Prima od nového roku obětuje hlavní kanál a odstřihne regiony

prima_destnikTelevize Prima koncem letošního roku ukončí vysílání svého hlavního programu a bude pokračovat pod novou značkou. Vedení společnosti včera v tiskové zprávě oznámilo, že se vzdává své původní vysílací licence a hlavní kanál TV Prima bude pokračovat pod názvem Prima family. Toto rozhodnutí bude mít vliv zejména na působení regionálních televizí, které s Primou sdílejí frekvence.

Blesk z čistého nebe, ne až tak překvapivý…

Oznámení televize Prima o vrácení licence působí jako blesk z čistého nebe. Ve světle končícího analogového vysílání jde ale o zajímavý strategický krok, který Primě umožní získat autonomní postavení na televizním trhu. Až dosud se totiž o svou analogovou licenci musela dělit s několika regionálními televizemi, které do jejího vysílání vstupovaly v přesně vymezených časech. Nyní tato povinnost přestává být aktuální, neboť hlavní kanál TV Prima bude pokračovat pod novou licencí a novou značkou.

Překvapivý je tedy zejména fakt, že se Prima vzdává své hlavní značky a uvede na trh značku novou, která ji nahradí. Skupina Prima tak bude mít i nadále tři kanály. Vlajkovou lodí by měla být Prima family zaměřená na nejširší rodinné publikum. Doplňkovými programy budou i nadále Prima COOL a Prima love. Na posledním ze tří kanálů dostanou prostor i regionální televize pod značkou R1, které vlastnicky patří do skupiny Prima. Konkurenční regionální stanice ze stáje RTA ale budou mít od nového roku problém, protože přijdou o hlavního partnera, jehož vysílací okna měla zajímavou komerční hodnotu.

GLOSA: Je to taková Prima tečka za tou naší digitalizací

prima_csmatalent_velkyPrima má skutečně talent na neočekávané kroky. Jedním z nich bylo spuštění ženské televize Prima love. Podobná situace nastává i u kanálu Prima family. Nepůjde o nový program, ale o hlavní kanál TV Prima. Ilustrační foto – PR TV Prima

Primu diváci vnímají jako rodinnou televizi. Proto Prima „family“

Oficiálně vedení Primy zdůvodňuje úpravu značky tím, že Prima family vyšla v průzkumech nejlíp „V řadě průzkumů, které jsme si v letošním roce nechali zpracovat, potvrdili diváci tezi, že hlavní program, který vysíláme, se stává synonymem pro „rodinnou televizi“. Díky tomuto potvrzení ze strany diváků nyní začleňujeme název „family“ do jména našeho hlavního vysílacího programu,“ vysvětluje Marek Singer, generální ředitel společnosti FTV Prima, spol. s r.o., která je držitelem vysílacích licencí pro kanály Prima COOL, Prima love a Prima family. Skutečný důvod bude ale zřejmě trochu jiný.

Prima family měl být původně úplně nový digitální program, který měl vysílat společně s Primou love v multiplexu 3. Vedení televize jeho spuštění avizovalo na jaře letošního roku. Začátek vysílání měl být na podzim. Ještě v létě šéf Primy tuto informaci korigoval s tím, že nový kanál letos určitě vysílat nezačne. A po včerejším oznámení se ukazuje, že vlastně o žádný nový kanál nepůjde, jelikož Prima family je pouze „reinkarnací“ hlavního programu Primy. Navíc jde o elegantní tah, jak se zbavit regionálních televizí, se kterými si Prima už několik let neví rady.

Historické sdílení frekvencí s regiony

Podívejme se přitom, jak celý problém s regiony začal. V první polovině devadesátých let, kdy Prima vysílala ještě pod názvem Premiéra, se zrodil plán jak pomocí regionálních televizí vybudovat nový celoplošný kanál. Tehdy na trhu působila jenom Nova a Česká televize. Pro další celoplošnou televizi už nebyl dostatek frekvencí. Původně středočeská televize Premiéra tak získala celostátní licenci jen díky tomu, že souhlasila se sdílením kmitočtů s regionálními televizemi.

Malé televize získaly významného partnera pro své další působení. Provoz samostatné terestrické regionální televize, která by vysílala 18 nebo 24 hodin denně by byl ekonomicky neudržitelný. Z tohoto důvodu se obě strany dohodly na výhodném řešení – Prima by dodávala celodenní program pro všechny televize, a ty by na oplátku využily přesně vymezených časů, kdy se do vysílání připojí se svým zpravodajstvím a hlavně reklamou. Těžily by tak ze zajímavého a početného publika, které díky Primě přilákají.

rta-pokrytiV těchto regionech sdílejí studia RTA svůj vysílací čas s Primou. Vzájemná spolupráce patrně skončí po novém roce zánikem původní licence TV Prima. Ilustrace – RTA.

Bezproblémová spolupráce po celé desetiletí

Tato spolupráce fungovala bezproblémově až do roku 2007, kdy se změnila vlastnická struktura regionálních studií. Některá studia totiž odkoupil televizní podnikatel Jaroslav Berka a vytvořil tak síť televizí RTA, se kterou posléze svedl boj vůči Primě o vysílací okna. Prima sice vytvořila vlastní síť regionálních stanic R1, ale nebyla ochotna vykoupit zbylá studia, jež vlastnil Berka. Nakonec se obě strany dohodly na novém vymezení vysílacích časů a v této podobě koexistují dodnes.

Otázkou je, jak včerejší rozhodnutí Primy ovlivní další budoucnost regionálních studií. Ta měla nárok připojovat se do hlavního programu TV Prima i v digitální éře. Poté, co se Prima vzdala své původní licence, budou muset i regionální televize přemýšlet o novém působišti. Je velice nepravděpodobné, že by začaly vysílat svůj vlastní celodenní program. Mají ale omezené možnosti. Buďto si najdou jinou centrální televizi, která bude sdílet vysílací okna, nebo takovou televizi vytvoří za přispění nového silného partnera.

radiotv_face_n02

Vzniknou nové regionální televize?

České Radiokomunikace mají pro menší televize řešení. Umožňují jim pronájem digitální pozice s celoplošným pokrytím. Podmínkou je, aby dotyčná televize vyplnila alespoň tři hodiny večerního vysílacího času vlastním programem. Pokud se tedy menší televize nedomluví se silnějším partnerem, může působit zcela samostatně. Jenže podobné vysílání bude mnohem nákladnější než je dnes. Pokud by se ale našla silná investiční skupina, která by měla zájem vybudovat síť regionálních televizí a přilákat diváky ve večerním čase, může to docílit právě díky novému produktu Českých Radiokomunikací.

Televize Prima tak vyřešila svůj letitý problém s regiony. Otázkou je, nakolik změna názvu hlavního kanálu prospěje značce a sledovanosti. Pokud diváci na původní pozici Primy najdou novou televizi Prima family a budou ji nadále brát jako vlajkovou loď Primy, může jí tento krok prospět. Horší situace by nastala, pokud by si diváci spojili novou značku s „levnou doplňkovou televizí“. Podobná změna by se Primě nemusela vyplatit.

PSALI JSME: Televize Prima končí, pokračuje Prima family

prima-ledova-kralovnaTelevize Prima formálně končí. Ale opravdu jen formálně. Ilustrační screenshot – RadioTV

Přejmenuje se Prima family zpět na Prima TV?

Právně ale nic nebrání, aby se Prima časem vrátila ke svému původnímu názvu. Stačí k tomu jediná žádost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Na podobnou změnu má totiž každý vysílatel právní nárok. Možná se tedy dočkáme přejmenování programu Prima family na Prima TV ještě před začátkem vysílání. Nepřímo to naznačuje i tisková zpráva, ve které chybí logo kanálu Prima family a místo toho se i nadále vyskytuje hlavní logo Prima TV. Původní televize Prima tedy může i po novém roce pokračovat jakoby se nic nestalo.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. Lada73

  Řekl bych, že tento krok je logický a nijak překvapivý. jak jinak se má Prima zbavit těch regionů. Mám pocit že se o tomto kroku už spekulovalo. Zajímal by mě názor autora, jestli se to podle jeho názoru nějak výrazně projeví na sledovanosti. A druhý dotaz – má šanci Prima family, že bude v MUXU2? Nebo přejde do MUXU3?

  1. juko

   Prima family bude určitě v MUXU 2 na současné pozici Prima TV. A máte pravdu, o tomto kroku se spekulovalo delší dobu. Před několika lety byla úvaha, že Prima TV požádá o změnu názvu na Prima Klub /dnešní Prima love/ a druhá jmenovaná změní název na Prima TV. Tím by došlo k administrativní rošádě, a regionální odpojováky by se tak dostaly na doplňkový kanál. Nakonec to padlo protože Prima nechtěla ztratit analogové pokrytí svého hlavního programu.

  2. juko

   A pokud jde o sledovanost, myslím, že se to neprojeví. Ale spíš tipuju, že k viditelné změně identifikace nikdy nedojde. Prima family může těsně před „startem“ požádat o změnu názvu na Prima TV a vše zůstane při starém ale bez regionů. Podobná analogie několikrát nastala i v rozhlasovém vysílání – například dnešní Rádio Jih se původně mělo jmenovat Rádio Pálava. Jenže noví držitelé licence si nakonec řekli, že radši zachovají značku svého předchůdce.

  3. Lada73

   Děkuji za Vám za odpověď. Jsem zvědav snad rovná šance pro Primu oproti konkurenci přinese něco i divákům.

 2. violista

  Prima vlastně nic neobjetuje … když se nad tím zamyslíme. Zmnění se jen mírně název stanice – to je toho. Vše ostatní zůstává tuším plně zachováno. Zda trošku změnní ještě program, no možná. Jinak veškeré pozice v muxech a transpondérech zůstanou s touto stanicí nadále spjaty.

 3. Ivo Rottenberg

  Já to vidím jinak. Prima nepřináší nic nového. Regiony alespoň podávaly aktuální zprávy. Prima bude mít nyní místo na zmatečné reprizování „rodinných“ seriálů. Já těm soustavným reprízám říkám vysílání pro nás seniory, kteří si už tolik nepamatují.
  Mimochodem, asi jsem přehlédl zmínku o tom, co Rada RTV?

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .