Nova a Prima přistoupily k přechodu na digitální vysílání

radiotv-archiv20AKTUALIZACE – Nejvýznamnější tuzemská komerční televize se rozhodla přistoupit k Technickému plánu přechodu na digitální vysílání. Serveru RadioTV to prostřednictvím tiskové zprávy sdělila tisková mluvčí Novy Michaela Fričová. Postoj Novy je v této otázce zásadní. Souhlas s TPP krátce po Nově vyslovila i Prima.

AKTUALIZACE: Krátce po Nově vyslovila svůj souhlas s Technickým plánem přechodu i druhá největší komerční televize Prima, která pro šíření svého signálu využívá analogové terestrické vysílače. Podrobnosti jsou níže.

K TÉMATU: Nova i Prima podpořily přechod k digitálnímu vysílání (iDNES.cz)

Držitel licence k vysílání televize Nova, společnost CET 21, se podle tiskové mluvčí Michaely Fričové rozhodla podpořit proces přechodu na zemské digitální televizní vysílání podle platného Technického plánu přechodu. Uvádí to v tiskové zprávě, kterou krátce po 14. hodine rozeslala médiím, mimojiné i redakci serveru RadioTV. „Společnost CET 21 se jako jeden z vůdčích subjektů procesu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální vysílání rozhodla podpořit další postup procesu podle nařízení vlády č. 161/2008 Sb. o technickém plánu přechodu a splnit podmínky pro získání tzv. kompenzační licence.

Jinými slovy, Nova oficiálně přistupuje k Technickému plánu přechodu, čímž spřístupní i své nynější analogové kmitočty pro rozvoj budoucích digitálních sítí a vysílání v DVB-T. Výměnou za to získá dvě kompenzační licence pro dva nové digitální programy a garantované pozice v jednom z DVB-T multiplexů. Souhlas Novy s Technickým plánem přechodu je velmi důležitý pro další vývoj na českém televizním trhu.

Souhlas zaslala i Prima

„Společnost FTV Prima dnes učinila požadované kroky a zavázala se ukončit zemské analogové televizní vysílání do termínu, který stanoví Technický plán přechodu. Zásadním způsobem tak napomohla tomu, aby mohl být uskutečněn přechod na zemské digitální vysílání v České republice,“ uvedla tisková mluvčí Primy Jana Kocová.

Zástupci provozovatele Primy ale zároveň upozorňují na skutečnost, že doposud nejsou vyřešeny některé důležité otázky, které se přechodu na digitální vysílání týkají. „Není proto bohužel zaručeno, že nedojde k poškození práv provozovatelů vysílání vyplývajících z jejich licencí a k porušení českých právních předpisů nebo mezinárodních dohod o ochraně investic,“ dodáva neurčitě Kocová.

Věříme, že námi nastíněné problémy budou ze strany příslušných úřadů vyřešeny tak, aby k žádnému porušení práva nedošlo, a jsme připraveni učinit vše pro to, aby přechod na digitální vysílání v České republice proběhl úspěšně,“ řekl generální ředitel Televize Prima Marek Singer.

PŘEČTĚTE SI: Co je Technický plán přechodu?

Technický plán přechodu je zákonná norma, kterou 29. dubna schválila česká vláda. Obsahuje termíny, podmínky a přesný postup procesu nástupu sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání DVB-T. V dokumentu jsou přesně stanoveny podmínky a postupy při ukončování dosavadního analogového vysílání v jednotlivých regionech. Jeho úplnému vypnutí předchází spuštění digitálního vysílání v dané oblasti a po přesně vymezenou dobu souběžné analogové a digitální televizní vysílání. TPP shrnuje celý soubor provázaných termínů, podmínek a navazujících lhůt.

K tomu, aby celý systém, který Technický plán přechodu nastavuje, mohl začít fungovat, musí s jeho zněním souhlasit současní provozovatelé vysílání na analogových kmitočtech – zejména Česká televize, TV Nova, Prima TV a regionální televize vysílající na sdílených kmitočtech s Primou. Právě analogové kmitočty jsou potřeby k tomu, aby na jejch místě mohli začít vysílat digitální multiplexy, což jsou sítě, které obsahují televizní kanály v digitální formě. Zde se skrývá asi nejsložitější úskalí TPP, protože zejména komerční stanice se nerady zbavují exkluzivity v pozemním šíření televizního signálu, kterou jim zaručují jejich analogové licence platné do roku 2017 v případě Novy a 2018 u Primy.

Podrobnosti o Technickém plánu přechodu přinášíme i ve specializovaném článku na RadioTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .