Satelitní příjem slovenských televizních stanic bez omezení

Kabeloví a satelitní operátoři výrazně omezili dostupnost slovenských plnoformátových i tematických stanic na českém území. Pokud se rozhodnete řešit příjem programů Markízy a JOJ individuálně, jedinou spolehlivou platformou je satelit.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Poznámka: Tento článek navazuje na text Možnosti příjmu slovenských televizí v ČR. V předchozí části jsme se zaměřili na terestrický příjem a kombinaci se satelitem. V této části se věnujeme sledování slovenských stanic přes satelit s využitím dvou samostatných přístupových karet, případně sledování slovenských stanic přes internet.

První možnost: satelitní příjem slovenských stanic se dvěma přístupovými kartami

Toto řešení lze využít v oblastech, kde není dostatečně kvalitní příjem terestrické televize. V takovém případě si můžete zakoupit dvě samostatné satelitní karty – jednu pro český region a druhou pro slovenský region. Až doposud nehrála regionalizace na satelitních kartách prakticky žádnou roli, to se ale nyní změní.

Televizní společnosti si totiž vynutily blokaci jednotlivých stanic v rámci českého a slovenského trhu. Proto už na českých kartách Skylink, freeSAT, FLIX TV nebo DIGI CZ nemůžete sledovat slovenskou Markízu ani JOJ. A na slovenských kartách není dostupná plnohodnotná Nova, Prima ani Barrandov.

Dvě karty v jednom přijímači současně

Z tohoto důvodu budete potřebovat až dvě satelitní karty, abyste mohli české i slovenské programy sledovat na jednom přijímači bez omezení. Řada satelitních přijímačů však má vstup pouze na jednu kartu nebo dekódovací modul. V takovém případě se budete muset poohlédnout po modernějším přijímači, jenž podporuje dvě karty současně. Cena podobného přijímače přitom nemusí přesáhnout 4 tisíce korun.

Při výběru konkrétního přijímače dbejte na to, aby podporoval použití obou přístupových karet současně. Řada satelitních set top boxů s tím má problém. Některé například neumožňují běh dvou dekódovacích modulů současně. Jiné mají jeden vstup pro modul s kartou a jeden pro samostatnou kartu. V případě novějších typů satelitních karet není záruka, že budou pracovat správně ve všech přijímačích.

Než tedy zakoupíte konkrétní přijímač se dvěma kartami, ověřte si u vašeho prodejce satelitní techniky, zda je požadovaná kombinace funkční. Většina specializovaných prodejců vám přijímač nastaví na míru a předem otestuje požadované řešení.

Cenový odhad: 4-6 tisíc Kč za přijímač a moduly (podle zvolené kombinace)

Druhá možnost: střídání dvou karet v jednom přijímači

Nemusíte ale hned nutně měnit váš stávající přijímač. K dispozici je i mnohem jednodušší řešení, které je sice uživatelsky méně pohodlné, ale může být dostatečné pro většinu lidí. Pokud sledujete slovenské programy jen občas, stačí, když budete jednotlivé satelitní karty střídat. Jde sice o poměrně nepraktické řešení, ale nestojí vás takřka nic navíc.

Stačí vám tedy jen přikoupit satelitní kartu pro slovenský region. Pokud v programovém průvodci narazíte na zajímavý pořad na slovenské televizi, můžete jednoduše vyjmout českou kartu a vložit slovenskou. Před každou výměnou karty je ale potřeba vypnout přijímač, abyste jej nepoškodili. Příliš častá výměna karet zároveň zkracuje životnost přijímače, dekódovacího modulu nebo samotné karty. Pokud ale sledujete slovenské stanice jen několikrát týdně, jedná se o nejvhodnější řešení. Tento postup je levnější než pořízení nového přijímače.

Cenový odhad: jediným nákladem navíc je hodnota druhé satelitní karty pro český nebo slovenský region

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Nezapomínejte na servisní poplatky

U výše uvedených satelitních řešení je potřeba připomenout i nutnost placení tzv. „servisního poplatku“. Pokud jste doposud používali pouze jednu kartu pro služby Skylink nebo freeSAT, pravděpodobně platíte pouze jeden poplatek nebo jednu placenou nabídku. Pokud ale budete používat samostatnou kartu pro český a slovenský region, musíte počítat i s poplatkem za druhou kartu.

Servisní poplatek za sledování základních českých nebo slovenských stanic účtuje platforma Skylink a rovněž freeSAT (pokud zvolíte pouze variantu bez placených programů). Satelitní operátoři na žádost televizí už neumožňují jednoduchou výměnu regionu na vaší satelitní kartě. Z tohoto důvodu musíte počítat se dvěma samostatnými kartami – jednou pro český a druhou pro slovenský region.

Nouzová možnost: on-line „kabelová televize“ ze Slovenska

Poměrně novou formou „přeshraničního příjmu“ je placená televize přes internet. Pokud máte zájem o slovenské programy, můžete si pořídit nabídku internetové televize pro Slováky. Tato nabídka ale nemusí na českém území správně fungovat a správné nastavení zvládnou jen pokročilejší uživatelé. Tento způsob příjmu nemusí být ani právně legální, proto jej zde uvádíme pouze jako nouzovou možnost, pokud nemáte přístup k satelitní televizi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .