Prima se brání proti výpadům RTA trestním oznámením. Hrozí, že RTA bude vysílat až tři hodiny denně?

rta_vs_primafamily

DOPLNĚNO – Spor mezi FTV Prima, provozovatelem programů skupiny Prima, a Regionální Televizní Agenturou (RTA) se dostal do dalšího stádia. RTA, skupina sdružující regionální studia, oznámila minulý týden své plánované kroky vůči FTV Prima, která svůj hlavní kanál od ledna bude provozovat pod názvem Prima Family s novými licenčními podmínkami umožňujících zbavit se povinnosti regionálního odpojování. TV Prima dnes reagovala s tím, že podává vůči „lživým tvrzením“ RTA žalobu a trestní oznámení.

RTA minulý týden oznámila, že se hodlá obrátit na několik vysoce postavených institucí, jmenovitě na RRTV, ČTÚ a ÚOHS. Nahrazení kanálu Prima programem Prima Family totiž shledává jako účelové. FTV Prima na to krátce kontrovala oznámení, že se chce s novinkou soustředit na „zábavu pro celou rodinu“, navíc říká, že nárok vrátit licenci má kdokoli a kdykoli. Proti napadení od RTA se nyní ohrazuje mnohem důrazněji.

DOPLNĚNO

RTA reaguje na oznámení TV Prima

Regionální Televizní Agentura promptně přinesla další reakci v mediálním vyřizování s FTV Prima, její dnešní prohlášení pozvažuje za „úsměvné i smutné zároveň„. Jednání FTV Prima je dle jejího vyjádření jen trikem, jak odvést pozornost: „Úsměvná je samotná skutečnost, že se FTV Prima takovýmto trikem pokouší odvést pozornost od podstaty sporu – tedy skutečnosti, že FTV Prima se údajnou záměnou programu Prima za program Prima family pokouší zbavit svých závazků vůči regionálním vysílatelům a fakticky jim znemožnit naplňování jejich licencí platných až do roku 2018. Ve skutečnosti se totiž nejedná o žádnou změnu programu, ale pouhé kosmetické přejmenování kanálu,“ prohlásila RTA dnes před třetí hodinou odpoledne.

Z ARCHIVU: TV7 možná nepřijde o licenci, RRTV přerušila řízení

Jako ilustraci toho, že se jedná o kosmetickou změnu přikládá RTA vyjádření programového ředitele TV Prima Petra Vladyku za dne 4. prosince: „Pro diváky to nebude znamenat v podstatě nic. Ta změna je víceméně technická, to není změna, která se dotkne programu jako takového.“ Podání trestního oznámení společností FTV Prima je dle RTA „jen ryze taktickým“ a navíc prý zaneprazdňuje orgány činné v trestním řízení, které potřebují své kapacity využívat na rozkrývání a dokumentování skutečné trestné činnosti“.

rta-pokrytiPokrytí regionálních studií RTA

POKRAČUJE PŮVODNÍ ZPRÁVA

FTV Prima podává na RTA trestní oznámení a civilní žalobu

Provozovatel televize Prima, společnost FTV Prima, dnes oznámila, že v souvislosti s veřejně šířenými nepravdivými tvrzeními regionů RTA, o která svůj neexistující ‚nárok‘ opírají,“ podává FTV Prima trestní oznámení a civilní žalobu. Institucím, na které se RTA obrátila, zasílá dopis, v němž vysvětluje okolnosti nastalé situace. Konkrétně se jedná o Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). RTA se prý chce domáhat senátního slyšení.

K TÉMATU: RTA požaduje ochranu práv, Prima slova RTA považuje za “nekalosoutěžní jednání”

Veškeré dosavadní spory mezi FTV Prima a RTA se týkaly výhradně licence k vysílání programu Prima televize. Licence přitom v principu nepředstavuje povinnost, ale právo konkrétní program vysílat. Každý provozovatel vysílání se může z jakéhokoli důvodu rozhodnout, že vysílání dle určité konkrétní licence ukončí. Licence mohou být také odnímány a provozovatelé vysílání nemusejí žádat o jejich prodloužení. Nemůže být proto pravdou, že by se regiony RTA mohly spoléhat na to, že program Prima televize bude vysílán až do roku 2018,“ zdůvodňuje kroky FTV Prima její generální ředitel Marek Singer.

GLOSA: Je to taková Prima tečka za tou naší digitalizací

V oficiálním prohlášení dnes Marek Singer dodal, že omezení stanovena licencí se vždy vztahují na vysílání dle konkrétní licence, nikoli na jiné licenční podmínky: Situace se tak v podstatě dá připodobnit tomu, jako kdyby se majitel trafiky, která léta těžila z blízkosti autobusové zastávky, snažil prostřednictvím úřadů donutit dopravní podnik, aby provozoval zastávku i nadále v blízkosti jeho trafiky, přestože autobusy už nahradilo metro. Tento typ jednání je protiprávní. Stát nám a našim zahraničním investorům proti takovému jednání garantuje ochranu,“ řekl generální ředitel FTV Prima Marek Singer.

primafamily_velke

Zuna: Od ledna může RTA vysílat až tři hodiny denně

Pavel Zuna, ředitel RTA, ve včerejším rozhovoru pro server Mediář.cz uvedl, že nový vlastníkem RTA je Malcolm & Whitacker Recovery, odkoupila jej od majitele Jaroslava Berky koncem října. Nynější ředitel RTA byl dle svého vyjádření najat s tím, že koncem roku 2011 končí dohoda RTA a FTV Prima. Ta praví, že ze tří hodiny využívají studia RTA jen dvakrát po dvaceti minutách denně: A protože není prodloužena, že ‚hrozí‘, že od 1. ledna bude RTA vysílat plné tři hodiny denně. Pro to je třeba připravit programovou strukturu a náplň. A vést společně s jednatelem exekutivu zejména po programové stránce.“

K TÉMATU: Polovina diváků je tři hodiny denně bez Primy

Podobná situace už v minulosti nastala, dlouhodobé spory Regionální Televizní Agentury s TV Prima vyústily v lednu 2007 v otevřenou válku. Společnost ovládající pět regionálních televizí, které mají sdílenou licenci s TV Prima, vysílala tři hodiny denně místo celoplošného programu Primy svůj vlastní – lépe řečeno program hudební stanice Óčko doplněný o regionální informace. Vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě mezi provozovateli regionálního televizního vysílání sdruženými v Regionální Televizní Agentuře, a.s. a provozovatelem centrálního programu pro regionální a lokální televizní vysílání, společností FTV Prima, spol. s r.o., o společném programovém schématu od 1.1. 2007, zahajují výše uvedené regionální společnosti od 1. ledna 2007 vysílání dle vlastních platných licenčních podmínek,” sdělila v posledním prosincovém týdnu roku 2007 tehdejší tisková mluvčí RTA Karolína Hloušková.

PŘEČTĚTE SI: Přechod na digitální vysílání je za námi. Co přinesl konec analogu? Větší rozvoj satelitu

radiotv_face_n02

RTA v roce 2007 podepsaly dohodu se společností RTA. „Jde vlastně o takovou malou ochutnávku našeho programu pro ty, kteří Óčko ještě neznají. Věřím, že díky této spolupráci získáme další pravidelné diváky, kterých má Óčko dle posledního měření téměř půl milionu týdně,“ uvedl před čtyřmi roky Jiří Balvín, generální ředitel hudební televize Óčko. A Jaroslav Berka z RTA dodal: „Hudební pořad s regionálními informacemi navazuje na předchozí koprodukční pořady, které regionální televize dosud vysílaly, přičemž podíl regionálních prvků je nesrovnatelně vyšší než v minulosti„. Koprodukční pořady RTA a Óčka bylo možné denně sledovat v těchto časech: 7.00 až 8.00 a 16.00 až 18.00 hod.

SOUVISEJÍCÍ: RTA trvá na regionálním vysílání na Primě, Polar chce do lokálního DVB-T

Takováto situace, tedy přebírání programu od TV Óčko by ovšem podle Pavla Zuny už nyní nenastala: Už déle máme nakoupené dokumenty z produkce BBC – jde o knihovnu KM Records, výhradního zástupce BBC Motion Gallery -, dál kreslené pohádky, pár filmů, z toho se hodina ráno a dvě hodiny odpoledne dají sestavit, součástí budou samozřejmě regionální zpravodajství a magazíny. Měl by to být komponovaný proud s průvodcem. Nepoběží tam vysílání jiné televize, ani to nebude pořad odbavovaný centrálně z Prahy do všech regionů současně. Dost částí – třeba dokumenty – budou mít všichni stejné, ale moderace mezi tím bude regionálně rozdílná,“ říká ředitel RTA Pavel Zuna pro server Mediář.cz. Za to, že RTA nevyužívají plnou plochu vysílacího času, dostávají studia od FTV Prima finanční kompenzaci.

radiotv_googleplus_03

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. Jan Nový

  Rta at se nacpe když se vnucuje do mux 3 , pak nebude mít peníze na provo z dejme tomu , že stanice typu regionální deník , r1 mají trošku větší šanci , primu bych celostátní Bral , ale odpolední zprávy na primě v 17.40, vysílají se za stejného studia jako ty v 19 h by mohli být 20 minutové ne jako ted a fakta bt by nemusela být vůbec

 2. violista

  Zuna má smůlu, protože Prima od Ledna již žádná nebude :-D To nějak nedomyslel. Jinak nevím co by tak vysílali když i dnes ani neví čím pořádně těch 20 minut využít.

  Radši at‘ jde celé RTA do muxu 3 na jednu pozici a můžou tam vysílat 24hodin denně na střídačku všechny regiony a z opakovaček smyček do alleluja.

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   O náplni má pan ředitel Zuna poměrně jasné představy: „Už déle máme nakoupené dokumenty z produkce BBC – jde o knihovnu KM Records, výhradního zástupce BBC Motion Gallery -, dál kreslené pohádky, pár filmů, z toho se hodina ráno a dvě hodiny odpoledne dají sestavit, součástí budou samozřejmě regionální zpravodajství a magazíny. Měl by to být komponovaný proud s průvodcem. Nepoběží tam vysílání jiné televize, ani to nebude pořad odbavovaný centrálně z Prahy do všech regionů současně. Dost částí – třeba dokumenty – budou mít všichni stejné, ale moderace mezi tím bude regionálně rozdílná,” říká ředitel RTA Pavel Zuna.

   Smutné je, že RTA chtěla Primu zaskočit a patrně to měli předem připravené – tedy, že se s Primou od ledna v prodloužení dohody v odpojení v 17.40 již „nedomluví“ a budou vysílat tři hodiny denně. Uvidíme, jak to dopadne.

  2. violista

   A jak to ostatně bude s jinýma regionálkama? Např. ZAK či Genus … to nepatří pod RTA? S nimi to bude jak …

  3. Martin Petera Autor příspěvku

   Genus TV plánuje vystoupit ze sítě R1 a vstoupit do MUXu3 jako samostatná stanice – kromě zpráv a aktuální publicistiky by stanice ráda nabídla dokumenty, magazíny o životním stylu a kontaktní pořady. Část vysílání by ráda společnost využila pro odvysílání záznamů například z tiskových konferencí, jednání zastupitelstev měst a obcí či sportovních utkání (celá zpráva: http://www.radiotv.cz/p_tv/tv-prima-rozsiri-fakta-barbory-tacheci-genus-tv-chce-odejit-ze-site-r1/)

   Ostatní televize by měly nadále vysílat v regionálním okně na Primě Love 6-8 ve všední dny.

  4. Jose

   Osobně doufám, že tento krok konečně GENU zlomí vaz. Vraťme se pro objasnění k situaci. Na Liberecku původně nebyl naplánován Mux 3 z vysílače Ještěd s tím, že polovinu Liberecka pokryje Buková hora a druhou polovinu Liberecka pokryje černá hora. Ovšem tyto předpoklady se nepotvrdily a vypadalo to tak, že Buková hora pkryla třetinu a černá hora pokryla třetinu a minimálně jednu třetinu nepokryl nikdo a byla zcela bez signálu. Proto byl spuštěn na konec Mux 3 i na Ještědu o 20kW. Ještěd tvoří jednofrekvenční síť s Černou horou, jde tedy o shodný kanál SFN.
   Ovšem ČRa za účelem toho aby do Mux 3 mohly narvat cca 8 stanic místo běžných 4, překonfigurovaly nastavení Mux 3, tímto přenastavením se podstatně snížila vzdálenost, která je nutná aby mezi vysílači fungovalo SFN. Takže ČRa tuto jednofrekvenční síť v podstatě zničily a nyní se tyto dva vysílače vzájemně ruší. Čili tam, kde se potkává Černá hora a Ještěd a opět může jít tak o třetinu, nejde nic. Z toho plyne, že Genus půjde cca na dvou třetinách a jedné třetinu bude nedostuoný, jako je jí nedostupný veškerý Mux 3.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .