Pozemní veřejnoprávní multiplex umožní vysílat v kvalitě HDTV

radiotv-archiv17Česká televize oznámila další posunutí uzávěrky veřejné obchodní soutěže na provozovatele veřejnoprávního digitálního multiplexu. Do zveřejněných podmínek doplnila nové technické parametry, které musí budoucí vítěz splňovat. ČT tak vyslyšela doporučení Stálé komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny. Ta navrhla, aby ČT jako vyhlašovatel výběrového řízení rozšířila zadání i na technologii MPEG4.

Tím by se o další technický krok posunula úroveň vysílaného televizního signálu v budoucí pozemní digitální síti, která bude obsahovat všechny čtyři kanály České televize. „Vzhledem k rychlému rozvoji digitálních technologií televizního přenosu a celoevropskému vývoji se ČT rozhodla uplatnit v zadávací dokumentaci požadavek na možnosti případného budoucího využití přenosového systému DVB-T2,“ oznámil mluvčí ČT Ladislav Šticha a dodal: „To dovolí umožnit vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) při použití efektivnějšího kompresního algoritmu MPEG-4.

Datum ukončení výběrového řízení byla tak posunuto již počtvrté. Přihlášky zájemců měly původně dorazit nejpozději v lednu, později byl termín prodloužen do 13. února kvůli opožděnému vydání inzerátu v Hospodářských novinách, další posunutá uzávěrka vrcholila v dubnu. Šticha přiznal, že tento postup sice způsobí zhruba měsíční zpoždění výběru operátora, ale vzhledem k tomu, že dosud vláda neschválila Technický plán přechodu (TPP), nemělo by být toto zpoždění na překážku splnění plánu digitalizace ČT v roce 2008

Multiplex A, jak je digitální síť České televize nazývána v TPP, bude vystavěn na pozicích, které nyní využívá analogové pozemní vysílání České televize. Výhodou je, že jeden současný analogový kanál nahradí v budoucnu celý digitální multiplex a tak obohatí programovou nabídku divákům. Ti se ale musí předtím vybavit set top boxem, který jim příjem digitálního signálu umožní. Daní za zavedení technologické novinky do jednotlivých regionů bude ztráta analogového signálu jednoho ze dvou programů České televize. České radiokomunikace v některých případech prohodí vzájemně nynější analogové kmitočty ČT 1 a ČT2 tak, aby byl analogově vždy k dispozici první program.

Prvním regionem, kde diváci multiplex A naladí, bude Plzeňsko. DVB-T signál budou přijímat jak z vysílače Krkavec, tak i z Krašova. Poté bude následovat Kleť u Českých Budějovic a vzápětí Sušice. Z Krašova přijímá v současnosti signál pro své televizory většina obyvatel Plzeňského kraje, zasahuje i značnou část kraje Karlovarského. Zahájení digitálního vysílání z tohoto místa bylo předběžně anoncováno již několikrát. Původně se hovořilo o Vánocích 2007, pak o únoru a ještě později o květnu. Současná situace nahrává startu až po prázdninách.

Ještě před ním musí v oblasti proběhnout minimálně tříměsíční informační kampaň, která místní obyvatele upozorní na změnu kmitočtů. Jednička se totiž přesune na krašovský 27. kanál, kde doposud vysílá ČT2. Uvolněný 34. kanál pak bude volný pro digitální multiplex se čtyřmi programy ČT a všemi stanicemi Českého rozhlasu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .