RTA trvá na regionálním vysílání na Primě, Polar chce do lokálního DVB-T

rta_logoRegionální televize sdružené pod pětici provozovatelů se značkou RTA požadují zachování stávajícího modelu odpojovaného regionálního vysílání na hlavním programu TV Prima. Záměr provozovatele o změnu názvu programu na Prima Family vidí studia jen jako snahu „zbavit se závazků k regionálním vysilatelům„.

RTA o tom informovala prostřednictvím tiskové zprávy. Ostravská regionální televize Polar, která majetkově patří pod RTA, žádá RRTV o licenci pro lokalní a regionální digitální vysílání.

RTA se domáhá možnosti odpojovat do 2018

Regionální Televizní Agentura (RTA), jež sdružuje pět provozovatelů regionálního televizního vysílání, včera prostřednictvím tiskové zprávy odmítla měnit stávající systém odpojovaného regionálního vysílání na TV Prima. Provozovatel FTV Prima totiž oznámil, že plánuje od 1. ledna odevzdat licenci pro svůj hlavní program a místo něj vysílat dle nových podmínek „celoplošný rodinný program„. Regionální vstupy tímto datem zcela zmizí.

SOUVISEJÍCÍ: Prima od nového roku obětuje hlavní kanál a odstřihne regiony

RTA je však přesvědčena, že důvodem připravované změny je pouze zbavit se závazků k regionálním vysilatelům a domnívá se, že v právním státě není takové jednání možné. Celoplošné vysílání FTV Premiéra (dnešní FTV Prima) totiž mohlo v minulosti vzniknout jedině díky spojení s regionálními vysilateli, kteří se tehdy vzdali části svých práv a za to obdrželi státem garantovanou možnost připojovat se do vysílání hlavního kanálu Primy minimálně do roku 2018,“ uvádí RTA v oficiálním vyjádření.

radiotv_face_n01

Pokus zneužít liberalizace televizního vysílání?

Krok současného vedení TV Prima vidí jako „evidentní pokus zneužít liberalizace televizního vysílání k tomu, aby se zbavila svého nezpochybnitelného závazku vůči regionálním provozovatelům„. Chystanou konstrukci považuje za „nepřijatelnou„. „Nápadně mi to připomíná situaci, kdy podnikatel pošle závazky zatíženou společnost do konkursu, a pak vesele pokračuje v úplně stejném podnikání pod novou hlavičkou,“ uvedl k tomu ředitel RTA Pavel Zuna, mimo jiné také bývalý šéf zpravodajství TV Prima.

DOPORUČUJEME: Oprášili jsme vzpomínky nejen na Pevnost Boyard, ta bude už na jaře na Primě Cool

Závazek vůči RTA musí dle vyjádření agentury existovat nadále, navíc k jeho dodržení má přispět samotný stát, který je „od samého počátku garantem“ tohoto závazku. „V opačném případě by došlo k devastaci podnikání jak RTA, tak i jednotlivých regionálních vysilatelů, a postižené společnosti by byly nuceny podniknout právní kroky k náhradě škod, které utrpěly,“ upozorňuje RTA.

Prima nabízí odpojování na Primě Love – za 100 tisíc

Jak už jsme vás informovali, TV Prima rozšíří stávající diskuzní pořad Fakta Barbory Tachecí, na Primě Family tak nahradí dosavadní regionální okna. FTV Prima, provozovatel programů s hlavičkou Prima, nabídnul regionálním studiím RTA možnost připojování do programu Primy Love za cenu 100 tisíc korun měsíčně pro jednoho vysílatele. Vysílací čas by ovšem by byl neatraktivní – ranní zpravodajské okno v čase 6-8, kde aktuálně vysílají studia R1, na základě nichž získala TV Prima licenci pro ženský program.

K TÉMATU: TV Prima rozšíří Fakta Barbory Tachecí, Genus TV chce odejít ze sítě R1

Nabídku považuje RTA za absurdní: „Úplným vrcholem celé situace je pak dopis, ve kterém FTV Prima nabízí RTA „náhradu“ v podobě připojování do programu Prima love – a to za cenu 100.000,- Kč na měsíc a jednoho vysilatele. RTA by se tak podle představ vedení FTV Prima „směla“ místo bezplatného, ziskového a právně nezpochybnitelného připojování do hlavního programu Primy připojovat za úplatu a s velkou ztrátou do programu mnohem méně sledovaného a svou strukturou zcela nevhodného. Vedení RTA proto považuje tuto „nabídku“ za absurdní a neakceptovatelnou.“

radiotv_googleplus_01

Ostravský Polar chce licenci pro DVB-T

Ostravská televize Polar by se mohla v dohledné době objevit v nabídce pozemně šířených televizních stanic. Pod značkou RTA Ostrava vysílá po majetkovém vstupu RTA, původní majitelé nyní žádají o licenci pro lokální a regionální zemské digitální vysílání. „Rada se seznámila se stanoviskem Českého telekomunikačního úřadu ve věci stanovení územního rozsahu vysílání dle § 2 odst. 1 písm. y bod 2 zákona č. 231/2001 Sb. ve vztahu k ýádostem společnosti POLAR televize Ostrava, s. r. o. o udělení licencí k lokálnímu a regionálnímu zemskému digitálnímu televiznímu vysílání dle § 25 zákona č. 231/2001 Sb. po 11. listopadu 2011,“ uvádí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v tiskové zprávě z aktuálního zasedání.

ZAUJALO VÁS: První den Primy Family odtajněn! Silvestra na Primě prožijete s Partičkou na pláži

Stejný scénář se odehrál na jihu Čech, Gimi (RTA Jižní Čechy) získalo licenci pro regionální DVB-T, vysílání spustili pro České Budějovice a okolí. Také liberecká televize Genus u Czech Digital Group požádala o uzavření smlouvy na vysílání v multiplexu 3 pro Liberecký kraj. Na RRTV by měla dorazit žádost o změnu licenčních podmínek v dohledné době. Podle ředitelky stanice Aleny Roubalové tak chce učinit nejpozději od konce ledna příštího roku: „GENUS TV a.s., provozovatel televizního vysílání dle licence Ru/35/96 udělené dne 12. března 1996, hodlá nejpozději od 1. února 2012 ukončit účast v programové síti R1 a zahájit vysílání na samostatné programové pozici v multiplexu 3 provozovatele Czech Digital Group, a.s. (CDG) s časovým rozsahem vysílání 24 hodin denně.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .