Premiéru digitálního vysílání na Plzeňsku obstarají komerční stanice

radiotv-archivSeriál s názvem Pokrývání tuzemska pozemním digitálním vysíláním (DVB-T) se o víkendu rozroste o další svoji kapitolu. Na Plzeňsku a Ostravsku spustí společnost Czech Digital Group svůj digitální multiplex. Tamní diváci si budou moci prostřednictvím set-top-boxů naladit hudební Óčko, plnoformátovou Primu a stihnou i připravovanou nedělní premiéru zpravodajské Z1. Stejný multiplex (v budoucnu nesoucí označení 3) minulý týden odstartoval v Brně.

Digitální signál zmíněných tří stanic bude nově k dispozici sedmi stům tisícům lidí na Ostravsku (vysílač Hošťálkovice – 54.kanál) a necelému čtvrt milionu na Plzeňsku. Těžko se dá odhadnout podíl těch, jejichž domácnosti jsou vybaveny set-top-boxy a kterým se tak ihned obohatí programová nabídka v jejich televizorech. Větší penetrace se dá očekávat na severu Moravy, kde již České radiokomunikace provozují multiplex se čtyřmi kanály ČT a Novou.

Na Plzeňsku bude multiplex CDG tím premiérovým. Vysílat bude na 52.kanálu z vysílače Košutka. Záhy by se k němu měl připojit veřejnoprávní multiplex obsahující kromě čtveřice stanic ČT i sedm rozhlasových programů Českého rozhlasu. Z vysílače Plzeň – Krkavec odstartuje v červenci. Diváci určité změny pocítí i při příjmu klasického analogového vysílání. Ve druhém červnovém týdnu si svoje pozice vzájemně prohodí analogové kmitočty ČT1 a ČT2. Na pozici analogové ČT2 pak v červenci začne vysílat digitálně multiplex se všemi veřejnoprávními kanály.

Vraťme se k nadcházejícímu víkendu a ke spuštění multiplexu CDG. Již v pátek začne zkušební provoz v Ostravě a o den později i v Plzni, úderem sobotní půlnoci přejde v provoz ostrý. Zejména pro Óčko a Z1 je spuštění digitálního vysílání ve třech oblastech během jediného týdne významným krokem k rozšíření jejich dostupnosti. „V Óčku vnímáme další rozšíření pozemního digitálního vysílání velice intenzivně. Nyní máme touto cestou možnost oslovit dalších 1,6 miliónu diváků. I nadále vyvineme maximální úsilí, abychom si v procesu digitalizace udrželi pozici jedničky mezi ostatními televizemi,“ potvrzuje generální ředitel Óčka Jiří Balvín.

V brzké době by se k Z1, Óčku a Primě mohly v multiplexu CDG připojit další stanice. „Rozšiřování sítě z Prahy se zatím neúčastní programy, které jsou vysílány v naší pražské síti – Public TV a Noe TV,“ uvádí tisková zpráva provozovatele multiplexu. Minimálně Public TV má však o vysílání v dalších oblastech velký zájem. Stanice přináší regionální zpravodajství, publicistiku a zájmové magazíny. Je k dispozici i pro abonenty satelitní platformy CS Link.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .