Překvapivý odchod ředitele Michala Gučíka z TA3. Bude řídit STV?

gucik_ta3Slovenská mediální novinářka Miroslava Kernová před několika týdny vydala na svém blogu zajímavou zprávu. Dny generálního ředitele slovenské zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka ve funkci mají být sečteny. V tomto týdnu se informace potvrdila a Gučík z televize dobrovolně odešel. Podle neoficiálních informací by časem mohl vést Slovenskou televizi nebo celý veřejnoprávní „telerozhlas“.

TA3 se za Gučíka vizuálně proměnila

Gučík se k těmto spekulacím pochopitelně nevyjadřuje, nicméně jeho odchod z TA3 by jinak nedával smysl. Za jeho působení prošla tato jinak nevýrazná televize nejvýznamnější změnou vizuálu a programové nabídky ve své desetileté historii. Gučík za několik měsíců úplně přebudoval zpravodajské studio a celý newsroom a to za plného provozu televize. Program se posunul technicky i vizuálně, televize začala vysílat v širokoúhlém formátu a ve vysílání se objevilo několik nových pořadů. Gučík sice nedokázal zabránit odchodu části redaktorů, i tak ale posunul celý projekt TA3 o významný kus dopředu.

Jeho odchod po roce ve funkci je tak pro mnohé překvapením. Ne tak už řeči o jeho možném nástupu do veřejnoprávního telerozhlasu nebo na post šéfa Slovenské televize. Budoucí jediná vládní strana SMER-SD sice před rokem odmítala, že by chtěla na nové spojené instituci rozhlasu a televize cokoliv měnit, nyní se už v zákulisí živě diskutuje o možném opětovném rozdělení Rozhlasu a televize Slovenska na dva různé subjekty.

Rozdělení Rozhlasu a televize Slovenska může být reálné

Samotné spojení rozhlasu a televize bylo čistě politickým rozhodnutím, jehož primárním účelem mělo být odstranění televizního ředitele Štefana Nižňanského z funkce. Nyní se paradoxně může situace zopakovat. V době kdy došlo k rozdělení STV a Slovenského rozhlasu na dva subjekty totiž nikdo nečekal, že končící pravicová koalice na Slovensku bude vládnout pouze necelé dva roky. Pokud by se parlamentní volby uskutečnily v řádném termínu až v roce 2014, měla by nová instituce rozhlasu a televize za sebou už čtyři roky působení a mohly by se projevit pozitivní efekty sloučení.

Nyní má staronová vládní strana SMER-SD poslední příležitost, kdy ještě může se sloučeným subjektem něco udělat. Rozhlas i televize totiž i nadále fungují fakticky samostatně a zatím se ani nehodlají stěhovat do společné budovy. Synergie jsou tudíž minimální. Pokud by se představitelé SMERu u rozhodli změnit zákon o RTVS a vytvořit opětovně samostatnou Slovenskou televizi a Slovenský rozhlas, bude jim k tomu stačit prostá parlamentní většina. A tou právě disponují.

studio_ta3Nová podoba studia TA3. Foto: CEN s.r.o. / TA3

Koncesionářské poplatky byly nedávno zrušeny, nyní budou zachovány

Budoucí slovenský ministr kultury Marek Maďarič se nechal slyšet, že jeho strana obnoví nedávno zrušené koncesionářské poplatky, jež se měly přestat vybírat od příštího roku. Případné rozdělení rozhlasu a televize na dva subjekty by straně přineslo i možnost zcela ovládnout kontrolní rady obou institucí a dosadit do čela i vládou podporované generální ředitele. Pokud se tedy o Michalu Gučíkovi otevřeně mluví jakožto o příštím generálním řediteli Slovenské televize, tyto spekulace mohou mít reálný základ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: