Odchod Synotu z fotbalové ligy. Budeme za fotbalové přenosy platit?

Náhle ohlášený odchod loterijní a sázkové společnosti Synot z českého fotbalu může mít výrazný vliv i na vysílání domácího fotbalu v televizi. Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta se před několika dny nechal slyšet, že diváci by měli začít platit i za televizní přenosy z domácí ligy.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Plošné zpoplatnění fotbalových přenosů lze očekávat do dvou let

Včerejší oznámení skupiny Synot dává těmto slovům nový rozměr. Nejvyšší fotbalová soutěž přichází o titulárního partnera, který do její kasy přinášel ročně dle odhadů až 60 milionů korun. Krom toho sponzoroval i několik fotbalových klubů – Synottip je například generálním partnerem AC Sparta Praha a významným partnerem klubu z Jablonce. Tyto sponzorské aktivity ukončí a soustředí se pouze na podporu sportu ve svém domovském regionu a v rámci klubu 1. FC Slovácko.

Vedení fotbalové soutěže má před sebou nelehký úkol najít v průběhu několika měsíců nového generálního partnera ligy. A podobný problém budou muset rychle vyřešit i dotčené kluby. Ty budou logicky usilovat o větší podíl z prodeje vysílacích práv nebo o celkové navýšení sumy, kterou investují do českého fotbalu zejména televizní společnosti.

Z tohoto důvodu lze v nejbližších sezonách očekávat plošné zpoplatnění fotbalových přenosů. Ty jsou dnes dostupné na internetu převážně zdarma. Platí se pouze za nejatraktivnější utkání každého kola. I to pouze v případě, že chcete zápas sledovat v režimu celé obrazovky. Pokud se spokojíte s „vyskakovacím oknem“ nebo pouze se zvukem, můžete najít legální přenos i zadarmo.

Půjdou televize do cenové války o domácí ligu?

Otázkou je, jak se tato situace změní v průběhu jednoho až dvou let. Je zřejmé, že skupina O2 bude mít snahu posílit své postavení na poli exkluzivních televizních přenosů, které vysílá pod značkou O2 Sport. Zatím má O2 TV k dispozici pouze jeden zápas domácí fotbalové ligy týdně, to se ale může změnit.

Česká televize nyní vysílá až tři zápasy týdně. Nelze však očekávat, že by byla ochotna platit za vysílací práva výrazně vyšší sumy. Nehledě na to, že značné prostředky vkládá i do samotné výroby poměrně kvalitních televizních přenosů z fotbalové ligy. A produkční náklady na jeden takový přenos jdou do statisíců.

Liga už byla na placených kanálech, ale vždy zůstala i na ČT

Pokud by se Česká televize rozhodla v přenosech z ekonomických důvodů nepokračovat, patrně by další volbou fotbalové asociace byla exkluzivita v rámci placené televize. Buďto by se ligové přenosy přesunuly na O2 Sport, která by je zabalila do exkluzivního produktu, nebo by se o domácí fotbalová práva rozdělilo víc televizí.

K tomuto modelu došlo před několika lety, kdy přenosy společně s ČT vysílala i placená Nova sport a taktéž placená SportTV (Sport 2). Loni se ČT dělila o práva se Slovak Sportem, ten však byl dostupný bezplatně. A nyní jsou práva v dělení České televize a O2 Sport. V každém z těchto modelů byl však fotbal dostupný i na volně vysílající televizi.

Chcete vidět fotbal? Řešením je kabel a satelit

V nejbližších letech se může poprvé stát, že fotbal uvidíte pouze na kabelové a satelitní televizi. V úvahu přichází nejen zmíněný kanál O2 Sport, ale i jeho nejvážnější konkurenti SportTV a Digi sport. Každá z těchto skupin by určitě svým divákům ráda nabídla některé exkluzivní přenosy i z domácí půdy.

SportTV sice domácí ligu před několika lety vzdal, tehdy ale byla situace na trhu výrazně odlišná. A nemůžeme opomíjet ani Digi sport, jenž byl několik let exkluzivním partnerem slovenské fotbalové ligy a tudíž má rovněž zkušenosti s produkcí lokálních přenosů. Mimochodem, právě Digi sport už nyní vysílá i zápasy české Synot ligy, ale zpřístupňuje je pouze divákům na Slovensku.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .