Radim Pařízek, majitel Rádia Čas, přebírá televizní multiplex 4 od společnosti Telefónica

radio21Dnes dochází k poměrně zásadní změně na českém televizním trhu digitálního terestrického vysílání. Český telekomunikační úřad a společnost Telefónica Czech Republic jakožto provozovatel multiplexu 4 oznamují, že celá síť frekvencí bude mít nového vlastníka. Je jim firma Digital Broadcasting, jejímž většinovým vlastníkem je rozhlasový podnikatel Radim Pařízek.

Na změnu vlastníka čtvrté digitální sítě upozornil jako první ekonomický deník E15. Pařízek, který je aktivní především na rozhlasovém trhu, vlastní úspěšné moravské Rádio Čas a několik přidružených subjektů, spoluvlastní síť rádií Hey, buduje Rádio Dálnice a připravuje start vlastní celoplošné digitální televize Pohoda. Převzetí multiplexu 4 jednou z jeho společností je poměrně překvapivý krok, k němuž se Telefónica odhodlala po stagnaci trhu a nemožnosti zajistit rozvoj své sítě, která vysílá pouze ve třech největších městech.

Telefónica si ale i nadále ponechá technický provoz multiplexu. V případě, že se Radimovi Pařízkovi podaří do své sítě získat další nové televize a zajistit tak prostředky pro její rozvoj, může být toto podnikání na televizním trhu mnohem zajímavější než vlastní provozování rozhlasových stanic nebo celoplošné televize Pohoda.

O frekvence multiplexu 4 dlouhodobě usilovaly i České Radiokomunikace, které v současnosti vlastní multiplexy 2 a 3 a technicky se podílí na provozu multiplexu 1 pro Českou televizi. Budoucnost digitální sítě 4 byla dlouho nejasná. Její dosavadní majitel společnost Telefónica tuto síť vůbec nerozvíjela. Multiplex, který měl být alternativou pro menší televizní stanice, měl podle původních plánů dosáhnout pokrytí 60 procent populace. Telefónica ale spustila vysílače jen v Praze, Brně, Ostravě a na krátkou dobu v Plzni. Podle údajů ČTÚ pokrývá tento multiplex jen 22 procent obyvatel a nedodržuje harmonogram rozšiřování.

I proto chtěl úřad v letošním roce frekvence Telefónice odejmout. Společnost přitom argumentovala tím, že pro čtvrtý multiplex není na českém trhu dostatek platících klientů. Některé menší televize ale uvedly, že by měly zájem o vysílání v tomto multiplexu, ale potřebují, aby operátor nejprve dobudoval pokrytí.

Jedním z možných plánů bylo i provozování digitální placené televize v této síti. Telefónica ale podobný záměr nikdy nerealizovala. Nakonec oficiálně poskytla své frekvence společnosti Radima Pařízka, podle dostupných informací bezplatně. Sám Radim Pařízek odmítl k transakci cokoliv říct, jeho další plány s touto sítí tak vyjdou najevo až v nejbližších týdnech a měsících.

Televize vysílající v multiplexu 4 (ČT HD, Nova HD a hudební stanice Óčko) mají od dnešního dne dvoudenní odstávku, která souvisí právě se změnou vlastníka digitální sítě.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. violista

    Hlavně jsem zvědav zda se vůbec bude něco dít … zda budou přibývat nová stanoviště či zda to nakonec celé nechcípne. Kyslík to nechce mít asi moc nasvědomí aby mu to chcíplo pod rukama :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .