Šéfka RTVS se hodlá bránit svému odvolání právní cestou

rtvs_logo_velke_perexGenerální ředitelka slovenské veřejnoprávní instituce RTVS, která sdružuje Slovenský rozhlas a Slovenskou televizi, se hodlá bránit vůči obviněním o porušení zákona, kvůli kterému ji chce slovenský parlament odvolat z funkce. Miloslava Zemková sice nedávno připustila dobrovolný odchod, ale nelíbí se jí způsob, jakým ji hodlá parlament zbavit funkce.

Za návrh na odvolání Zemkové hlasovali v kulturně-mediálním výboru slovenského parlamentu pouze poslanci vládní strany SMER-SD. Důvodem má být údajné porušení zákona, kterého se Zemková dopustila tím, že neinformovala kontrolní radu o vypsaní tendru na nový mediální komplex. I když samotné vypsání tendru instituci k ničemu nezavazuje, poslanci vládního SMERu dospěli k tomu, že jde o tak závažné porušení zákona, za které je potřeba Zemkovou zbavit funkce.

Předseda kontrolní rady Miroslav Kollár přitom tvrdí, že generální ředitelka se žádného porušení zákona nedopustila a k podobnému závěru dospěli i tři nezávislé právní analýzy, které si Zemková nechala vypracovat. Hodlá proto požádat soud o vydání předběžného opatření, aby nemohla být odvolána. Zároveň požádá předsedu slovenského parlamentu, aby nezařadil bod o jejím odvolání na nejbližší schůzi parlamentu.

Snaha odvolat Miloslavu Zemkovou je součástí mocenského boje na slovenské politické scéně. Zemková totiž byla zvolena do funkce předchozím parlamentem, ve kterém měly většinu pravicové strany. Nyní ale parlament většinově ovládá levicová strana SMER-SD, slovenská obdoba české sociální demokracie. Ta si přeje v čele RTVS jiného člověka, musí ale nejprve odvolat Zemkovou. Pak by se ředitelem RTVS mohl stát bývalý šéf zpravodajské televize TA3 Michal Gučík nebo jeden ze dvou někdejších šéfů Markízy – Václav Mika, případně Vlado Repčík. V hledáčku je i šéf tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník, kterého kdysi ve funkci ředitele Slovenského rozhlasu podporovaly levicové strany i dnes již marginální hnutí HZDS Vladimíra Mečiara.

rtvs_banner_2

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,