Prima navrhuje, ať regiony RTA vysílají s Českou televizí

rta_vs_primafamilyVedení televize Prima si dnes odpoledne sezvalo novináře na krátký brífing v Hotelu Hilton, kde nabídlo svůj pohled na řešení problému s regionálními televizemi. Ty Prima odstřihla začátkem ledna, kdy formálně ukončila vysílání svého hlavního programu a nahradila jej značkou Prima family. Ředitel Primy Marek Singer dokonce navrhl studiím RTA přesun pod Českou televizi.

Prima vnímá postup Rady jako diskriminační a možná i protizákonný

Šéf TV Prima si pozval novináře aby jim sdělil, že nechápe, proč Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nezrušila původní vysílací licenci televize Prima. Předmětná licence je totiž provázána s licencemi regionálních televizí, kterým má Prima povinnost dodávat centrální program. Z tohoto důvodu si RRTV vyžádala stanovisko Českého telekomunikačního úřadu i dotčených regionálních televizí.

Ředitel Primy Marek Singer dnes řekl, že tento podle něj nestandardní postup rady nechápe. „Nerozumíme, proč Rada zvolila nestandardní postup, když pro to není v zákoně žádný důvod a ona k tomu nemá ani rozhodovací právomoc. Podle zákona by neměla konzultovat s ČTÚ nebo s regiony a pouze jasně potvrdit, že licence byla ukončena,“ uvedl Singer. Neukončený spor o vrácení licence podle něj komplikuje i dohodu s některými dodavateli akvizičních pořadů pro Primu.

Singer dokonce uvedl i teoretickou možnost, kterou může být začlenění regionů do programu České televize, pokud je dodržení licencí regionů v zájmu státu. Šéf Primy zopakoval nabídku, aby se regionální televize připojovaly do programu Prima love v multiplexu 3. Rovněž si můžou zažádat o vlastní programovou pozici nebo vysílat společně s jiným centrálním programem, přičemž zmínil dosud nerealizovaný projekt TV7, který měl patřit původnímu majiteli televizní sítě RTA.

RTA má platnou licenci, která ji s Primou „svazuje“

Komunikační oddělení RTA se vůči těmto výrokům výrazně ohradilo. Prostřednictvím tiskové zprávy vedení RTA konstatovalo, že připojování do vysílání TV Prima platí na základě všech licencí regionálních televizí, a tak tomu mělo být až do roku 2018. „RTA má platnou vysílací licenci, a FTV Prima má ve svých licenčních podmínkách povinnost dodávat celoplošný program. To ostatně potvrdil i výrok Nejvyššího správního soudu ze 14. září 2011, v němž se uvádí, že tato povinnost pro FTV Prima platí i v době digitálního vysílání,“ uvedlo vedení RTA v tiskové zprávě.

PR oddělení RTA připomnělo i výrok programového ředitele TV Prima Petra Vladyky, který se vyjádřil, že změna licence TV Prima na Prima family je čistě technická. „Pro diváky to nebude znamenat v podstatě nic. Ta změna je víceméně technická, to není změna, která se dotkne programu jako takového,“ řekl v prosinci programový šéf TV Prima.

Server RadioTV přinese zítra obsáhlou analýzu celého problému.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Maxx

    Chválím autora článku za to, že jako jeden z mála dokáže napsat správně česky slovo brífing podle aktuálních pravidel. To co vzniká za patvary jinde ukazuje na úroveň tamějších novinářů.

    1. juko

      Děkuji, jen jsem si nebyl úplně jistý zda jsem to napsal správně :-) osobně se mi mnohem více líbí domáci tvary těchto slov.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .