Rok 2009: Pozemní digitální vysílání vtrhne do dalších regionů

radiotv-archiv87Pozemní digitální televizní vysílání (DVB-T) se stalo v uplynulém roce dostupným pro polovinu tuzemských domácností. Zásluhu na tom má především podzimní digitalizační smršť, která se přivalila koncem října na tuzemské vysílače. Západní část republiky a velké moravské aglomerace jsou již pokryty, ale i letos se na nový způsob příjmu televizních programů mohou těšit diváci v dalších oblastech. V Česku by podle zákonné úpravy (Technický plán přechodu) měly vysílat čtyři multiplexy. To jsou digitální sítě, z nichž každá obsahuje až pět televizních programů a k tomu další rozhlasové. První z nich je vyhrazena pro vysílání stanic České televize a Českého rozhlasu. Je jakýmsi digitálním pionýrem, tento multiplex se v jednotlivých regionech zpravidla objevuje jako první a divákům v jednotlivých lokalitách premiérově ukazuje výhody i strasti DVB-T.

Prvními oblastmi, kde se s ním letos nově lidé setkají, budou Javořice (vysílací oblast Jihlava)-33.kanál a Vimperk – Mařský vrch 49.kanál. Multiplex 1 zde bude spuštěn těsně před letními prázdninami 30.června. O měsíc později budou následovat Votice – Mezivrata 53.kanál a Liberec – Ještěd 43.kanál. Na digitální signál kanálů ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 a sedmi stanic ČRo se pak mohou těšit diváci z okolí Černé hory u Trutnova. 31.srpna tam MUX 1 zahájí svůj provoz na 40.kanále. Významným datem pro jihomoravskou metropoli bude 30.listopad. V ten den odstartuje v digitální podobě Kojál na 29.kanále. Ve stejném termínu dojde ke kanálové synchronizaci se současnými dvěmi brněnskými vysílači (Barvičova a Hády). Ty nyní MUX 1 nabízejí na 25.kanále, ale přejdou rovněž na devětadvacátý.

Šest vysílačů nabídne nově v roce 2009 Multiplex 2. Ten provozují České Radiokomunikace a v programové nabídce přináší kanály TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima 2. V poslední březnový den jej nově naladí lidé příjímající signál z Mikulova – Děvína (40.kanál) a Votic – Mezivrat (41.kanál). O měsíc později 30.dubna komerční stanice v digitální formě dorazí na Zelenou horu u Chebu, odkud budou k naladění na 35.kanále. Na stejném se objeví i od 30.června na Klínovci. 50.kanál je pak pro MUX 2 určen na Kleti u Českých Budějovic (start 31.srpna) a také na Svatoboru nad Sušicí (zahájení 30.září).

Stejné dvě oblasti budou bohatší i o Multiplex 3. Jeho operátorem je společnost Czech Digital Group, která poskytuje přenos signálu stanicím TV Óčko, Public TV, Z1 a Radiu Proglas. MUX 3 má v plánu své působení rozjet na Kleti v průběhu srpna na 22.kanále a na Svatoboru 52.kanále pak v září. Ve stejném měsíci se objeví i na Bukové hoře (Ústí nad Labem) 55.kanálu. Zajímavostí je fakt, že České Radiokomunikace zajišťují technické zázemí kromě svého multiplexu 2 i operátorům jedničky (ČT) a trojky (CDG).

Multiplex 4 provozuje Telefonica O2. V současnosti ještě nemá stabilní programovou náplň. Probíhají v něm testy vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) stanic ČT1 a TV Nova. O přesném harmonogramu kroků, které se týkají jeho rozšiřování do regionů či obsazování programových pozic, ještě nejsou známy žádné podrobnosti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .