Satelitní platforma UPC Direct testuje novou družici. Čeká ji podzimní stěhování?

radiotv-archiv16Skandinávský satelit Thor 5 obdržel v závěru uplynulého týdne velmi zajímavou návštěvu – středoevropskou satelitní platformu UPC Direct, která je kromě českého trhu aktivní i u našich slovenských sousedů, v Maďarsku a Rumunsku. Testovací proces zavdává příčiny k diskuzím o odchodu UPC Direct z přeplněné Astry na pozici 19,2 stupně východně. Ostatně, na podzim jí vyprší v současnosti platná smlouva na pronájem zdejší kapacity na družicích Astra 1KR a Astra 1G.

Testy platformy UPC Direct na družici Thor 3 na orbitální pozici 0,8 stupně západně začaly ve čtvrtek 19. června večer. Jako první o tom informoval server Satcentrum.com. Kanály Galaxie sport, Animal Planet, HBO Comedy, Hallmark, Jetix/ Jetix Max, Discovery, JimJam, National Geographic, Hustler TV, Zone Reality a Extreme Sports, které jsou standartně k dispozici na družici Astra 1G, spustily zkušební vysílání z nově použitého transpondéru 33 na satelitu Thor 3, frekvence 12,341 V, SR 28000, FEC 7/8.

Jedním z hlavních důvodů, proč se provozovatel satelitní televize UPC Direct poohlíží po nových možnostech, kam umístit své vysílání, je nedostatek volné kapacity na družicích Astra na pozici 19,2 východně. „Vzhledem k tomu, že na stávající pozici je velký nedostatek transpondérové kapacity, zapříčiněný jednak velkou poptávkou, dále přechodem francouzské platformy TPS z Hot Birdu a v neposlední řadě i blokací čtyř desítek transpondérů analogovým vysíláním, převážně pro německého zákazníka, začalo se uvažovat o odchodu jinam,“ uvádí k aktuálnímu tématu server Satcentrum.com. Dalším důvodem pro hledání alternativy k Astře 19,2 jsou vysoké poplatky za pronájem.

Pikantní záležitostí je skutečnost, že těsně vedle nyní testované pozice 0,8 stupně západně je umístěna konkurenční satelitní platforma Digi TV (na pozici 1 stupeň západně). Další možností, kam by se UPC Direct v cestě za větší kapacitou mohl vydat, je Astra 23,5 stupně východně. Tam by jí souseda vytvořila kromě volně vysílajících českých programů i další konkurenční platforma, tentokrát CS Link.

Výhodou by mohlo být sdílení společně distribuovaných programů, což by mohlo přinést volnou kapacitu pro další kanály. Otázkou je, zda je tato spolupráce na hraně konkurenčních vztahů vůbec možná. Navíc UPC Direct vysílá zároveň pro početnější skupinu předplatitelů z Rumunska a Maďarska, a tak jemné niance vhodné pro české diváky nemusí ustát globálnější argumenty, které mohou misku vah zvrátit na stranu jiného technického řešení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .