Platforma Magio Sat před startem – velké ambice, chybí exkluzivita

platforma-magiosat-perexNecelých deset dní zbývá do startu páté slovenské satelitní platformy Magio Sat. Projekt slovenské značky T-Com a maďarské T-Home dostane od 15. ledna konkrétní podobu. Magio Sat má velké ambice – vedle slovenského trhu může významně ovlivnit i českou podobu placené televize. Naplnění stanovených cílů však bude hodně těžké.

První satelitní platforma s interaktivitou

Platforma Magio Sat na první pohled nenabídne exkluzivní obsah. Programy, které přinese, jsou již součástí některé z konkurenčních platforem. Slovak Telekom/T-Com chce však prorazit díky interaktivním službám, které – snad s výjimkou elektronického programového průvodce EPG – nenabízí zatím žádná jiná česká ani slovenská platforma. T-Com pro své zákazníky zřídí zpětný kanál prostřednictvím internetového připojení, a tak satelitní přijímač nabídne divákovi kromě televizních a rozhlasových programů i doplňkové vymoženosti – například vlastní internetový portál, předpověď počasí a další aktualizované informace.

Druhým trumfem Magia vůči konkurenci by měla být přítomnost digitálního videorekordéru. Set top boxy se službou DVR si můžete objednat rovněž u dalších provozovatelů ale většinou za příplatek. Magio nabídne tuto službu v základním vybavení pro každého diváka, díky tomu bude moci i na satelitu propagovat funkci time-shift (zastavení a opětovné spuštění živého vysílání), a bude divákům dodávat pevné disky umožňující zaznamenat desítky hodin pořadů. Časem by se součástí služby měla stát i videotéka na vyžádání, kterou T-Com poskytuje u své IPTV služby Magio. Zda ale tuto službu nakonec zprozovní, to zatím není jasné. Zřejmě to ukáže až zájem diváků o další produkty v rámci nabídky Magio Sat.

V základní programové nabídce i TV Prima

Programová nabídka se bude skládat ze dvou základních a pěti prémiových balíčků. Základní balíček Start nabídne 12 programů za cenu necelých 13 eur (325 Kč). Součástí balíčku je překvapivě i TV Prima, která se z nabídek slovenských operátorů stahuje. Televize zřejmě podnikne vůči svému zařazení právní kroky, a tak se její přítomnost v nabídce může jevit jen jako dočasný marketingový tah. V balíčku Klasik, který služba nabízí za cenu 18,95 eur (475 Kč) je 38 programů včetně české verze MTV.

TIP: Platforma UPC Direct opouští Astru

Prémiové filmové kanály zahrnují tři programy HBO, dva programy Cinemaxu, které lze objednat jednotlivě (HBO / Cinemax) nebo společně. Další balíček zahrnuje celkem osm maďarských programů, které provozovatel sdílí s operátorem maďarské nabídky. Za cenu necelých dvou eur můžou maďarsky mluvící diváci získat všechny programy tamní veřejnoprávní televize, a soukromé stanice RTL Klub, Cool, Hír TV, Magyar ATV nebo 4Story!. Poslední balíček je určen pro příznivce HD televize. Za necelé čtyři eura nabízí provozovatel tři kanály ve vysokém rozlišení – History HD, Eurosport HD a National Geographic HD.

platforma-magiosat-velkyPohled na Magio Box, který znají zákazníci IPTV služby Magio

Výrazné ambice na omezeném trhu

Platforma má před svým vstupem na slovenský trh hodně vysoké ambice i přesto, že tamní trh satelitní televize s výrazným odstupem kontroluje rumunská platforma Digi TV a česko-slovenská platforma Skylink. Historicky první hráč na trhu společnost UPC Direct má jen přes 30 tisíc abonentů a svou nabídku slovenských programů přes satelit dlouhodobě nerozvíjí z důvodu omezené kapacity na své primární pozici 19,2 st. východně. Změna se očekává až s přestěhováním platformy na 0,8-1 st. západně v průběhu letošního roku kde bude mít operátor možnost objednat další kapacitu.

I přesto, že slovenský trh nenabízí satelitním operátorům výrazný potenciál, bude Magio Sat již pátým hráčem na trhu. Kromě zmíněných operátorů Digi TV, Skylink a UPC Direct totiž na tamním trhu působí i společnost Media Vision s produktem CS Link. Ten je primárně určen pro Českou republiku, ale postupně zařazuje do své nabídky i slovenské programy a nabízí samostatné přístupové karty pro slovenské diváky.

Magiu chybí programová exkluzivita

Problémem Magia na Slovensku ale nebude ani tak poměrně malý počet potenciálních abonentů jako spíš fakt, že nenabízí programovou exkluzivitu vůči své konkurenci. Standardní nabídka televizních programů se téměř nijak neodlišuje od ostatních platforem, a tudíž nemotivuje diváky, aby přešli od svého nynějšího operátora právě k Magiu. Pro mnohé diváky by to navíc znamenalo nutnost otočit satelitní parabolu na družici Amos, kde nevysílá žádná jiná česká ani slovenská platforma. Pokud divák nemá možnost přijímat signál z více pozic najednou, bude se muset s přechodem ke službě Magio rozloučit s dodatkovými neplacenými programy ze své nynější pozice. Abonenti služby UPC Direct totiž mají na pozici 19,2 st. východně ještě letos k dispozici desítky atraktivních televizních stanic především z Německa. Abonenti Digi TV zas můžou sledovat několik nekódovaných slovenských televizí, které vysílají na shodné pozici 0,8 – 1 st. západně.

Magio Sat ale bude působit na pozici 4 st. západně na izraelské družici Amos, a tam nebude mít divák prakticky žádnou přidanou hodnotu. Většina abonentů bude závislá jen programech, které jim nabídne operátor služby.

tv-deluxe-rockExkluzivní programy Deluxe partnerské sítě T-Home v Německu Magio Sat nenabídne.

Velcí hráči se zatím bát nemusí

S ohledem na výše uvedené tak Magio Sat zatím nepředstavuje výraznější hrozbu pro konkurenční platformy. Zástupci Slovak Telekomu jsou zatím v prognózách opatrní, nicméně i marketingově je služba komunikována jako alternativa k IPTV službě Magio, kterou T-Com na Slovensku nabízí. Služba Magio Sat tak může paradoxně nejvíce konkurovat sama sebe protože může spustit migraci části diváků od IPTV k satelitu. A tato migrace může ve střednědobém horizontu nahrávat konkurenčním platformám protože se zvýší penetrace satelitního příjmu na Slovensku.

ANALÝZA: Jak a proč se člověk stává satelitním pirátem?

Překvapivý je i fakt, že Magio Sat nevyužil možné synergie s partnerskými společnostmi v Německu v rámci skupiny Deutsche Telekomu. Ten totiž pod značkou T-Home nabízí srovnatelnou službu v Německu prostřednictvím IPTV. Ve své nabídce však má i několik exkluzivních kanálů – například hudební produkty Deluxe Television – Deluxe Rock, Deluxe Soul, Deluxe Groove a Lounge HD. Slovenský T-Com se ve své komunikaci o službách partnerských společností v Německu nezmiňuje, a tedy na ně zřejmě nespoléhá. Jediný bonus, který nabídne se týká několika maďarských stanic, které bude sdílet s členem skupiny v Maďarsku. Ani tato služba ale nebude pro slovenské diváky exkluzivní protože maďarské televize nabízí i platforma Digi TV nebo Skylink.

Expanze do ČR je otázkou času

Otázkou zároveň zůstává, kdy se platforma Magio Sat se svou interaktivní nabídkou rozšíří do České republiky. Slovenský trh je pro hráče podobných rozměrů poměrně malý a synergie se společnosti T-Mobile v ČR by byla logickou volbou. Zástupci této společnosti zatím na dotazy ohledně nové satelitní platformy odpovídají záporně. I tak je ale velmi pravděpodobné, že několik stovek českých domácností se ke službě dostane alespoň v neoficiální rovině. Tak jak funguje pravidelná výměna karet mezi českými a slovenskými diváky platforem CS Link a Skylink, tak může podobná výměna fungovat i v případě satelitních přijímačů schopných přijat službu Magio Sat.

Na obou stranách někdejší federace bude vždycky dost diváků, kteří budou chtít sledovat pořady ze sousední země, a neoficiální výměna karet je zatím jedinou možnou volbou. Pokud si služba Magio Sat udrží standard, se kterým vstupuje na trh, může najít poměrně zajímavý potenciál i na českém trhu.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Perrund

    Ja celkom nesúhlasím, že chýba programová exkluzivita. Vďaka tomu, že to prišlo z Maďarska, je v maďarskom balíčku 8 maďarských programov, plus ďalšie s maďarskými audiostopami. To nemá nikto. Skylink nemá vôbec žiadne maďarské programy. UPC má 3, ale najsledovanejšie chýbajú. Väčšine Slovákov je to síce nanič, ale stále je na juhu 500 tisíc Maďarov + Slováci, ktorí vedia po maďarsky.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .