Přístup ke klientům ze zahraničí: nejlepší podmínky má Skylink, UPC DTH a Digi TV pokulhávají

lcd-hdtvANALÝZA – Slovenští kabeloví operátoři brzy vyřadí některé základní české stanice ze své nabídky, zejména programy televizí Nova a Prima. V této souvislosti se očekává, že část klientů těchto společností přejde k českým satelitním platformám kvůli zachování českých programů. I proto jsme se rozhodli zkusit, jak české společnosti přistupují ke klientům ze zahraničí. Nejlepší hodnocení si zaslouží Skylink, rezervy měla společnost UPC DTH.

Skylink – české programy si můžete zakoupit i na Slovensku

Podle očekávání nejlépe z našeho hodnocení vyšla satelitní platforma Skylink, která nabízí své produkty v totožných balíčcích jak v České republice tak na Slovensku. Navštívili jsme dva prodejce karet Skylink na obou stranách bývalé federace. Náš požadavek byl jednoznačný – jsme ze Slovenska, ale máme zájem i nadále přijímat všechny základní české programy. S tímto požadavkem neměli problém ani v Bratislavě ani v Praze. Služby nám byli ochotni zaktivovat i přímo v Bratislavě s tím, že je potřeba nastavit programy pro český region. Podobnou informaci jsme dostali i u jednoho z pražských prodejců.

Podobná situace je i u sesterské platformy CS Link, která rovněž nabízí všechny základní české i slovenské programy na obou stranách bývalé federace bez omezení. Prodejci v České republice neměli problém s registrací karty na slovenského občana nebo osobu s trvalým pobytem na Slovensku. Upozornili nás ale, že garance příjmu českých programů pro slovenské diváky neexistuje.

skylink_webNejjednodušší vyřízení satelitního příjmu „přes hranice“ šlo přes platformu Skylink. Ilustrační foto – screenshot webu Skylink.cz.

freeSAT by UPC Direct – zbytečné komplikace, aktivace až na naléhání

Jiná situace je u kabelového a satelitního operátora UPC Direct, který svou sekci satelitní televize centralizoval do Nizozemska pod společnost UPC DTH S.a.r.l.. S tím souvisí i výrazně odlišný přístup k zákazníkům ze zahraničí, pokud si chcete objednat služby satelitní televize. Zatímco pro aktivaci kabelové přípojky nebo internetu vám postačí občanský průkaz a česká kontaktní adresa, když jsme žádali o satelitní kartu freeSAT medium se smlouvou za zvýhodněnou cenu 299 Kč měsíčně, prodejce po nás chtěl bezpodmínečně i pas (plus českou kontaktní adresu). Občanský průkaz jako doklad nestačil, prý jde o nařízení nizozemské společnosti. Nakonec jsme utrousili poznámku ve smyslu „kdyby se chtělo, tak by to šlo“… až pak se věci daly do pohybu.

Nakonec bylo možné uzavřít účastnickou smlouvu i bez předložení pasu. Jeho kopii ale musíme do měsíce poslat poštou nebo e-mailem. Paní za přepážkou to komentovala slovy, že máme štěstí. Pokud ale kopii pasu nedodáme později, společnost UPC DTH S.a.r.l. nám satelitní kartu „vypne“. Jde sice o zbytečné administrativní omezení, ale prý přes to „nejede vlak“. Společnost UPC se totiž obává, že by klient její kartu vynesl za hranice a ona by ho pak už nemohla dohledat. Paradoxem je, že když si vyřídíte internet nebo kabelovou televizi i se set-top-boxem pouze na občanský průkaz, šance firmy zastihnout vás v zahraničí není o nic větší. Cena dotovaného set-top-boxu je přitom nesrovnatelně vyšší než cena jediné přístupové satelitní karty. Ale kde není žádná logika, tam ani není potřeba ji hledat.

freesat-upc-direct-1Platforma UPC Direct patří pod nizozemskou společnost UPC DTH S.a.r.l. Kvůli tomu mají čeští a slovenští diváci odlišné podmínky i programovou nabídku. Ilustrační foto – PR UPC DTH S.a.r.l.

freeSAT nás posílá na Slovensko, kde ale poskytuje odlišné služby

Satelitní platforma freeSAT by UPC Direct má rovněž problém v tom, že pro české a slovenské klienty poskytuje rozdílné služby. I když vás prodejce „v dobré víře“ odkáže na slovenskou pobočku, moc si tím nepomůžete. Na slovenských kartách už nefigurují programy televize Nova (s výjimkou Novy sport) a je pouze otázkou času, kdy z nabídky zmizí i Prima, která rovněž protestuje proti šíření svých programů na Slovensku. I proto lze očekávat, že právě slovenští klienti budou chtít své karty „přeregistrovat“ do České republiky. Pokud jim bude UPC klást do cesty zbytečné administrativní překážky, připravuje se o stovky až tisíce platících klientů, kteří mohou přejít ke konkurenci.

Předplacená karta freeSAT se nevyplatí

Nutno dodat, že u freeSATu (UPC Direct) si můžete zakoupit i předplacenou kartu na 6-12 měsíců bez jakékoliv účastnické smlouvy. Tato karta má ale několik omezení – částku za celé období musíte zaplatit předem a není možné v průběhu předplaceného období přidávat nové programové balíčky nebo jakkoliv měnit podmínky užívání. Cena za jeden měsíc užívání vychází až o 50% dráž než u standardní smlouvy ke kartě freeSAT medium. I proto jsme toto řešení odmítli.

Pokud ale budete chtít využívat standardní smlouvu, vedle pasu si připravte i český bankovní účet, neboť služby můžete ze Slovenska hradit pouze bezhotovostně, a nejvýhodněji to jde právě z českého účtu. Z tohoto pohledu doporučujeme bezplatný účet v některé z tuzemských bank (nabízí se české pobočky mBank nebo ZUNO). Díky tomu můžete mít plnohodnotnou zákaznickou smlouvu na českou satelitní platformu se všemi výhodami a garancemi, ať už bydlíte kdekoliv.

hdtv-televizor-foto-technisatIlustrační foto – Technisat.

Digi TV – registrace jedině na českého rezidenta

Komplikovanější situace je se satelitní platformou Digi TV, která má striktně oddělené služby pro všechny trhy, na nichž působí. V České republice nabízí všechny české programy a vybrané slovenské stanice, na Slovensku ale nenabízí kanály TV Nova s výjimkou Novy sport, a z portfolia TV Prima vysílá pouze hlavní kanál Prima family. Taktéž televizi Barrandov byste na Slovensku ladili marně.

Digi TV poskytuje všem svým abonentům dotovaný set-top-box, který je spárovaný s účastnickou kartou. Musíte tedy počítat s tím, že prodejce po vás bude chtít nejen občanský průkaz a pas, ale i adresu bydliště v České republice a nejméně tři faktury za služby pod touto adresou. Tímto způsobem se společnost chrání proti abonentům, kteří jí v minulosti neplatili za služby nebo nevrátili přijímače. Počítejte i s tím, že nebudete moci sledovat české a slovenské programy současně. Pokud si tedy u české pobočky Digi TV aktivujete služby, budete mít jen programy pro český trh, což není dvakrát pohodlné.

nova_sportNova sport – jediný kanál z portfolia Nova group, který mohou zcela legálně nabízet i slovenští operátoři.

Shrnutí aneb budeme si muset registrovat karty vzájemně?

V rámci našeho testu tedy dopadla nejlíp dopadla dvojice Skylink/CS Link, která má stejného majitele – nizozemskou společnost M7 Group. I kdyby se stalo, že začne české a slovenské programy navzájem omezovat, není problém si u ní kdykoliv koupit kartu na druhé straně federace. Ideálním i když poněkud nákladnějším řešením bude v budoucnu vlastnictví dvou karet a jejich současné používání v jednom přijímači. Pokud jde o administrativní překážky, ty na straně Skylinku prakticky neexistují.

Platforma freeSAT by UPC Direct trpí tím, že její správa přešla pod nizozemskou společnost. Tamní manažeři očividně neznají specifika českého a slovenského trhu a nesmyslnými administrativními překážkami se připravují o nové potenciální zákazníky z druhé části bývalé federace.

Podmínky české pobočky Digi TV nepřekvapí. Tato platforma nikdy nebyla určena pro „křížový příjem“ českých a slovenských programů, ani se tento postup nedoporučuje. Navíc v poměru cena/výkon má Digi TV silného konkurenta právě ve freeSATu od UPC Direct. Pokud tedy některá z těchto společností sleví ze své byrokracie, může časem získat významnou výhodu nad svým nejbližším konkurentem.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. buko1

  Troška nepresné informácie o spoločnosti Digi TV. V SR sú z českých celoplošných programov v oficiálnej ponuke len ČT1, ČT2 a ČT24. Žiadna Prima Family. Pravda ale je, že Prima Family a Nova sú na slovenských kartách sprístupnené – tzv. test (rovnako ako v teste vysiela české programy konkurencia). Myslím že za rovnakých podmienok (neoficiálne) sprístupnila Digi TV niektoré slovenské programy v ČR – v ich oficiálnom rastri nefigurujú (je pravda že aktualizácii je u Digi dosť oneskorená, ale tie programy sú dostupné už viac ako rok).

  1. juko

   Buko, myslím, že sa nemusíme baviť o úplnosti ponuky Digi TV. Vždy mali problém so zaraďovaním českých staníc, či už išlo o Prima Cool, TV Barrandov alebo neskôr Prima love. Digi TV chcela dosiahnuť, aby si kapacitu platili samy televízie, no nakoniec asi došlo k nejakému kompromisu.
   Myslím, že z článku jednoznačne vyplýva, že českú Digi TV ako alternatívu pre slovenských divákov neodporúčame z mnohých dôvodov.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .