Reklama na online poker je zakázaná. Nova s Primou dostaly pokuty

poker-ilustReklamní kampaň na největší světovou online hernu PokerStars.net může mít zajímavé rozuzlení. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila televizím Nova a Prima pokuty za propagaci zakázaného produktu. Online poker je totiž, stejně jako sázení na internetu, zakázané pro subjekty, které nevlastní českou licenci. Zákaz se má tudíž vztahovat i na propagaci tohoto produktu.

RRTV udělila provozovateli televize Prima pokutu 50 tisíc korun a Nova by měla zaplatit 80 tisíc korun. Reklamní kampaň herny PokerStars se objevila i na televizi Óčko. Samotná RRTV patrně předpokládá, že se televize odvolají k soudu a ten nakonec rozhodne, zda je reklama na PokerStars přípustná nebo nikoliv.

Televize se můžou bránit tím, že propagují poker zdarma. Herna PokerStars podobně jako každá větší herna umožňuje po registraci i akci za „herní peníze“, které nemají skutečnou hodnotu. I na tuto argumentaci je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání připravena. „Obchodní sdělení sice deklaruje, že jde o hru zdarma, přesto jsou v reklamě využity postupy – zejména vyobrazením herny a průběhu hry, kdy je důraz kladen na napětí a riziko, které pro diváka jednoznačně evokuje průběh pokerové hry za peníze a láká a motivuje jej právě k této formě hry (hra zdarma neprobíhá v kulise a atmosféře ztvárněné v reklamě). Reklama tedy v prvním plánu nabízí hru zdarma, z jejího audiovizuálního obsahu je však zřejmé, že jejím cílem je najít uživatele pro hru za finanční obnosy,“ stojí v odůvodnění RRTV.

Na problém upozornil web měsíčníku Strategie. V nejbližším období očekáváme, že se televize odvolají a v případném řízení před soudem dojde k vyjasnění základních otázek, zda je sázení na internetu u subjektů bez české licence skutečně nelegální a zda je tudíž nelegální i jakákoliv propagace.

Pro ilustraci – „brutální spot“ herny PokerStars

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,