Šéfka veřejnoprávní instituce RTVS zřejmě skončí ve funkci

rtvs_logo_velke_perexPoslanci slovenské vládní strany SMER-SD navrhují odvolat generální ředitelku spojeného Rozhlasu a televize Slovenska – RTVS Miloslavu Zemkovou. Její odvolání z funkce doporučil výbor pro kulturu a média. Návrh na její odvolání se objevil v bodu různé. Opoziční poslanci mluví o „nedočkavosti“ vládních politiků, kteří se chtějí ředitelky zbavit.

Miloslava Zemková je v čele nově vytvořené instituce instituce RTVS od jejího vzniku, od ledna 2011. Původně byla poslanci zvolená na dobu šesti let. Prosadila ji bývalá pravicová vládní koalice, která odhlasovala i zrušení původní Slovenské televize a Slovenského rozhlasu a vznik sloučené společné instituce RTVS. Za tímto krokem se údajně skrývala snaha zbavit se kontroverzního ředitele Slovenské televize Štefana Nižňanského, který odmítl dobrovolně odstoupit. Vytvoření nové veřejnoprávní instituce a zrušení původních ředitelských funkcí tak bylo jediným způsobem jak z ho z funkce dostat.

Původní vládní koalice se ale loni na podzim rozpadla kvůli sporům o tzv. „euroval“. Tehdy padla celá slovenská vláda a byly vyhlášeny předčasné volby. V nich drtivou většinou zvítězila opoziční strana SMER-SD, která by ráda v čele veřejnoprávního média viděla jiného člověka. Nynější ředitelka Miloslava Zemková nedávno v rozhovoru pro slovenské Hospodárske noviny sama připustila, že odejde z čela RTVS, ale neupřesnila kdy. Vládní strana SMER-SD má v slovenském parlamentu pohodlnou většinu a může se opřít i o hlasy části nevyzpytatelných poslanců z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Odvolání Zemkové nebo přijetí zcela nového zákona o veřejnoprávním rozhlasu a televizi by tak neměl být pro jedinou vládní stranu sebemenším problém.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: