Regulátoři varují diváky před podvodnými televizními soutěžemi

České i slovenské regulační orgány ve společné tiskové zprávě zdůrazňují, že nemají dostatek možností, jak regulovat nebo pokutovat provozovatele neférových telefonických soutěží v televizi. Divákům proto doporučují, aby se jich neúčastnili.

Finanční výhry nahrazuje v některých případech "pokec" s kartářkou nebo psychologem. Ilustrační reprofoto Active TV

Finanční výhry nahrazuje v některých případech „pokec“ s kartářkou nebo psychologem. Ilustrační reprofoto Active TV

Slovenský regulátor sice udělil několik pokut za klamavé soutěže v celkové výši 32 tisíc eur, přičemž využil ustanovení týkající se čestnosti reklamy a telenákupu. Za jistých okolností lze totiž telefonické soutěže klasifikovat právě jako telenákup. Český regulátor však podobné možnosti nemá, jelikož v českém mediálním zákoně chybí ustanovení o čestnosti a slušnosti telenákupu. Z tohoto důvodu zatím česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemohla provozovatelům podvodných soutěží udělit žádnou pokutu, nicméně podala čtyři trestní oznámení s podezřením na spáchání podvodu.

Obchodní inspekce se udělování pokut zatím vyhýbají

Provozovatelé podobných soutěží zatím mohou být v klidu, i pokud jde o obchodní inspekce, policejní složky nebo ministerstva dohlížející na hry a loterie. Žádná z těchto stran se zatím k výraznějším sankcím neuchýlila. Vzhledem k omezeným právním i sankčním možnostem tak obě regulační rady vyzývají diváky, aby podvodným televizním telefonickým soutěžím bránili tím nejjednodušším způsobem – neúčastí.

Je fakt, že žádného diváka nikdo nenutí, aby zavolal do předražené televizní hry. Stačí tedy jediné – nesledovat, případně nevolat. Regulátoři zároveň upozorňují, že pravděpodobnost skutečné výhry v podobné soutěži je skutečně nízká. Zadání soutěžních úkolů je nejednoznačné nebo zavádějící, výsledky mnohdy nezveřejněné nebo i nepřesné.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .