Orion-TV: nová hvězda na česko-slovenském televizním nebi?

internet_tv_philips-zdroj_newlaunches_comBrněnská společnost Orion-TV se stává významným prostředníkem v distribuci českých stanic pro slovenské diváky. Spolupráci s ni navazují tamní významní kabeloví operátoři s cílem zpřístupnit Slovákům vysílání českých stanic, aniž by museli požadovat jejich souhlas. Nova, Prima a TV Barrandov tak mají další problém. Narušuje to jejich dlouhodobou snahu stáhnout vysílání svých televizních kanálů ze slovenského trhu.

Český kabelový operátor pro slovenskou klientelu

Orion-TV je malá společnost se sídlem v Brně, která má pouze majitele a jednatele v jedné osobě. V obchodním rejstříku má zapsáno poskytování telekomunikačních služeb. Šíření televizních stanic prostřednictvím kabelových rozvodů bylo ale z rejstříku smazáno v dubnu letošního roku. Orion-TV ale pro slovenské kabelové operátory slouží jako prostředník k šíření základních českých stanic na Slovensku. Tamní operátoři jí pronajímají část své sítě a česká společnost tak vystupuje jako retransmitor televizních stanic, které by jinak slovenské kabelové společnosti nemohly šířit.

Slovenští diváci tak sice mají přístup k českým programům, ale formálně jim ho neposkytuje jejich domovský kabelový operátor. V roli poskytovatele vystupuje právě česká společnost Orion TV, se kterou mají slovenští zákazníci dokonce sepsanou smlouvu. Zavedení služby stojí symbolické jedno euro, pokud jste abonentem jiných služeb kabelové televize. V nabídce jsou pouze základní české stanice, tedy ČT 1 – ČT 4, tři programy Novy, tři kanály Primy a televize Barrandov.

Jak zareagují české televize?

Díky Orion TV tak slovenské kabelové společnosti nepotřebují souhlas českých stanic k jejich šíření na Slovensku. Zákazníci mají totiž smlouvu přímo s českým operátorem. Zatím ale není jasné, jakým způsobem si Orion TV opatřuje šíření českých stanic přes hranice. V dohledné době lze totiž očekávat právní kroky ze strany českých televizí, které se dlouhodobě brání vysílání svých programů na Slovensku. Důvodem jsou chybějící vysílací práva i partnerská dohoda se slovenskými televizemi o tom, že si nebudou vzájemně konkurovat.

Příjem českých stanic je na Slovensku možný přes satelitní platformy CS Link a Skylink. Platforma freeSAT by UPC Direct se snaží dostupnost českých stanic pro slovenské diváky omezovat. Slovenský občas ale může sepsat smlouvu v České republice a získat tak českou přístupovou kartu, pokud se zaváže, že ji nebude využívat za hranicemi České republiky.

internet_tv-zdroj_labnol_orgIlustrační foto – Labnol.org

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .