Nové televizní kanály se připravují na boj o českého diváka

radiotv-archiv10K již desítkám česky vysílajících televizních kanálů se zanedlouho přiřadí další. Na tuzemském trhu tak bude opět o něco silnější konkurenčnější prostředí. Velká očekávání provázejí zejména příchod plnoformátové TV Barrandov, ale nové hráče můžeme očekávat i na poli regionálního zpravodajství, hudby, filmové produkce či specializovaných kanálů pro ženy i muže či erotického programu.

Velmi aktivně se do rozšiřování programové nabídky na tuzemském televizním trhu pustila společnost SPI International. Ke svým čtyřem stávajícím kanálům ( Filmbox, Filmbox Extra, Filmbox HD a Nostalgie) hodlá v blízké budoucnosti připojit šest nových. Z družice Astra na pozici 23,5 st. východně by se měla počátkem příštího roku ohlásit hudební Revolution TV. Její cílovou skupinou bude mladý divák, který nyní sleduje TV Óčko či Musicbox. Starším divákům pak bude určen retro kanál Nostalgia Musica TV, který plánuje zaměření na hudební produkci z 50. až 80. let. Objevit by se měla zejména domácí tvorba v poměru dvě skladby české a jedna slovenská.

Nejen hudbou živ je člověk. Jiné formáty nabídne SPI na svých dalších připravovaných programech. Action Box bude určen mužům, Lady Box by mělo sledovat ženské publikum a Filmbox Family nabídne filmy pro celou rodinu. První zemí, kde chce provozovatel první dvě zmíněné tématické televize spustit, má být Polsko, poté se objeví u nás. V červnu neuspěla SPI International u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se svojí žádostí o udělení licence pro erotický kanál Erox. Záměr spustit tento program v blízkém budoucnu však neopustila. Noční erotika by měla na stejné programové pozici doplnit staré české filmy kanálu Nostalgia, který končí své vysílání denně ve 22 hodin.

Své impérium rozšíří i CME, provozovatel TV Nova. Ještě do konce roku prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T) významně rozšíří distribuci svého prozatím satelitně-kabelového kanálu Nova Cinema. Stejně jako hlavní kanál bude vysílán v Multiplexu 2 Českých Radiokomunikací. Tam 11.ledna odstartuje i TV Barrandov a je proto nanejvýš pravděpodobné, že CME bude chtít svůj filmově-seriálový kanál spustit v této síti před tímto datem. V Multiplexu 2 diváci naladí ještě TV Prima a později i její druhý kanál.

V první polovině roku 2009 se CME pochlubí i svojí českou verzí legendární hudební MTV, k níž získala licenci letos v září. Náplní stanice budou původní tuzemské pořady, zdejší adaptace cizích formátů i zahraniční produkce s českými titulky. MTV Czech se prozatím objeví v satelitní, kabelové a IPTV distribuci.

V únoru vyprší 360denní lhůta, která provází udělení DVB-T licence pro regionální stanici TV 7. Během ní musí být spuštěno vysílání, jinak platnost povolení vyprší. RRTV vystavila licenci společnosti EBD, kterou založil majitel Regionální Televizní Agentury (RTA) Jaroslav Berka. Ze zákona má na takovou licenci právo síť regionálních televizí, které v analogé éře sdílí společné frekvence s Primou a pokrývá minimálně 33 procent území České republiky nebo 33 procent diváků. TV 7 bude vysílat centrální program, který bude v určených blocích přepojován na jednotlivá regionální vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .