Prima to překombinovala, stěžuje si zbytečně

televizemalePOZNÁMKA – Televize Prima zbytečně vyeskalovala spor s regionálními stanicemi sdruženými v síti RTA. Problém, který nyní nastal, mohla pohodlně vyřešit už před několika lety a měla by právní jistotu, která jí teď chybí. Jenomže znovu se ukazuje, že Prima v minulosti postrádala dlouhodobou vizi a nepřizpůsobila se dostatečně podmínkám na trhu.

Televize Prima vděčí za svou dnešní velikost i sílu zejména malým regionálním televizím, které jí od roku 1994 poskytovaly své frekvence. To není papouškování argumentace RTA, ale legitimní fakt, na který se tak trochu zapomíná. Bez sdílení vysílačů s regionálními televizemi by Prima nikdy nemohla vybudovat celoplošnou síť. Díky tomu se zavázala, že regionálním televizím bude dodávat centrální program, umožní jim vlastní programová okna a dokonce jim poskytne finanční kompenzaci za to, že nevyužijí celý vysílací čas, na který mají dle licencí nárok.

Pro obě strany to byl výhodný obchod. Prima získala prostor 23 hodin denně na celoplošném okruhu, regionální televize výměnou za to získaly možnost využít diváckého potenciálu Primy, díky němuž výhodněji prodaly reklamu. A ještě ušetřily peníze za to, že nemusely vysílat celé tři hodiny denně tak jak jim to přikazovala licence.

V digitální éře bylo sice podobné sdílení frekvencí už překonané, ale původní licence Primy a regionálních televizí i nadále platily. Včetně provázanosti licenčních podmínek. Je přinejmenším zvláštní, že Prima partnerské regiony pouští k vodě jen proto, že se jí už „nehodí do krámu“, a že může existovat i bez nich. Tento problém totiž měly na Palmovce řešit už dávno, ještě v době, kdy se digitalizace rozbíhala, a mohlo to dopadnout ke spokojenosti všech. Zanedbání tohoto problému poukazuje na absenci dlouhodobé koncepce u televize Prima. Co nový management, to nové plány a řešení. Jakoby se staré problémy současných šéfů netýkaly.

Co by bylo, kdyby nebylo regionů? Prima by dnes neměla nejen svůj hlavní kanál, ale nezískala by ani kompenzační licenci pro program Prima Cool a ani kompenzaci za regiony v podobě licence programu Prima love. To, že se Prima teď diví, že její původní licence je kvůli provázanosti s regiony obtížněji zrušitelná, je nepochopitelné. Pokud se na Primě ohánějí tolik potřebnými právními jistotami, mohli celý problém vyřešit mnohem elegantněji.

Stačilo před několika lety přejmenovat hlavní Primu s regiony na Primu „family“ (nebo jakýkoliv jiný přívlastek). Licenční podmínky jsou natolik univerzální, že je lze použít i pro jinou cílovou skupinu. Do tohoto programu by se regiony i nadále připojovaly a vše by bylo legitimní. Prima by následně spustila svůj hlavní kanál na základě nové licence a pojmenovala by jej jednoduše – TV Prima. Pokud by management celý proces vhodně naplánoval a časově zkoordinoval, vše by bylo v pořádku, a nebyl by důvod cokoliv namítat. Regionální televize by i nadále měly svá práva i licence, Prima by jim i nadále dodávala centrální program jen s nižší sledovaností. A možná by jí už ani nedělalo problém vyčlenit regionům plné tři hodiny denně protože by jí to nenarušovalo programové plány na hlavním kanále.

Vedení Primy se ale rozhodlo pro složitější a radikálnější řešení. Fakticky tak vypovězelo studiím RTA válku a musí logicky počítat s obranou nebo protiútokem v podobě několika zdlouhavých sporů. Stačilo jen trochu víc přemýšlet a k válce by nebyl důvod. To by se ale Prima musela chovat k regionům víc pragmaticky a nemít svou původní licenci jen za cár papíru.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. juko

      Pokud je těch nesmyslných argumentů mnoho, prosím buďte konkrétní. Nemám sebemenší důvod „kopat“ za RTA nebo psát v jejich prospěch.

  1. jonnyq

    Můj názor je takový, že pokud Prima tenkrát za vstupy na regionální kmitočty platila, není pak co řešit. Když už platit nechce, nemůže jí někdo nutit. Navíc tenkrát bylo nedostatek kmitočtů, zatímco dnes je jiná doba. Regiony mohou opět vysílat tak, jak vysílaly před Primou. To že se jim do toho nechce, je věc druhá. Nemusí být závislé na Primě. Podobně jako tenkrát, kdy u nás začala vysílat TV Polar Nový Jičín (ostravský člen RTA), centrálním programem byla stanice TV3. Ta byla u nás hodně sledována, jelikož na jiných kmitočtech tato stanice nevysílala. Tím chci říct, že pokud by se regiony dohodly s nějakou stanicí, která v DVB-T z jakéhokoliv důvodu ještě nevysílá, mohou ve většinu času její vysílání přenášet a jejich sledovanost závratně neklesne.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,