Pomůže si Prima zrušením sportovní redakce?

prima_novezpravyTelevize Prima se odhodlala k překvapivému kroku, který není běžný v plnoformátových televizích. Od listopadu ohlásila zrušení své sportovní redakce, propustila reportéry a komentátory, a sportovní výsledky přesouvá na konec hlavních zpráv. Co může tento krok znamenat pro budoucnost sportu na Primě? Vzdá televize boj o další velké akce typu Mistrovství Evropy ve fotbale nebo Olympijských her?

Sportovní redakce je součástí každé významné televize

Sportovní redakci má každá významná celoplošná televize. Alespoň to platilo v éře analogových televizí, protože jediná plnoformátová digitální stanice Barrandov dané pravidlo nesplňuje. Nyní se k ní přidává televize Prima, která překvapivě rozpustila svou sportovní redakci, a zrušila samostatné sportovní zpravodajství. To mělo v programu jen čtyři minuty vysílacího času denně, a tak vyvstala otázka, zda je pro televizi efektivní provozovat samostatnou redakci, která vyrábí tak málo obsahu.

Sporťáci ale měli pro Primu strategický význam. Ještě před několika lety byly pravidlem přenosy z disciplín Formule 1 nebo Moto GP. Redakce si vyzkoušela i produkci fotbalových přenosů z domácí ligy, pak se na obrazovce objevily fotbalové zápasy anglické Premier League a mezitím i evropský šampionát Euro 2008. Prima dokonce na několik let zakoupila anglický fotbal a nasadila jej do víkendového vysílacího času svého hlavního programu, aby umožnila rozvoj sportovní redakce a komentátorů. A to se ještě nedávno neoficiálně mluvilo o zájmu spustit v delší budoucnosti sportovní kanál nebo sportovní bloky v rámci programu Prima Cool, který cílí na mužské publikum. Nyní se této investice Prima zbavuje a utlumuje jakoukoliv sportovní činnost v dalších letech.

Logický krok

Z dnešního pohledu se ale zdá, že jde o logický krok. Prima se po pompézním startu kanálu pro muže Cool rozhodla pro jeho výraznější profilaci. Ta se posunula od plnoformátové televize k převážně seriálovému a magazínovému obsahu pro danou cílovou skupinu. Prima tedy upustila od toho, aby mužům za každou cenu nabízela plnoformátový program. Pokud by začala investovat do sportovních přenosů, do jisté míry by to mohlo být pro tento kanál efektivní, nicméně by došlo k narušení stávající profilace.

Kromě toho, Prima se už do sportovních akcí příliš nehrne. Euro 2008 bylo pro ní testem, jak se dokáže personálně a programově vypořádat s obrovskou porcí přenosů během několika týdnů. Myslím, že panuje obecná shoda v tom, že Prima celou akci zvládla na výbornou a ukázala, že může být zajímavou alternativou vůči sportovní redakci České televize. Mezitím vysílala přenosy Premier League, a tam odvedla dobrý standard. Sportovní fanoušek se tak mohl těšit, že bude mít k dispozici zajímavé sportovní akce s kvalitním redakčním zázemím.

tv-premier-league1

Sport už na Primě neuvidíme. Foto: Getty Images

Prima si netroufla na domácí ligy

Jenže letos na jaře Prima ostrouhala v rámci licitací k domácímu hokeji a fotbalu, který se poprvé v historii rozdělil mezi veřejnoprávní televizi a dvě soukromé stanice. Práva k hokeji získala vedle České televize i TV Nova, která druhým rokem vysílá jeden přenos týdně z hokejové Tipsport Extraligy. A fotbalová Gambrinus liga se rozdělila mezi Českou televizi /2 přenosy týdně s právem první volby/, TV Nova /1 přenos týdně/ a Sport TV /1 přenos týdně/. Prima se do jednání rovněž zapojila, ale zřejmě vyhodnotila nabízené produkty jako neefektivní a příliš nákladné. Pokud by se navíc zapojila do domácích soutěží, musela by vedle vysílacích práv hradit i produkční náklady sportovních přenosů, což by ji stálo další investice.

Lukrativní práva na sportovní akce ze zahraničí už nejsou k dispozici, rozebraly si je ostatní televize. Primě by částečně mohlo pomoci to, že Česká televize některé atraktivní soutěže časem pustí, z ekonomických důvodů. Pokud se pak soukromá dvojka rozhodne investovat víc do sportu, bude mít za několik let mnohem širší výběr akcí než má dnes. Utlumení a rozpuštění sportovní redakce ale znamená, že Prima se sportem na svých obrazovkách v nejbližších letech vůbec nepočítá. A členové jejího týmu patrně přejdou k ostatním sportovním televizím na trhu.

Poznámka: Změny týkající se zrušení sportovní redakce vejdou v platnost až od nového roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .