Nejen na „Kavkách“ to minulý týden žilo, třeba u Jiřího B. v kuchyni

VIDEO UV038_zapisnikNITŘ – Obývali-li jste tento týden českou kotlinu, patrně vám neunikla zpráva o tom, že se volil generální ředitel České televize. Informace se objevily nejen internetu, ale v hojném počtu taktéž v tisku. Sledujete-li ovšem výhradně zpravodajství komerčních stanic, pak jistě informace o zvolení Petra Dvořáka šla zcela mimo vás… A jeden velký comeback zažije legendární magazín.

Tuny virtuálního papíru popsány

Velké množství zpráv o volbě nové hlavy České televize se objevilo v průběhu minulého týdne. A tak si dovolím s troškou do mlýna přispět svými postřehy I JÁ. Téměř šest hodin jsem sledoval volbu prostřednictvím stránek www.ct24.cz, nestačil jsem se divit, čeho všeho může být člověk svědkem při zasedání Rady ČT, v jehož průběhu je volena nová hlava Kavčích hor. Pozastavím se nejprve u vystoupení všech čtyř neúspěšných kandidátů.

Půlhodinové zpovídání Romana Bradáče připomínalo výstup jakoby od kárné komise za vážný přečin. Ze všech kandidátů byl jako jediný podroben křížovému výslechu… poměrně mě pobavila obhajoba výkonného šéfa ČT24 na dotaz týkající se současného stavu instituace. On se současným stavem není rovněž spokojen… ptám se, proč se hlasitěji nepostavil proti směřování?

BLOG: ČT má nového ředitele, odbory mají radost

Hynek Chudárek byl bezesporu jedním z nejlepších kandidátů. Nakolik by byl silným ředitelem veřejnoprávního kolosu, si netroufám hodnotit a odhadnout. Není třeba nic více dodávat.

Nejmladší kandidát Jan Svoboda šel do konkurzu s obrovskou nevýhodou – s nízkým věkem. Jakkoli má mnoho zkušeností a úspěchů nejen v mediální sféře, větou „Kdo jiný než já – mladý, energický a odhodlaný člověk by mohl provést změny v ČT“ si podepsal „ortel smrti“. Mnoho radních je již věkem pokročilých, a tudíž „mladost a energičnost“ části chybí. Respekt ke starším lidem zajisté cítím, nemám na mysli nikoho konkrétního. Nicméně tuto domněnku potvrdil dotaz: „Jakou knihu jste naposledy četl? Jakou kulturní událost – kino, výstava, divadlo – jste nedávnost navštívil?“ Promiňte, ale proč takovýto dotaz? Nejsme u maturity. Navíc by mě zajímalo, proč posuzovat kvality účastníky podle toho měřítka. Pokud ano, o to víc bych chtěl vědět, jak je na tom samotný tazatel.

SLEDOVALI JSME: Petr Dvořák je novým generálním ředitelem České televize

Vystoupení Radomíra Šimka na mě působilo jako ze zcela jiného vesmíru. Doteď nchápu, jaké kvality tohoto kandidáta radní natolik zaujaly, že jej posunuly do druhého kola. Smál jsem se a plakal neustálým ujišťování všech, že za panem Šimkem „nikdo nestojí, ani žádné lobistické skupiny“ (poznámka: v tisku se objevily spekulace o údajné spojení s panem Jandákem a pochybnými lidmi). Docela bych mu to věřil, kdyby nás o své „čistotě“ neustále neubezpečoval. Při své snaze vylíčit úchvatné možnosti spolupráce s německou veřejnoprávní institucí zjevně zapůsobilo jeho současné pracoviště (poznámka: Radomír Šimek je prezidentem Česko-německé obchodní a průmyslové komory). Radní správně připomenuli, že máme i jiné sousedy. Jediný hlas v druhé volbě byl i tak moc.

ceskatelevizeIlustrační fotografie, zdroj: Archiv ČT24

Téměř směšné mýty s ředitelem spojené

Volba radních dopadla dobře, Petr Dvořák má za sebou mnohé úspěchy, které mu nelze upřít, a své manažerské schopnosti určitě dokázal. Slabší povahy se už snad domnívaly, že bude nakonec odvolán ještě před tím, než bude 1. října oficiálně jmenován. Nejprve „mlžil“ ohledně svého působení v KSČ (zajímavé je, že rudá minulost Jiřího Janečka nikomu takto hlasitě nevadila), no a poté se opřel do neprofesionálního moderování Jakuba Železného v Událostech, komentářích. Co se týče KSČ – můj názor shrnul Milan Fridrich, výkonný ředitel sekce ČT Nová média, v sobotních Lidových novinách: „Nesuďme, když neznáme kontext.“ Nový generální veřejnoprávní ředitel to nebude mít lehké, ale přejme mu úspěch.

PSALI JSME: Je lepší víc reklamy přímo v pořadech nebo reklama mezi pořady?

Věřím, že je v České televizi je valná většina profesionálních pracovníků, nicméně zavedené nepořádky a zatuchlá místa na Kavkách je třeba řádně vyvětrat. Nelehko se patrně usíná televizi Nova. Jejich bývalý generální má velké předpoklady k tomu, aby vybudoval prestižní a uznávanou, navíc též sledovanou veřejnoprávní televizi. Nu a diváci Televizních novin (ani Zpráv TV Prima) se o novém řediteli nedozvěděli (byl-li můj monitoring správný), o Jiřím Janečkovi referovali při zvolení. A teď? Že by strach? Hlavně, že víme o hercích Expozitury, kteří se vrátili na místo natáčení… v hlavní zpravodajské relaci nezapomenutelné promo.

DOPORUČUJEME: Hurá do boje o křeslo ředitele ČT s podprsenkou v ústech!

Minulý týden jsem se hodně bavil při čtení diskuzí k volbě ředitele ČT. Labilní povahy se bojí, že ČT1 bude samá reklama (masáž Televizních novin na TV Nova týkající se omezení reklamy na ČT2 a ČT4, resp. zrušení na ČT1 a ČT24 se minula účinkem). Rovněž se bojí seriálů typů Ordinace v růžové zahradě a Ulice. Toho bych se také nebál, není třeba pochybovat, že Petr Dvořák má zdravý rozum.

uhde_dvorakMilan Uhde, předseda Rady ČT, a Petr Dvořák, designovaný ředitel ČT. Zdroj: CT24

Je úterní prime-time ČT průšvih?

Ano, je! Repríza seriálu Malý pitaval z velkého města? Nač? Sice vysíláno v HD, ale v neuvěřitelném obrazovém formátu, který se snad bojím popsat. Navíc seriál byl v posledních letech reprízován tolikrát, že i lidé s horší pamětí znají repliky téměř slovo od slova. Přesun cestopisu Na cestě? Nepochopím taktéž. No a „Pokondr LIVE„? Oba pánové mají specifický smysl pro humor, sám jej mám rád… Jejich živou „talk-show“ bych nenazval průšvihem, nýbrž… raději „No Comment“.

Z ARCHIVU: Nova vyměnila kolečka za čtverečky a vyrovná se benzínce

Jenže průšvihů v programu České televize (Jedničky) je tento podzim mnohem více, než kdekdo snese. Sobotní Trumfy Miroslava Donutila by vystaraly na kapitolu samu pro sebe. Recyklace historek na plné obrátky („Nahoď!“), najdou se světlejší chvilky a nové historiky, jenže dojem z nich kazí zdatně jiné momenty. Vrcholem bylo střihačské „neumění“, zběsilé tempo změny záběrů vyvolávalo epileptický záchvat srovnatelný snad jen s „Pokémony“. Trochu zvolnit, týme, není třeba být akční za každou cenu.

O REKLAMĚ V ČT: Rada vytýká Nově nevyváženost, v TN informovala jednostranně

Světlé okamžiky podzimu ČT1? Nedělní Čapkovy povídky ve mně zachovávají poslední zbytky naděje. Jestli Radan Dolejš sliboval lepší Jedničku a tohle jsou první vlaštovky, tak se bojím, jak to dopadne, když nikdo nezakročí. Ať žije „Kolo plné hvězd“ s podtitulem „Má to pan Cibulka zapotřebí?„.

pokondr_liveI zkušeným komikům se ne vždy vše podaří. Zdroj: Archiv České televize

Kuchařské umění pana Jiřího B.

Masochistický zážitek jsem si přichystal sledováním nedělního „kulinářského“ formátu „Babicovy dobroty„. Pominu-li salát ze syrových žampionů (doporučím na příště třeba muchomůrku pro větší barevnost), závěrečným „zvířátkem na konec“ byl biftek. Kuřecí maso zabalíme do mikrotenu a paličkou bušíme jako o život, dokud není maso dostatečně tenké. Posléze zopakujeme tentýž postup s pepřem, zde je třeba, aby se pepř dostatečně smísil s kousky sáčku. Nyní stačí položit na pánev, na plátek kuřecího dodat šunku a atrapu sýru Eidam 30%. Náročný recept jsem zvládnul už ve svých 15 letech. Pro pejska a kočičku, nebo také pro nejmenší vaří pan JB každou neděli. Nevěříte? Věřte! Maso nenaklapáváme, ale „boucháme do toho“ a nezapomeneme zaneřádit studio, ať je co uklízet. Jen se podívejte na dobroty.nova.cz, nebo na YouTube.com.

Kdyby měla TV Nova zájem, hlásím se s vlastním pořadem, nabídnu lepší finanční podmínky a vlastní originální recepty. Například pokrm pana Jiřího B. vylepším broskví (v restauracích uváděno jako „Prozrazené tajemství šéfkuchaře„), ale trumfem je rozpečený sýr v mikrovlnné troubě. Postup je jednoduchý, vezměte obyčejný talíř, poklaďte ho plátky sýru (Eidam 30% je ideální) a dáme do mikrovlnné trouby. Navolíme program „Crisp“ a necháme zapéct na 3-4 minuty. Posléze je třeba rychle pomocí nože sýr odstranit, poté to nejde ani drátěnkou s dvoudenním odmočením. Máte-li zájem o další recepty piště na petera@radiotv.cz. Dobrou chuť. Příště studentská pizza – potřebujeme chléb, salám, sýr a kečup.

Dvě zásadní televizní události

Joj Plus odvysílala první díl americké reality-show X Factor, ve Spojených státech jej stanice FOX nasadila na středu a už hned v pátek jej slovenští (a neoficiálně čeští) diváci mohli zhlédnout s titulky. Správný směr. Za co už „PLUSKA“ nemůže je neuvěřitelná „sladkost“, která sálala z celého pořadu. Řekl bych, že i pro Američany je první řočník X Factoru USA příliš americká.

NEVÁŽNĚ: Víme, proč legenda světové talk-show Larry King končí!

Jan Kraus se setkal s Larry Kingem. Velikáni talk-show se setkali u příležitosti oslav 10. narozenin slovenské zpravodajské a komerční stanice TA3. Kdo neviděl, uvidí na internetu.

Larry King v Show Jana Krause. Zdroj: TV Prima

Legenda s názvem 100+1 se vrací

Nu a abychom zakončili Zápisník s optimismem, pozitivní zprávou je návrat čtrnáctideníku 100+1 (s podtitulem zahraniční zajímavost). Už za třicet dní a jeden týden k tomu. O comeback zavedené značky se postará známé české vydavatelství Extra Publishing. Tak uvidíme.

K TÉMATU: Měsíčník PC rady už nebude vycházet samostatně, sloučí se s Extra PC

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .