. Na druhou stranu, celou skupinu CME má letos převzít americký gigant Time Warner, který už kontroluje necelou polovinu akcií mateřské firmy Novy. V takovém případě by nižší hodnota celé skupiny dávala pro hlavního akcionáře smysl.

Spouštíme nové kanály. Rychle.

Na druhou stranu, vedení Novy dlouhodobě vyvíjí snahu zhodnotit svůj obsah i archivy tím, že spouští nové stanice. Loni přineslo na trh TV Fanda a pak i Smíchov, letos přibude Telka, která bude reprízovat obsah Novy od poloviny devadesátých let až po současnost. Tento krok může naopak pomoci navýšit hodnotu celé skupiny, jelikož Nova bude v České republice provozovat celkem 5 celoplošných neplacených programů (v DVB-T) a k tomu i dvě placené stanice v kabelech a na satelitu.

Když se tedy podíváme na celý problém komplexně – Nova má na jednu stranu v plánu prodat letos méně reklamy, čímž může ohrozit hodnotu akcií CME. Na druhou stranu spouští nové kanály jako na běžícím pásu, což může hodnotu celé skupiny zvyšovat. Takže ve výsledku je možná vše v pořádku. Jen správný investor asi nepochopí, proč celá Nova hodlá dobrovolně vydělat méně než by mohla a proč zvyšuje náklady tím, že staví nové kanály, když zároveň hodlá mít nižší výnosy…

ilust-tv8-usa-vestibulIlustrační foto

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,