Retro Music se promění ve videotextovou hudební televizi

retro-music-vizual-08GLOSA – Líbí se vám noční videotextové vysílání Novy sport? V rámečku vidíte akční záběry doplněné infografikou s aktuálním programem a dolní zpravodajskou lištou. Podobně by mělo působit i vysílání hudební televize Retro Music. Nepůjde ovšem o noční proud nebo jeden specializovaný pořad. Videotext uvidíte 24-hodin denně.

Oldies hudební stanice Retro Music Television ohlásila nové logo, programovou skladbu a vizuál. Přechází na vysílání v poměru stran 16:9 a získá moderní grafický obal od studia Oficina. A pochlubila se i „unikátním konceptem“ a „revoluční myšlenkou“, kterou přináší jako první hudební televize na světě.

Vítejte ve světě rušivých elementů

Tou revolucí má být „obraz v obraze“, neboli grafické informace o právě vysílaném klipu. Televize totiž přechází na moderní obrazový formát 16:9, i když drtivá většina obsahu bude i nadále v poměru stran 4:3. Aby předešla deformaci videoklipů, vyplnila prázdné místo na obrazovce barevným informačním pruhem. „Věříme, že diváci, kteří milují hudbu stejně tak jako my v Retro Music TV, ocení atraktivní a předně funkční grafický relaunch i užitečné informace, které publikujeme nonstop,“ říká k tomu Pavel Attel, jednatel provozní společnosti.

Co na tom, že Retro Music novým vizuálem úplně popírá koncept retro televize? Grafický obal od studia Oficina je skutečně zajímavý a líbivý, jenomže k programu Retro Music TV se nehodí. Náhled vizuálu i s videoklipy je sice nablýskaný a vypadá skvěle, ale pokud k moderní infografice přiřadíte hudební klipy ze 70. nebo 80. let, výsledek bude velice rozpačitý. Navíc, ani řada klipů z devadesátých let nemá oslnivou vizuální kvalitu.

retro-music-vizual-05

Videoklip ve stínu doplňkových informací

V informačním boxu diváci získají přehled o historii umělce, kompletní diskografii, milnících i zajímavostech z jeho kariéry, uvidí cover alba, na němž aktuálně vysílaný song vyšel, i aktuální playlist pěti klipů, dva odehrané, aktuálně přehrávaný a dva následující,“ líčí Pavel Attel.

Jen doplním, že pokud by se jednalo o specifický pořad s podobným druhem obsahu, bylo by to určitě zajímavé zpestření vysílání. Jenomže vnucovat videotext divákům 24 hodin denně, to už je na pováženou.

Škoda, že Retro Music nevyužívá efektivně EPG

Jakákoliv informační lišta nebo propagační prvek ve vysílání televize působí rušivě. Představte si, že by Nova nebo Prima v době vysílání filmu nebo seriálu neustále nabízela grafické promo svých pořadů. Diváci by zřejmě nebyli úplně spokojení. Nonstop informační lišta působí velmi rušivě ve vysílání TV Pohoda. Tolerovat ji lze snad jen u zpravodajských stanic, případně v ranním vysílání televizí, kde divák očekává údaj o přesném čase a základní informace o počasí.

Pokud by chtěla Retro Music Television jít příkladem, mohla by raději vylepšit službu elektronického programového průvodce (EPG). Dlouho nechápu, proč české hudební stanice propagují v EPG jen své programové bloky. Mnohem užitečnější by bylo, kdyby zde zobrazovaly svůj playlist, tak jako to dělá třeba německá Deluxe Music Television. A právě v rámci rozšířeného EPG by byl prostor i pro informace o historii umělce, kompletní diskografii, nebo milnících i zajímavostech z jeho kariéry. Cover alba by sice v EPG nebylo možné zobrazit, ale to by skutečný milovník hudby snad prominul.

FOTOGALERIE: Retro Music Television mění logo i vizuál, chce být moderní

retro-music-vizual-07

Autor článku:

Komentáře (4)

    1. juko

      Na obrázcích se to i mně celkem líbí, uvidíme jak to bude ve skutečnosti. Ale jdu si radši sehnat tu pásku :-)

  1. xsc

    Na obrázcích je to snesitelné, protože je to statické. Realita je mnohem horší, pruh se po částech mění co pár vteřin. Navíc je poloprůhledný a pod ním prosvítá zrcadlící se klip.
    Černá páska by byla poněkud rušivá – klipy 16:9 jsou promítány na celou plochu a pruh po pár vteřinách zmizí :-)

  2. Adam Wolf

    Od zavedení této „novinky“ již tuto stanici nesleduji a začal jsem sledovat -konkurenční- hudební stanici OčkoGold, kde tento „neduh“ zatím není a divák není obtěžován informacemi o které zpravidla nestojí….
    (to se dalo „šetrněji“ vyřešit rotujícím textovým proužkem ve spodní části obrazu. Je to mnohem méně rušivé…. když už to tam teda musí být)
    Nicméně – celkem nechápu PROČ je anglicky udávána informace o následných klipech, když následují informace o skupině/interpretu jen v češtině…. že by pšísloví „papežtější než papež“ ?? ;-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .