Multiplex A odchází do historie, štafetu přebírají sítě 1 a 2

radiotv-archiv16Provizorní digitální síť Českých Radiokomunikací označovaná jako Multiplex A se stane za deset dní minulostí. K 30. říjnu dojde k jejímu vypnutí ve všech pěti oblastech (sedm vysílačů), kde je nyní k dispozici. Vzápětí se ze stejných míst rozlétne signál hned dvou multiplexů, jejichž provoz technicky zajišťuje stejný provozovatel. Multiplex A zahájil své vysílání 21.10.2005.

První vlaštovka pozemního digitálního vysílání v tuzemsku zalétne za několik dní zpět do svého hnízda, aby se odtud na pouť za svými diváky vydali dva její sourozenci. Dočasný Multiplex A , který vysílá čtyři programy České televize, TV Nova a pět stanic Českého rozhlasu po třech letech provozu ve své podobě končí. Technický plán přechodu stanovuje, že jeho frekvence budou patřit řádnému Multiplexu 2, kam se přestěhují se svými kanály komerční vysílatelé. Na sedmi vysílačích v Česku tak dojde v noci z 30. na 31. října k proměně provizorního stavu v podobu, která by měla vydržet již natrvalo. Multiplex A končí v těchto lokalitách: Brno-Hády 40. kanál, Brno-Barvičova 40. kanál, Domažlice-Vraní vrch 38. kanál, Ostarva-Hladnov 39. kanál, Praha-Cukrák 25. kanál, Praha-Mahlerovy sady 25. kanál, Ústí nad Labem-Buková Hora 58. kanál.

Stanice České televize a Českého rozhlasu vytvoří programovou náplň Multiplexu 1. Ten již vysílá z Cukráku 53. kanál, Kleti u Českých Budějovic 49. kanálu a Plzně – Krašova 34. kanálu. Do 30. října se objeví v pražských Mahlerových sadech na 53. kanálu. O den později startuje i na Zelené hoře u Chebu – 36. kanál a v původních místech multiplexu A: Brno-Hády 25. kanál, Brno-Barvičova 25. kanál, Domažlice-Vraní vrch 34. kanál, Ostrava-Hladnov 54. kanál a Ústí nad Labem-Buková hora 33. kanál.

I když Multiplex 1 obsahuje o jeden televizní kanál méně než jeho předchůdce, nemusí se diváci bát, že se jim ztenčí programová nabídka v rámci pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Ve stejný den jako jednička zahájí svůj řádný provoz v totožných regionech (ze stejných vysílačů) i Multiplex 2. Do něj se přestěhuje z Áčka TV Nova a ze sítě společnosti Czech Digital Group (Multiplex 3) TV Prima. Postupně k nim přibudou další tři komerční programy- Nova Cinema, Prima Klub a TV Barrandov. Kde bude dvojka od 31.10. k naladění? Její pozice na mnoha místech kopírují kmitočty původního Multiplexu A, někde ale dochází k přesunu: Brno-Hády 40. kanál, Brno-Barvičova 40. kanál, Domažlice-Vraní vrch 48. kanál, Ostarva-Hladnov 37. kanál, Praha-Cukrák 41. kanál, Praha-Žižkov 41. kanál, Ústí nad Labem-Buková Hora 58. kanál, Plzeň-Krašov 48. kanál.

Po postupném dobudování jednotlivých sítí naladíme v českém éteru čtyři multiplexy. Tři z nich budou technicky zajišťovat České Radiokomunikace, čtvrtou bude mít ve své péči Telefonica O2. Nejširší pokrytí se objeví u jedničky a dvojky. „Nepokryto zůstane jenom minimum území, předpokládáme, že zhruba 1 procento. Místa, kde nebude signál k dispozici, ještě nejde v této chvíli specifikovat,“ uvedl o plánech Multiplexu 1 ředitel projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš v rámci chatu na stránkách České televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .