Miliardář Andrej Babiš už nechce vlastní televizi ani Centrum holdings

andrej-babis-167Majitel společnosti Agrofert, podnikatel Andrej Babiš, už nemá zájem výrazněji obohatit své mediální portfolio. Nehodlá odkoupit zavedenou televizi ani založit vlastní a ztratil zájem i o internetovou společnost Centrum holdings, která provozuje portál Centrum.cz, zpravodajský server Aktuálně.cz nebo placený deník Insider.

Ztráta zájmu nebo málo prostoru na trhu?

Prostřednictvím mediální divize AGF Media tak bude ovládat pouze bezplatné regionální týdeníky 5+2 Dny, které vycházejí v souhrnném nákladu jeden milion výtisků. Informace přinesl deník Hospodářské noviny. Babiš nekonkretizoval důvody, pro které už nechce založit nebo koupit televizi. Faktem ale je, že do televizního byznysu se chtěl pustit proto, aby získal alespoň částečný vliv v mediálním světě, který by později mohl využít například při vstupu do politiky.

Fakticky ho ale předběhli jiní magnáti. Majitel skupiny Empresa Media Jaromír Soukup získal televizi Barrandov. Společně s majitelem vydavatelstva Mladá fronta Františkem Savovem chystá převzetí zábavní televize Pětka a zpravodajské TV Metropol. A důležitý je i nástup nových tematických stanic ze skupin Nova a Prima, který dále omezuje prostor pro vstup nových hráčů do terestrického vysílání.

Nová televize by neměla šanci se prosadit

Pokud by tedy Andrej Babiš skutečně chtěl rozjet novou televizi, měl by k dispozici mnohem menší prostor pro své publikum, jelikož to se segmentuje mezi stále vyšší počet stanic. Oslovení konkrétní cílové skupiny prostřednictvím nové televize tak bude mnohem náročnější než před rokem nebo před několika málo lety. Jedinou šancí pro oslovení relevantního publika s možným politickým vlivem by tak mohla být celoplošně působící zpravodajská televize, která by ale měla náročnou pozici vedle veřejnoprávního kanálu ČT24.

z1_newwebProstor pro soukromou zpravodajskou televizi se uvolnil po zániku stanice Z1. Ilustrační foto – screenshot webu Z1 TV

Zajímavé jsou rovněž důvody, pro které Babiš odmítl koupit významnou internetovou společnost Centrum holdings. „Dali jsme nabídku, za kterou bychom Centrum.cz mohli dostat. Ale potom se zase objevily řeči, že já to chci, abych novinářům diktoval, co mají říkat. My jsme to však odmítli hlavně proto, že bychom v Centrum.cz museli propustit 200 lidí. To mi za to nestálo. Měl bych to pořád na talíři. Stáhli jsme se a myslím, že máme dost práce s týdeníky 5+2, kde rozjíždíme web,“ uvedl Babiš pro server iHNED.cz.

Andrej Babiš tak nekoupil jednu z největších internetových společností jen proto, aby nemusel ovlivňovat novináře a brát lidem práci. Potvrdil ale, že i nadále počítá se ztrátovými týdeníky 5+2 Dny. A jak sám doufá, jednou by se tyto noviny mohly dostat na nulu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: