Na Nože, končí další kopie

prima_na-nozeRECENZE: České televizní stanice ovládly kuchařské show všeho druhu. Vaří celebrity, vaří běžní domácí patlalové, vaří kuchaři, kteří se vyspali s někým z vedení televizní stanice, vaří profesionálové. Poslední měsíce ale přinesly ještě jeden druh vaření. Vaření soutěžní, vaření Na nože. Právě formátu soutěžního klání kuchařů věnujeme další z recenzí televizních pořadů na serveru RadioTV.

Kradu, kradeš, kopie

Velkým nešvarem tuzemské televizní produkce je kopírování a upravování, zahraničních i tuzemských formátů. Existuje řada producentů, kteří by mohli vyprávět o tom, jak jim někdo ukradl formát a pouze s minimálními změnami jej sám začal vyrábět a existuje i řada producentů, kteří by naopak mohli vyprávět o tom, jak ukradené formáty upravit. Pořad Na nože je ukázkou typického okopírovaného a upraveného formátu, jenže jak už to tak bývá, tak se kopírování tak nějak nepovedlo. Tentokrát za rozpačitým vyzněním formátu ale nestojí ani tak nedostatek zručnosti tvůrců, jak spíš špatné skloubení typu jedné z hlavních postav pořadu a samotného formátu.

Když Prima s úspěchem nasadila kuchařskou show Ano šéfe a šéfkuchař z pražské restaurace Café Imperial se stal v průběhu několika týdnů obdivovanou ikonou televizních diváků, bylo téměř jasné, že nezůstane jen u tohoto formátu. Bylo jen otázkou času, kdy se česká produkční společnost Core Production, která formát Ano šéfe pro Primu okopírovala, vrhne na další formát spojený se jménem Gordona Remsaye, Hell’s Kitchen. Jenže jaké bylo překvapení, když pekelná kuchyně zůstala zapomenuta a místo ní se na obrazovkách Primy objevila upravená verze původně britského pořadu Master Chef.

prima_na-noze-9_620x349V Master Chef jsou na sebe, oproti pekelnějším formátům, všichni hodní. (Foto: TV Prima)

Prima nuda

Rozdíl mezi očekávanou Pekelnou kuchyní a pořadem Master Chef je ovšem diametrální. Zatím co Hell’s Kitchen Gordona Ramsaye je postavena na „zlém šéfkuchaři“ a soutěžících, kteří mezi sebou bojují opravdu na nože, tak Master Chef je relativně mírná varianta kuchařské soutěže kde, stejně jako v pořadu Na nože, vlastně mají všichni rádi a o osudech soutěžících rozhoduje tříčlenná porota. Ovšem, v Master Chef rozhodně nevystupuje Gordon Ramsay.

Prima, respektive Core Production tak vlastně zkombinovaly dva formáty do jednoho a posadily „zlého šéfkuchaře“ do celkem milého a oproti jiným nekonfliktního pořadu.  Z diváky očekávaného kuchařského očistce se tak stala celkem milá procházka růžovou zahradou, kde štěbetá tříčlenná porota, a všichni se mají rádi.
Je sice celkem jednoduché najít důvody proč autoři tuto kombinaci použili, kdybych měl k dispozici Zdeňka Polreicha, pak bych se také nesháněl po jiném kuchaři. Jenže stejně tak jako není  Master Chef vhodný formát pro Gordona Ramsaye, tak Na nože nesedlo Zdeňku Polreichovi.
Stejně jako většina diváků viděl jsem tohoto plešatého šéfkuchaře spíš v pořadu, kde by mohl být opravdu řádně, televizně zlý a rozhodně ne ve formátu, kde se o rozhodnutí dělí s dalšími dvěma milými porotci. Roman Vaněk a Eva Filipová jsou totiž k soutěžícím opravdu příliš milí a konkrétně Roman Vaněk působí dojmem, že by možná odpustil i vraždu. Takový přístup porotců se sice celkem shoduje s formátem Master Chef, ale za to se naprosto nesmyslně liší od obrazu, který kolem Zdeňka Polreicha Prima pracně vybudovala pořadem Ano šéfe.

O samotných soutěžících v pořadu Na nože se ani nemá cenu detailněji šířit. Zatím co v aktuální australské sérii pořadu Master Chef, s podtitulem Junior, vaří osmileté děti, tak u nás to vypadá jako by se nenašel jeden schopný kuchař mezi dospělými.  Pravdou ale je, že ti opravdu dobří kuchaři se zkrátka věnují vaření a ne účasti v televizních soutěžích.

prima_na-noze-10_620x349Na všem se dá najít něco dobrého. I to by mohlo být heslem porotců. (Foto: TV Prima)

Šetrnost se Primě nemusí vyplatit

Ale zpět k nesmyslnému spojení „zlého“ Zdeňka Polreicha a k soutěžícím přátelského pořadu Na nože. Celá tato, dramaturgicá pošetilost,totiž může mít za následek pouze jediné. Velmi rychlé a při tom neefektivní přesycení trhu Zdeňkem Polreichem.  Pokud by totiž Prima, místo české kopie pořadu Master Chef, koupila a nasadila formát Hell’s Kitchen Gordona Ramsaye, potom by sice byly výrobní náklady vyšší než je tomu u pořadu Na nože, ale zaručeně by přilákala vyšší počet diváků.

U pořadu Na nože, lze vzhledem k nižší sledovanosti, čekat maximálně jednu, nebo dvě další série, než se divácky dokonale vyčerpá a především, než se tak zbytečně vyčerpá i jméno Zdeňka Polreicha. Opět zkrátka hrozí totéž, co jsme zažili u reality show typu Big Brother a co teď zažíváme u talentových show.  Totiž, že pořad, nebo moderátor, který v zahraničí vůči divákům úspěšně funguje dlouhá léta, prolétne českými televizemi jako průjem a navždy zmizí v propadlišti televizní zábavy.

Vím, že kopírování formátů a šetření na nesprávných místech jen těžko skončí kvůli jediné recenzi. Naše televizní stanice nepatří mezi nejbohatší a tlačí tak producenty k vymýšlení různých kliček, jak přijít s osvědčeným formátem, za co možná nejnižší cenu. Jenže všechno by mělo mít své hranice a udělat z Polreicha hodného kámoše soutěžících a místo Hell’s Kitchen nudnou odborářskou rekreaci, to už chce vážně talent.

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. Maxx

  Co jsem slyšel, tak na Ano, šéfe! byla normálně koupena licence. Na 100% si tím nejsem jistý, ale slyším poprvé, že by Prima ten formát okopírovala. Na nože je už jejich „vlastní“ formát, vytvořený převzetím prvků ze dvou různých show, jak se píše ve článku, ale u Ano, šéfe! o tom silně pochybuju.

  1. Matyas

   Pořad Ano,šéfe byl jedním z mála pořadů,který konečně pootevřel vrátka České gastronomie a výsledky a úroven jsme mohli vidět a vytvořit si představu – jak tu jíme.Škoda,že byly natočeny jen dvě série – dle mě to nechtěli dál pokoušet,aby se Tv Prima nedostala do křížku s RRTV za pořad,kde je trochu peprnější slovník i když k tomuto řemeslu se 100% hodil.U současného pořadu Na nože si myslím další pokračování nebude a to z důvodu ne až tak velké sledovanosti v co Tv Prima věřila – tudíž vymyslí pořad jiný – už i proto,že by měl být na obrazovkách k vidění pořad,který pootevírá okénko České gastronomie o který tu zájem opravdu je.

  2. Barka

   Pořad Ano,šéfe byl jedním z mála pořadů, který konečně pootevřel vrátka a ukázal
   lidský dobytek na obrazovce. K úrovni není co dodat.

 2. Maxx

  Matyas: Ano, šéfe! mělo tři série. Jinak od jara by se měla na Primě vysílat originální licence Hell’s Kitchen. Už se osobně hodně těším, Pohlreichovy pořady jsou jedny z mála věcí, na které se dá v televizi dívat ;-)

 3. tripsi

  Kvůli tomutu článku jsem se fakt zaregistroval. Rejpat do pokusů Primy, která se snaží přinášet vlastní tvorbu mi přijde trošku nevkusné. Co produkuje naše největší nejsledovanější televize? Pár úspěšných seriálů (ulice, ordinace), ale jejich další novinky, které předvedli v září, totálně propadly. Na nože mělo určitě menší sledovanost už jen proto, že to není klasická reality show ala Ano Šéfe, která se dotýká nás všech, ale je to soutěž. Na to, že to byla soutěž, se to v celku povedlo. Podívejte za kolik a co vyprodukovala ČT se svým tunelem.. resp. BioFarmou na kterou se nikdo nekouká .. a po 5 minutách zjistíte proč. NUDA!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .