Rozhlas a televize Slovenska má novou ředitelku

televizemaleSlovenští poslanci dnes v tajné volbě vyslovili důvěru dočasné ředitelce Rozhlasu a televize Slovenska Miloslavě Zemkové. Ta může řídit instituci i v následujících pěti letech. Ve druhém kole parlamentní volby získala 80 hlasů. Proti ní stál šéf státní tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník, jež v minulosti vedl Slovenský rozhlas.

První ředitelka

Zemková bude vůbec první řádnou ředitelkou nově spojeného veřejnoprávního média RTVS. Tomu šéfovala dočasně od 1. ledna, kdy instituce vznikla. Tímto úkolem ji pověřil předseda slovenského parlamentu Richard Sulík, jež měl na výběr mezi Zemkovou jakožto šéfkou Slovenského rozhlasu a Štefanem Nižňanským, který vedl televizi. Vzhledem k problémovým rozhodnutím Nižňanského, který dovedl STV do těžké ekonomické situace, dostala důvěru Zemková. V průběhu jednoho měsíce zavedla nové pojmenování instituce i značku (místo zkratky RTS, která koliduje se srbským veřejnoprávním rozhlasem a televizí se Zemková rozhodla použít značku RTVS) a přeorganizovala vedení obou produkčních divizí.

Poslanci zároveň zvolili osm členů kontrolního orgánu – Rady RTVS, která se nyní formuje. Díky těmto krokům může management vyvést rozhlas i televizi z rozpočtového provizoria. Zemková zároveň bude mít plnohodnotný mandát k řešení dlouhodobých problémů zejména v televizní divizi. Na řadě jsou jednání se společností Towercom o úpravě smlouvy k digitálnímu multiplexu veřejné služby. Televize bude nyní vysílat pouze dva programy terestricky a je potřeba upravit příslušné smlouvy, jež jsou pro ni nevýhodné. Čeká ji i zavedení přísných rozpočtových opatření a zeštíhlení problémové Slovenské televize.

Osud sportovní Trojky zatím nejasný

Zatím není jasné, jaký bude další osud sportovního kanálu Trojka, jež i nadále vysílá přes satelit a v kabelech. Ten měl být od 1. ledna 2011 zrušen, ale vedení nemělo k tomuto kroku mandát. Snížení počtu okruh musí posvětit Rada RTVS, jež zatím není kompletní. Je možné, že by Trojka mohla pokračovat alespoň v omezeném režimu. V současnosti přináší divákům jen několik hodin programu denně. Má-li podobný okruh pokračovat, bude muset postupně investovat do rozšíření vysílání. To nelze očekávat letos protože celá televize má ekonomické problémy.

V rozhlase, který Zemková předtím vedla, se výraznější změny nečekají. I tak se rozhlas dostal do rozpočtového provizoria tím, že celá RTVS nevznikla standardním způsobem. Tato část veřejnoprávního média ale neměla problém s hospodařením. Už několik let si drží vyrovnaný rozpočet. Ředitelka RTVS bude muset najít za sebe náhradu do vedení rozhlasu. Výběr vhodného manažera by měl být v její kompetenci. I k tomu ale potřebuje souhlas nové Rady RTVS.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: