Mark Thompson odstoupí na podzim z postu generálního ředitele BBC

thompsonGenerální ředitel Mark Thompson tento týden oznámil svým zaměstnancům, že na podzim letošního roku odejde ze společnosti British Broadcasting Corporation. Za dobu existence veřejnoprávní instituce byl nejdéle sloužícím generálním ředitelem (počítáno od 70. let minulého století), funkci zastává od roku 2004. Za své působení v respektované veřejnoprávní instituci si však neodnáší jen kladné ohlady, BBC potkalo několik skandálů. Na popularitě mu nepřidala ani řada nepopulárních rozpočtových škrtů a propouštění zaměstanců.

Povede BBC poprvé v historii žena?

Jakkoli může oznámení odchodu vypadat překvapivě, není tomu tak. Jak uvádí BBC, jeho odchod se očekával. Nicméně zatím generální ředitel nespecifikoval datum svého odchodu. Ve společnosti zůstane nejméně po dobu olympijských her a oslav výročí narozenin královny Alžběty, počítá s podzimem 2012. Svým zaměstancům poděkoval a BBC označil za „nejlepšího provozovatele vysílání na světě„. Lord Patten, předseda BBC Trust (v České republice je podobným orgánem Rada České televize) Marku Thompsonovi poděkoval a označil jej za „vynikajícího“ lídra.

ZAJÍMAVOST: Britská veřejnoprávní stanice BBC Radio One

Lord Patten pro BBC uvedl: „BBC vedl během traumatického období. Navíc posílil pověst BBC. Lidé mají značku spojenou s kreativitou a kvalitou, navíc nastavil kurz BBC do digitální budoucnosti. Bude mi chybět a to jak v rovině osobní, tak i pracovní. Přeji mu mnoho štěstí do budoucnosti.“ V souvislosti s jeho odchodem se rojí spekulace o novém nástupci. Několik mediálních expertů dle BBC soudí, že v čele britského veřejnoprávního kolosu stane poprvé v historii žena.

PSALI JSME: Česká BBC vysílá v zájmu trhu. Pokud skončí, nebude ji čím nahradit

Mezi možnými kandidáty jsou například Helen Boaden, šéfka BBC News nebo Caroline Thomson, provozní ředitelka BBC. Mezi žhavými kandidáty je ale i Peter Fincham, současný ředitel komerční ITV. Jisté prý ale je, že úspěšný kandidát se bude muset spokojit s nižším platem než je částka 671 tisíc liber, tu pobíral Mark Thompson. Důvodem je samozřejmě snaha snižovat platy a odměny vrcholového vedení.

bbcworldnews-920414_2BBC World News, zdroj: British Broadcasting Corporation

Kdo je Mark Thompson?

Do úřadu generálního ředitele BBC byl Mark Thompson jmenován v květnu 2004. Zodpovědný je za služby BBC v televizi, rádiu i na internetu. Celkem BBC zaměstnává na 20 tisíc zaměstanců, kteří ročně vyprodukují 400 tisíc hodin obsahu. Za jeho působení na postu ředitele vybudoval několik lukrativních produktů, zejména iPlayer (Česká televize nabízí obdobu pod názvem iVysílání, Český rozhlas potom jako iRadio), který je poskytován zdarma. V BBC pracuje od roku 1979, kde začínal jako stážista. V Channel 4, stanice spadající pod komerční aktivity BBC, pracoval jako výkonný ředitel v letech 2002-2004.

ROZHOVOR: Česká BBC byla nezávislá díky financím zvenčí. Politici si na ni netroufli

V říjnu 2010 dohodnul novou smlouvu o financování BBC, která platí do roku 2016. Zmraženy byly koncesionářské poplatky a to na 145,5 liber pro domácnost za rok (v přepočtu zhruba 4 300 Kč, tedy 360 Kč měsíčně). V poslední době byl nucen k razantním úsporným opatřením. Počet zaměstnanců měl být zredukován o 10%. Nástupce Marka Thompsona dostane i nižší plat, ten klesne pod 671 tisíc liber.

Vzkaz zaměstancům BBC

Přinášíme zprávu, kterou Mark Thompson poslal svým zaměstancům v pondělí poté, co svůj záměr vzdát se postu generálního ředitele BBC oznámil kontrolnímu orgánu BBC Trust. Vybíráme nejzajímavější pasáže, plné znění v anglickém originále najdete na webu deníku Guardian.

ZAMYŠLENÍ: Kdy z médií odejít?

Minulý týden jsem pronášel řeč v Royal Television Society (Královská televizní společnost), mluvil jsem zde o plánech vztahujících se k olympijským hrám a dalším velkým událostem roku 2012. Poukázal jsem na aktuální silné stránky – kvalitu, kreativitu a inovace v technologiích na světové úrovni – ale také na výzvy, kterým čelíme. Připravil jsem BBC na digitální budoucnost. A také jsem komentoval spekulace o mé budoucnosti (…)

ZAUJALO VÁS: Vánoce On-Air: Sledujeme vánoční grafiku zahraničních rádií (3/3)

thompson_telegraphMark Thompson, generální ředitel BBC. Zdroj: Deník Telegraph

Dnes ráno jsem řekl Lordu Pattenovi, že věřím, že nastal vhodný čas, abych přenechal své místo nástupci a odstoupil z pozice generálního ředitele BBC (…)

(…) během doby mého působení jsem prošli řadou velkých bouří (…) ale zároveň řadou úspěšných období a to společně. To, co učinilo mou práci nejen snesitelnou, ale i nesmírně zábavnou a obohacující, jste byli vy: váš talent a energie, vaše neotřesitelná víra v BBC a vše, co se za touto značkou skrývá.“

GLOSA: Jakou cestou se má Český rozhlas dát? Cestou revoluce nebo evoluce?

Vždy jsem byl zastáncem změn, protože věřím, že uprostřed mediální revoluce, je změna jediným způsobem, jak ochránit to, co je na BBC tak cenné. Ale změna s sebou vždy přináší nejistotu – a chci obzvláště poděkovat vám všem, kdo jste se mnou pracovali na těžkém úkolu při transformování BBC. Děkuji vám za vaši oddanost a trpělivost.“

Jen díky vašemu úsilí zanechávám BBC mnohem silnější a v lepším stavu, než když jsem na post generálního ředitele nastoupil v roce 2004. Důvěryhodnost je na rekordních hodnotách, naše služby jsou v brilantní formě plné kreativity. Dokázali jsem, že BBC umí být lídrem a inovátorem nejen v době analogové, ale též v době digitální. Více než kdy jindy diváci nejen doma, ale i v zahraničí vidí, že BBC je nejlepším provozovatelem vysílání na světě. Bylo mi velkou ctí pomoci udržet BBC na vrcholu během uplynulých osmi let.“

Z ARCHIVU: BBC Radio 1 stáhlo z vysílání píseň, protože šlo o skrytou reklamu

Zatím však neodcházím, a tak se těším na spolupráci během nadcházejících měsíců, kdy se připravujeme na úžasné léto roku 2012 (…) a věřím v pokračující úspěch BBC.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: