Provozovatelé všech čtyř multiplexů odkryli plány rozvoje svých sítí

radiotv-archiv6Jasnější obrysy má kalendář rozvoje digitálních multiplexů v tuzemsku. Provozovatelé všech čtyř budoucích sítí nastínili své plány na pracovním setkání, které zorganizoval Český telekomunikační úřad. Po měsících a letech přešlapování na místě a opatrného vypouštění prvních digitálních vlaštovek přichází období, kdy by proces přechodu od analogové k digitální formě pozemního televizního signálu měl nabrat obrátky v tuzemsku dosud nevídané.

V Česku budou v dohledné době vysílat čtyři multiplexy. Tyto digitální sítě nahradí současný pozemní příjem televizního a rozhlasového vysílání, který probíhá analogově. Jednotlivé multiplexy budou označeny číslovkami 1 až 4. Jednička označuje ten, kde vysílá své čtyři programy Česká televize a jsou zde k naladění i stanice Českého rozhlasu. V současné době je k dispozici na 34. kanále plzeňského vysílače Krašov, ale už pozítří 1. října odstartuje z 53. kanálu středočeského Cukráku a 49. kanálu jihočeské Kletě. O měsíc později ho naladí diváci i z 36. kanálu Zelené hory u Chebu. Ve stejný den začne MPX1 svůj provoz i v oblastech, kde do tohoto data vysílá prozatímní Multiplex A, který nyní kromě čtyř kanálů České televize nabízí i příjem TV Nova (Brno – Hády, Brno – město (Barvičova), Domažlice-Vraní vrch, Cheb-Zelená hora, Ostrava-Slezská Ostrava (Hladnov), Praha – město (Žižkov), Ústí nad Labem-Buková hora).

Zmíněná komerční stanice se na těchto místech 31. října o půlnoci přesune do Multiplexu 2. Ten provozují České Radiokomunikace (ČRa), které zároveň technicky zajišťují pro Českou televizi i provoz Multiplexu 1. Spolu s Novou se v druhé síti objeví i další soukromé televize. Svůj zájem deklarovala TV Barrandov, která se v éteru objeví 11.ledna 2009 a dá se předpokládat, že se zde objeví i Nova cinema, pro niž využije její provozovatel CET 21 kompenzační licenci. Rozvoj obou sítí půjde ruku v ruce, stanou se z nich sourozenci-dvojčata, kteří by měli být na jednotlivých místech uváděni v život ve stejných termínech. Využijí 26 hlavních tuzemských vysílačů, která zajistí až 95% pokrytí území České Republiky. Jednička a dvojka budou postupně k dispozici na těchto dalších místech: Sušice-Svatobor, Chomutov-Jedlová hora, Jáchymov-Klínovec, Jihlava-Javořice, Vimperk-Mařský vrch, Liberec-Ještěd, Votice-Mezivrata, Trutnov-Černá hora, Brno-Kojál, Mikulov-Děvín, Ostrava-Hošťálkovice, Pardubice-Krásné, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník-Praděd, Valašské Klobouky- Ploštiny a Zlín-Tlustá hora.

Operátorem Multiplexu 3 je firma Czech Digital Group (CDG). Nyní vysílá na třech pražských vysílačích (Ládví, Zelený Pruh, Strahov) a na třech dalších místech (Brno-Hády, Ostrava-Hošťálkovice a Plzeň-Košutka). V těchto regionech společnost využívá služeb ČRa. Připravují společnou smlouvu, na jejímž základě budou Radiokomunikace pro CDG zajišťovat provoz třinácti velkých vysílačů, které této síti přisoudil Technický plán přechodu (TPP). Trojka by ve finální fázi mohla postupným nabalováním menších vysílacích míst dojít ke zhruba devadesátiprocentnímu pokrytí Česka. Ještě do konce letošního roku by měl být Multiplex 3 spuštěn na Bukové hoře (Ústí nad Labem). Programovou náplň této sítě tvoří TV Prima, TV Óčko, TV Noe (jen Praha), Public TV a Radio Proglas. Řádnou digitální licenci má jen Prima, ostatní stanice jsou v tomto multiplexu k dispozici v rámci převzatého vysílání, které schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle TPP má přednost při obsazování pozic v jednotlivých multiplexech vždy provozovatel s řádnou digitální licencí.

Čtveřici tuzemských digitálních sítí doplňuje Multiplex 4 provozovaný Telefonicou O2. Bude mít nejnižší pokrytí (zhruba 70% území), bude se soustředit jen na větší aglomerace. Nevyužije současné vysílače velkého výkonu, ale stavět bude na svých pozicích ve vlastní mobilní síti.

Zkušebně nyní vysílá v Praze a Brně, řádný provoz spustí 1. listopadu v Ostravě-ulici 1. máje. O měsíc později se připojí Ostrava-Lanová, Praha-Zelený Pruh, Praha-UTB a Praha-Petřiny, Kutná Hora-Vysoká, Ústí nad Labem-Krušnohor, Brno-Jihlavská a Brno-Jana Babáka. V této síti byl zkušebně vysílán program ČT1 a TV Nova v kvalitě HDTV. V budoucnu zde diváci naladí komerční televize, které uzavřou s Telefonicou O2 smlouvy. Konkrétní obsazení programových pozic ještě není známo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .