Slovenská fotbalová liga odstartovala bez přenosů. Nyní ji nabídnou až tři televize

Před měsícem odstartoval nový ročník slovenské fotbalové Fortuna ligy. Tato zpráva by nestála za zmínku v českých médiích nebýt toho, že soutěž byla původně bez jakýchkoliv přenosů. Nyní ji vysílají až tři televize – RTVS, DajTo a dokonce i Slovak Sport.

Vizualizace nového stadionu City aréna v Trnave, jenž byl otevřen 22. srpna. Foto Cityarena.sk

Vizualizace nového stadionu City aréna v Trnave, jenž byl otevřen 22. srpna. Foto Cityarena.sk

Fotbalové kluby: Raději žádné přenosy než jít pod cenu

Marketingová společnost zastupující slovenské fotbalové kluby se původně nedohodla na ceně za přenosy. Smlouva s placenými kanály Digi sport i s televizí DajTo patřící do skupiny Markíza vypršela na konci minulé sezony. A žádná televizní společnost původně neprojevila o přenosy zájem za stávajících podmínek.

Podle medializovaných informací platil Digi sport za jednu sezonu přibližně 1,1 mil. euro, což vychází na necelých 30 milionů korun. Pro letošní ročník však nabízel jen polovinu, na což zástupci klubů odmítli přistoupit. Vedení Unie ligových klubu dokonce prohlásilo, že než jít s hodnotou práv pod cenu, je pro fotbalové kluby lepší ligu nevysílat vůbec.

Digi sport ze hry, Fortuna liga se objeví na neplacených televizích

V prvních kolech nebyly jednotlivé přenosy dostupné ani na internetu. Kluby totiž odmítly uvolnit práva i pro internetovou televizi Huste.tv, která patří do skupiny JOJ. Místo toho viděli předplatitelé služby pouze omluvný oznam. Patovou situaci se sice po třech týdnech podařilo vyřešit. V případě internetových streamů však zůstala nesmyslná podmínka týkající se geoblokace pouze pro Slovenskou republiku.

Zajímavé je, že o vysílacích právech jednají až tři subjekty, Digi sport však zůstal mimo hru. Místo toho se zápasy objevují na RTVS a od září i na DajTo, přičemž třetím do party je překvapivě Slovak Sport. Ten bude slovenskou ligu „vyvážet“ i za hranice. Díky přítomnosti v české Regionální síti 8 je totiž k dispozici i v českých domácnostech a může oslovit desetitisíce Slováků žijících v ČR. Čtvrtým subjektem je televize JOJ se svým portálem Huste.tv. Ta vysílá všechna utkání na internetu, byť v nevalné kvalitě.

Televize si rozdělí nejatraktivnější zápasy Fortuna ligy

Fortuna liga SK Televizní práva pro vysílání slovenské fotbalové Fortuna ligy v sezoně 2015/2016 drží až tři subjekty. Zajímavé však je, že o ta nejatraktivnější utkání se všechny tři stanice rozdělí. Právo první volby bude totiž průběžně rotovat tak, aby žádná stanice nebyla znevýhodněna. V rámci dnešního 6. kola odvysílá nejatraktivnější zápas televize Slovak Sport, která dnes večer přinese vypjaté derby mezi Slovanem a Trnavou na obou svých programech souběžně.

Budou nové stadiony, proto nám dejte víc peněz

Zástupci slovenského fotbalu věří, že ligová soutěž má větší hodnotu v předchozí sezoně. Dokládají to i zlepšující se infrastrukturou. Nyní o víkendu byly otevřeny dvě nové fotbalové arény v Trnavě a Podbrezové. Do tří let vyroste na Slovensku celkem dvacet úplně nových nebo kompletně zrenovovaných stadionů včetně národního stadionu v Bratislavě.

I z tohoto důvodu nechtějí v klubech ustoupit a žádají alespoň zachování dosavadní hodnoty marketingových práv, přičemž argumentují právě nutností nových investic do stadionů.

Faktem je, že televizní společnosti v Rakousku, Maďarsku ale i Česku nabízejí za domácí ligové přenosy několikanásobně vyšší sumy. Přitom slovenský fotbal zažívá úspěšné období i díky velice silné generaci reprezentantů. Úspěšné výsledky v reprezentaci ale dosahují pouze ti hráči, kdo nehrají ve slovenské lize.

Cenový paradox: hokejové kluby prodávají práva za minimum

Zatímco fotbalu se na Slovensku daří sportovně i ekonomicky, hokej se potýká s opačnými problémy. Tamní hokejové kluby před dvěma lety odmítly deset milionů korun ročně od placené televizní společnosti a raději „prodaly“ vysílací práva veřejnoprávní televizi. Dle zákulisních informací to mělo být za sumu blížící se k nule.

Televize RTVS díky tomu vysílá zápasy hokejové extraligy pouze za cenu produkčních nákladů. Pro extraligové kluby je i přesto důležité, že se vůbec dostanou do vysílání celoplošné neplacené televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .