Nové TV stanice nabídnou zprávy, mše i automobilové závody

radiotv-archiv18Prostřednictvím satelitu, pozemního digitálního vysílání, kabelových operátorů nebo služby IPTV se během několika týdnů objeví v éteru čtveřice nových televizních stanic. Na své si přijdou příznivci motorismu, zpravodajství, publicistiky, sportu i ti, co vyhledávají klidné duchovní vysílání. První z novinkových kanálů – stanice Sport 5 a křesťanská TV Lux již svůj provoz zahájily o uplynulém víkendu.

Automobilový sport, dopravní zpravodajství a motorististické magazíny jsou základními programovými pilíři stanice Sport 5, která ostartovala své vysílání v pátek 2. května. Zatím se jedná o zkušební provoz, překlene úvodní čtyři měsíce do zahájení řádného vysílání na počátku září. Fanoušci automobilových závodů a všeho co s motorismem souvisí, mohou novou televizi přijímat prostřednictvím satelitní platformy CS Link (zatím zde vysílá nekódovaně, od června bude k dispozici u distributora Trade&Technology v balíčku Multi, Gital ho nabídne až po přechodu na řádné vysílání v září). Do své nabídky Sport 5 zařadí i UPC v rámci digitální kabelové televize. Objeví se i u řady menších kabelových operátorů a poskytovatelů služby IPTV.

Atraktivní součástí programového schématu motoristické televize budou živé přenosy závodů a kvalifikací z mistrovských seriálů jako jsou DTM, Euroserie F3, NASCAR Sprint Cup Series a Porsche Carrera Cup. Z dalších sérií budou připraveny sestřihy nejzajímavějších momentů. Tuzemští motoristé ocení aktuální dopravní zpravodajství, které pro Sport5 bude připravovat Autoklub Czech Assistance ACA. Volné místo v programu pak doplní dokumenty z automobilové historie, publicistika i informace o novinkách na českém trhu. Sport 5 vysílá program od sedmi hodin ráno (víkendové dny) respektive od poledne (v pracovní dny) do 23.00.

O dva dny „mladší“ je slovenská televize Lux. Křesťanská stanice se poprvé svým divákům ohlásila v neděli po ránu. Patnáctihodinové denní vysílání (od sedmi hodin ráno do půlnoci) naplní dokumenty, výukové pořady, vzdělávací relace, přenosy mší, publicistika, pohádky pro nejmenší i zpravodajství z Vatikánu. V první den vysílání nabídla i přenos hudebního koncertu Zpěv pro Afriku.

Stanice je nekódovaně přenášena satelitem Thor (0.8 st. záp.), 12169/H, SR 28000, FEC 7/8, ID TV LUX. Jedná se o stejný transpoder, z kterého vysílá slovenská hudební televize Music Box. V Česku bude k dipozici i v rámci satelitní platformy DIGI TV. TV Lux vznikla oddělením od české stanice TV Noe. Svůj provoz hodlá hradit z příspěvků od svých příznivců a sponzorských darů. K dispozici má studia v Bratislavě, Prešově a Banské Bystrici. Již dříve dodávala některé pořady veřejnoprávní Slovenské televizi i TV Noe a může tak navázat na své předchozí zkušenosti.

Koncem května potěší sportovní fanoušky v Česku Eurosport HD. Známý sportovní kanál tak bude k dispozici i ve vysokém rozlišení. Zájemci se s ním setkají v rámci digitální kabelové televize, možný je i budoucí přenos signálu přes satelit.

Ve stejném čase by se měla objevit i domácí zpravodajsko-publicistická Z1. O jejích přípravách na vysílání vás na RadioTV.cz pravidelně informujeme. V posledních dnech stanice prostřednictvím tiskové zprávy informovala o personálním složení moderátorského týmu. Zprávy divákům budou přinášet Vladimír Kroc, Jan Němec, Ondřej Kapic, Martin Severa, Aneta Snopová, Veronika Sedláčková, Jana Lejpová, Martina Kociánová či Renata Dlouhá. Známá jména se objevují i mezi moderátory publicistiky a talk show. Najdeme mezi nimi Naděždu Hávovou, Eugena Kordu, Igora Chauna či Milana Knížáka. „Reportéři i moderátoři procházejí školeními hlasovými, novinářskými i technickými, která je připraví na výrobu zpravodajských materiálů od jejich natočení až po odvysílání v televizi. Aktuální témata točíme už několik měsíců, od května jsou naši reportéři nasazeni na plné zpravodajské pokrytí probíhajících událostí,“ shrnul aktuální přípravy na start Z1 ředitel jejího zpravodajství Hanuš Hanslík.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .