RTVS se bojí, že novela zákona povede k výpadku výběru poplatků

rtvs_logo_velke_perexZánik koncesionářských poplatků za Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS), který schválili poslanci v pátek 21. října, může podle veřejnoprávní instituce způsobit výpadek v jejich výběru. Ve snaze zabránit tomuto scénáři plánuje veřejnoprávní instituce spustit kampaň, v níž veřejnosti vysvětlí, že placení pokračuje i v roce 2012, povinnost platit je totiž odpadne až v roce 2013.

Poplatky za RTVS končí v roce 2013

Koncesionářské poplatky za Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS) končí od roku 2013. Obyvatelé Slovenské republiky tak nebudou muset platit za to, že poslouchají Slovenský rozhlas a sledují Slovenskou televizi. Slovenský parlament schválil návrh zákona v pátek 21. října. Financování by tak mělo přejít kompletně na státní dotace.

OD NÁS: Vedení veřejnoprávních médií dělá chybu, když chce eliminovat značky STV a rozhlasu

Ty budou závislé na vývoji ekonomicky Slovenska, minimálně by dle zákona mělo do rozpočtu RTVS putovat 0,142 procenta z HDP za předcházející kalendářní rok, garantováno je minimálně 90 milionů euro (v přepočtu na české koruny více než 2,2 miliardy), uvedla to TASR (Tisková agentura Slovenské republiky). Pro srovnání obdobný rozpočet jako celá RTVS má Český rozhlas, rozpočet České televize je více než trojnásobný.

PÍŠEME: ČT v sobotu ukončí vysílání reklamy, ředitel znepokojen “neobvyklou rychlostí Rady”

rtv_banner

Loga a názvy, které si slovenská veřejnoprávní instituce nechala registrovat.

RTVS se bojí výpadku při výběru poplatků

Veřejnoprávní instituce plánuje spuštění reklamní kampaně, která bude diváky informovat o tom, že zánik poplatků bude až od ledna 2013, po celý příští rok se tudíž ještě platit musí. „RTVS tak chce zabránit tomu, aby nedošlo k situaci, že lidé přestanou platit koncesionářské poplatky,“ komentuje v první reakci nový zákon tiskový mluvčí RTVS Richard Šumegha.

DOPORUČUJEME: Slovenskou veřejnoprávní instituci čekají další změny, registruje si nové názvy

Rada RTVS dle TASR ve čtvrtek 20. října rokovala o hospodaření veřejnoprávní instituce za prvních devět měsíců od fúze televize a rozhlasu. Dosavadní čísla odhalila negativní trend ve výběru poplatků, od začátku roku se vybralo o 700 tisíc euro méně (17,5 milionu korun). Šéfka RTVS Miroslava Zemková bude nadále dostávat čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy, co jsou aktuálně zhruba 3 tisíce euro (75 tisíc korun).

rtvs_banner

Stávající podoba log Slovenské televize a Slovenského rozhlasu.

Úpadek sledovanosti STV pokračuje, stěžejní formát propadá

Vedení RTVS vykládalo vysoké ambice do jednoho z hlavních formátů s názvem Legendy popu, ty se ovšem nenaplnily. První přímý přenos, který se věnoval skupině Tublatanka, dle serveru Medialne.sk zhlédlo jen 139 tisíc diváků (sledovanost 2,9%) při podílu na trhu 6,9%. Aktuální sezónní průměr STV Jednotky je přitom 7,6%. RTVS připravilo na letošní podzim po delší době velké množství premiérových titulů, mezi nimi například seriály Zlomek sekundy a Gympel.tv, oba dosahovaly podprůměrné výsledky.

Z ARCHIVU: Rozhlas a televize Slovenska má novou ředitelku

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: