Olympiáda nadělí podívanou ve vysokém rozlišení ve velkém. Kde ji sledovat?

loh_london

Letní olympijské hry 2012 v Londýně slibují a lákají především na vysílání ve vysokém rozlišení (HD). Pokaždé se snaží televize oslovit s nějakým nej, nejinak je tomu tentokrát. Zprostředkujeme vám podrobného průvodce možnostmi sledování velkého sportovního svátku. Patrně nejvíce vás bude zajímat servis České televize. Neopomeneme ale ani tipy na zahraniční vysílání. BBC umožnuje naladit až 24 streamů s olympijským programem, všechny v HD.

Stačí-li vám jenom zpravodajství

Nemáte-li čas a nebo nechcete-li trávit několik hodin sledováním, pak nabízíme několik tipů, kde naladit aktuální sportovní zpravodajství. Není patrně třeba připomínat, že o olympiádě vás zpraví ČT24, upřednosťnujete-li slovenskou mluvu, pak doporučujeme TA3.

Chcete-li raději zahraniční stanice, pak ani vás nezklameme, v jedenácti světových jazycích vysílá Euronews, ve dvou pak France 24. Stálicemi jsou BBC World News, CNN International, Sky News International. Všechny vysílají v angličtině. Umíte-li německy, pak si můžete naladit programy n-tv a N24. V neposlední řadě pro zajímavost také tip Al Jazeera English. Jak jednotlivé programy naladit? Stačí kliknout na odkazy u názvů jednotlivých stanic, ty vás přesměrují na profil televizí.

Česká televize: HD pozemně i na satelitu

Diváci veřejnoprávní České televize budou moci sledovat klání olympioniků na dvou kanálech, oba budou dostupné jak v klasickém SD, tak zejména pro příznivce kvalitního obrazu také v HD. Letos nebudou diváci odkázání pro příjem v HD jenom na satelitní vysílání. Programy ČT2 HD a ČT4 Sport HD jsou k mání prakticky po celé republice v multiplexech 3 a 4. Jak naladit a co ČT nabídne?

V pozemním digitálním vysílání (DVB-T) se k příjmu České televize dostanete samozřejmě díky prvnímu veřejnoprávnímu multiplexu. Programy ČT2 a ČT4 Sport jsou zde dostupné v SD. Vysoké rozlišení se vám dostane, naladíte-li se na vysílače sítě 3 (Multiplex Czech Digital Group), resp. na síť 4 (Multiplex Digital Broadcasting). Připomínáme, že ve třetím multiplexu budou ČT2 a ČT4 dostupné v HD pouze po dobu konání olympijský her (tedy do 12. srpna 2012), ve čtvrtém multiplexu pak minimálně do konce roku.

Oba programy naladíte také díky satelitnímu vysílání a opět jak v SD, tak i v HD rozlišení. Ze satelitu Astra 3B na pozici 23,5° E v rámci programu ČT4 HD Sport a programu ČT2 HD, který od půlnoci 28. července nahradí současně šířený program ČT1 HD. Příjem těchto programů je umožněn pouze divákům na území České republiky pomocí registrovaných přístupových karet.

loh_ct

A co vlastně program České televize divákům během olympiády nabídne? „Olympijský program předpokládá 468 přenosů a celkem 768 hodin olympijského vysílání. Vůbec poprvé v historii bude mít ČT své olympijské studio přímo v dějišti olympijských her. Díky spolupráci s Českým olympijským výborem se podařilo zabudovat studio přímo do prostoru Českého olympijského domu, kde budou redaktoři Robert Záruba a Jaromír Bosák připravovat reportáže z klání českých olympioniků, zpovídat sportovce, přítomné hosty a návštěvníkům Českého olympijského domu nabídnou možnost zapojit se přímo do vysílání České televize,“ přibližuje program Česká televize.

K TÉMATU: ČRa zahájily experimentální vysílání DVB-T2, zájem má Euronews a Óčko

Během olympiády bude program ČT4 a ČT2 vyhrazen pro živé olympijské vysílání od 10:00 do 24:00. V průběhu noci a rána následujícího dne se budou vysílat vybrané reprízy. Přesný program samozřejmě nemůže být zatím stanoven, nepsané pravidlo však praví, že ČT2 se většinou zaměří na míčové sporty. Přednost budou mít sporty s účastí českých reprezentantů. Vysílání z Londýna spustí ČT v pátek 27. července ve 21:00, tedy hodinu před slavnostním zahájením.

Olympijské bude i Óčko!

Hudební televize Óčko svým fanouškům přináší olympijský speciál, rozhodla se tak částečně na základě kladných ohlasů na projekt fotbalového Eura. Prvním bude projekt „Move to the Beat„. Na Óčku se uvede ve dvou rovinách – první bude odvysílání seriálu o vzniku Coca-Cola olympijské hymny. Druhou je vysílání Coca-Cola Beat TV, jedná se o půlhodinové zpravodajství z Londýna, rozhovory se sportovci, celebritami a aktuální novinky nasazuje Óčko v premiéře po 22. hodině, reprízy se budou objevovat několikrát denně ve vysílání.

Jsme rádi, že si z nabídky českých televizí Coca-Cola vybrala právě Óčko. V řadě jiných zemí ho totiž budou vysílat ‚velké‘ plnoformátové televize. Věříme, že rozhodnutí Coca-Coly je motivováno hudebně-lifestylovým profilem Óčka i změnami, které na naší stanici aktuálně probíhají,“ říká generální ředitel Óčka Štěpán Wolde.loh_ocko

Současně s tímto spouští Óčko medialonky našich olympioniků: „Diváci se mohou těšit na to, co o sobě prozradí tenista Tomáš Berdych, oštěpařka Bára Špotáková, půlkař Jakub Holuša, překážkářky Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová a Denisa Rosolová, sprinterka Jitka Bartoničková, tyčkaři Jan Kudlička a Jiřina Ptáčniková či veslařka Mirka Knapková. Například Tomáš Berdych divákům Óčka prozradil, že díky svému tréninkovému a turnajovému nasazení stihl v životě navštívit pouze jeden koncert, a to U2 v Madridu. Bára Špotáková se vyznala k obdivu k Fanánkovi a Třem sestrám a tyčkařka Jiřina Ptáčníková zase miluje Michaela Jacksona a Ozzyho! Nakonec jsme všem našim sportovců splnili jejich hudební přání a jejich oblíbené klipy uvidí diváci na konci každého z medailonků.

Óčko naladíte na satelitu, ale také prostřednictvím sítě 3 (Multiplex Czech Digital Group).

STV pokryje olympiádu hlavně na Dvojke

Diváci Slovenské televize budou mít možnost sledovat olympijské hry na dvou programech, dominovat bude Dvojka. STV Jednotka zprostředkuje program v několika blocích – mezi 6:00-8:00, odpoledne 14:30-16:30, 18:10-19:00 a ještě krátce po 23. hodině, prostor dostanou nejzajímavější momenty. STV Dvojka vysílá olympiádu prakticky celých 24 hodin (výjimečně přeruší dopoledne premiérou Živé panoramy).

loh_stv

Das Erste se střídá obden se ZDF

ARD a ZDF se v Německu o vysílání svorně podělí, samozřejmostí je vysílání v HD a bohatý program. Obě stanice se ale o vysílání podělí. Das Erste začíná živým vysíláním dopoledne (mezi 9. a 10. hodinou), přenosy končí krátce před půlnocí. Program bude téměř bez přerušování, občas strukturu naruší pouze zpravodajství. ZDF zve na non-stop vysílání od páté/šesté hodiny ranní. Obě stanice se budou střídat obden – 28.7., 30. 7., 1.8., 3.8.,… připadá například pro ZDF.

Jak naladíte jednotlivé programy?

Das Erste: Astra 2C, 19,2°E, polarizace H, 11 836 MHz, přenosová rychlost 27 500
Das Erste HD
: Astra 1L, 19,2°E, polarizace H, 11 494 MHz, přenosová rychlost 22 000
ZDF
: Astra 2C, 19,2°E, polarizace H, 11 954 MHz, přenosová rychlost 27 500
ZDF HD
: Astra 1 KR, 19,2°E, polarizace H, 11 362 MHz, přenosová rychlost 22 000

lohard

Eurosport: 14 hodin živých přenosů denně

Eurosport se chystá na už 12. vysílání olympijských her ve své historii, opět 24 hodin denně. Z toho celých 14 hodin bude tvořit živé vysílání. „Zatímco národní televizní stanice se zaměří na své sportovce, Eurosport nabídne divákům zaměření na nejdůležitější okamžiky a nejlepší výkony, příběhy sportovních úspěchů a překvapivé výsledky. Budeme kombinovat pevně stanovéný harmonogram hlavních olympijských sportů s krátkými aktuálními vstupy, které zavedou diváky v přímém přenosu za právě probíhajícími nejdůležitějšími momenty her. Eurosport bude zkrátka všude tam, kde budou akce nejžhavější,“ přibližuje Eurosport odlišnosti od konkurečních televizí.

Sportovní stanice láká na odborná stanoviska a analýzy dvou sportovních legend – sprintera Maurice Greeneho a plavce Pietera van den Hoogenbanda. To nejlepší z uplynulého dne nasazuje Eurosport v čase 00:30-06:30 a 08:30-09:30, magazín Anglická snídaně se zaměří na důležité okamžiky minulého dne a představí události nadcházejícího dne. Živé vysílání probíhá od 9:30 do 23:00. Aktuálně vysílaný program z londýnského studia sledujte v rámci bloku Společně do Londýna (23:00-23:30). Přímé přenosy týmových sportů čekejte mezi 23:30 a 00:30.

A kde můžete vysílání Eurosportu naladit?

Eurosport SD (volně dostupné v německém jazyce): Astra 19,2°E, polarizace H, 12 344 MHz, přenosová rychlost 27 500
Eurosport SD (placený program, čeština): Astra 23,5°E polarizace H, 11 876 MHz, přenosová rychlost 27 500
Eurosport HD (placený program, čeština): Astra 23,5°E, polarizace H, 11 797 MHz, přenosová rychlost 27 500

loh_eurosport

Největší zážitek patrně díky BBC

S největší vervou se pouští do olympijských her „domácí“ BBC. Ta na satelitní pozici 28,5°E nabídne až 24 streamů ve vysokém rozlišení. Díky tomu tak nebude opomenuto žádné sportoviště. Vysílání je zachytitelné také v České republice, musíte mít ale parabolu větších rozměrů. Podrobnosti hledejte na stránkách provozovatele služby – Freesat.

Naopak vysílání BBC 1 a BBC Three není v České republice momentálně zachytitelné. Jen pro zajímavost – první program nabídne nepřetržité vysílání, program přeruší jenom klasické zpravodajské relace. Třetí program rozšíří po dobu konání olympiády délku vysílání.

bbc_viafreesat

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. davidjohn2121

    Amazing! Surprising arrangement a substance. Love your style, you shake!! I think this is attracting and instructive material. Much gratitude to you for such an extraordinary work. Your blog held my favorable position perfectly to the specific end, which isn’t an easy action!! A commitment of thankfulness is all together for the extra ordinary blog. ( https://mightyessays.com/ ) From the colossal measures of comments on your articles, I think I am the just a single having all the delight!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .