Nova HD a další HD programy v češtině se ucházejí o přízeň diváků

radiotv-archiv30Televizní programy v kvalitě HDTV míří za českými diváky. Slovensko-česká satelitní služba Skylink nově nabízí balíček HD plus. Díky němu se jeho předplatitelé dočkají prozatím tří stanic vysílajících ve vysokém rozlišení obrazu. Pozadu nechce zůstat ani konkurenční satelitní operátor Gital, který stanice v HD spustí zanedlouho. V první říjnový den v této kvalitě spustila své pravidelné vysílání i nejsilnější tuzemská stanice TV Nova.

Technologický pokrok velí technickým fandům žádat po poskytovatelích přístupu k televiznímu vysílání nové vylepšené standarty. Jedním z fenoménů poslední doby je HDTV – televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Kvalitní podívaná je vyvážená nutností operátorů vyhradit pro takto šířený program větší datový tok. Od začátku října přišel provozovatel satelitní platformy Skylink, firma TradeTec (dříve Trade and Technology / CS Link) s novou nabídkou pro své náročnější zákazníky. Nabízí nový balíček HD plus, který obsahuje kanály vysílající ve vysokém rozlišení.

Diváci se tak dočkali nizozemského kulturního programu Brava HDTV. Ve vysokém rozlišení obrazu vysílá operní představení, balet a koncerty z předních světových scén navíc s původním zvukem (Dolby Surround E). Vysílá dvacet čtyři hodin denně bez reklamních vstupů. Sportovním fanouškům není potřeba představovat celoevropský kanál Eurosport HD. Jeho vysílání v rámci služby HD plus je doprovázeno českým komentářem. Zmíněný paket si mohou předplatit všichni zákazníci, kteří mají aktivovaný balíček programů Multi. Měsíčně si navíc připlatí 276 korun, výhodnější roční předplatné činí 2986 Kč. Čeští předplatitelé HD plus budou mít automaticky pro celou dobu předplatného služby HD plus zajištěn i příjem stanice Nova HD. Ten budou mít zdarma i všichni úplně noví majitelé přístupových TT karet. Stávající zákazníci získají neomezený přístup k Nova HD za jednorázový poplatek 590 korun.

Tento kanál začal vysílat 1. října a stal se výkladní skříní nejsledovanější tuzemské stanice v rámci nových technologií na televizním trhu. Nova HD je první česky vysílající stanicí v HD kvalitě dostupnou prostřednictvím satelitu Astra 1 E (23,5 st.,východně). Tam se už objevila v rámci čtvrtročního testovacího vysílání loni v říjnu. TV Nova nabízí svým divákům ve vysokém rozlišení obrazu zhruba třetinu svého denního programu. Jedná se například o Televizní noviny, Odpolední TN, Sportovní noviny, Snídani s Novou, Víkend, Střepiny, Koření, Pojišťovnu štěstí, Soukromé pasti, Kriminálku Anděl a vybrané zahraniční filmy a seriály.

Nejen na satelitu si na své přijdou zájemci o HDTV. V kabelových sítích a přes IPTV jsou již v některých tuzemských lokalitách k dispozici filmové kanály Filmbox HD a HBO HD i již zmíněný Eurosport HD. Rovněž operátor UPC nabízí Eurosport HD. Ani další z provozovatelů satelitní televize se nenechává zahanbit. Firma Gital oznámila, že od 1. října začala spolupracovat se společností Media Vision v programové i obchodní oblasti. Jedním z výsledků spolupráce bude rozšíření programové nabídky balíčku Géčko v dohledné době o další stanice včetně několika HD programů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .