Končí ten, co řídil Novu… ale ne úplně

nova_spirala_perexKdyž Adrian Sarbu včera ohlásil, že rezignuje na pozici prezidenta mediální skupiny CME, mnohé pozorovatele to překvapilo. Vždyť ještě nedávno podepsal novou smlouvu, která mu měla zajistit setrvání v čele CME až do roku 2016. Jenomže v té samé smlouvě má nárok i na „zlatý padák“, pokud by ze své pozice neodešel sám. Alternativou je případné další angažmá pro CME v Rumunsku.

„Superředitel“ Novy působí v CME téměř dvacet let

Z tohoto pohledu se tedy zdá, že nejvyšší manažer CME nemohl na svém odchodu „prodělat“. Pokud by budoucí většinový vlastník CME, americký obr Time Warner, nesouhlasil s jeho dalším setrváním ve skupině, Adrian Sarbu by se jednoduše stáhl, tak jak to ohlásil včera.

Adrian Sarbu byl dlouhá léta tzv. „superředitelem“ televize Nova, tedy tím, kdo měl na její chod největší vliv. I když Nova měla i má svůj suverénní management, byl to právě Adrian Sarbu, kdo měl reálně ve všem poslední slovo. A někdy paličatě prosazoval i naprosto nesmyslné kroky – třeba nasazení turecké telenovely Tisíc a jedna noc do programu Novy a to pětkrát týdně v prime-time.

tisic-a-jedna-noc-675Adrian Sarbu nařídil Nově, aby zařadila tureckou telenovelu Tisíc a jedna noc do hlavního vysílacího času. Ilustrační foto

Spolupráce s Markízou ne vždy úspěšná

Ani nucená spolupráce s Markízou nebyla vždycky pro Novu výhodná. První série Česko Slovenské SuperStar sice byla úspěšná, další dvě řady ale dopadly rozpačitě. Nova by do dalších sérií nejspíš nešla, ale jelikož měla nařízeno spolupracovat s Markízou, musela jí pomoci i za cenu horších výsledků u sebe.

Adrian Sarbu prosadil i další experimenty, které na českém trhu nedopadly úplně dobře. Vyvedl produkci vlastních pořadů z Novy do servisní firmy Media Pro Pictures, aby Nova tuto firmu následně pohltila. Rovněž rozjel svou vlastní tiskovou agenturu v České republice (Mediafax), kterou později musela Nova začlenit pod sebe – jinak by se agentura sama neuživila. A podle dostupných informací stál i za snahou Novy o své vlastní peoplemetry.

Jak by Nova fungovala bez Adriana Sarbu?

Je otázkou, jak by Nova dnes fungovala nebýt vlivu Adriana Sarbu. Navzdory některým kontroverzním tahům si udržela pozici lídra trhu. Pokud bude mít samostatný management Novy po odchodu Sarbua volnější ruce, může se z Novy opětovně stát televize, která bude víc reflektovat potřeby českého trhu a diváka.

S určitou nadsázkou lze říct, že v CME končí ten, kdo skutečně řídil Novu. Ale prozatím nekončí úplně. Adrian Sarbu zůstává ve skupině minimálně do 1. února 2014. Pak se možná stane šéfem rumunských operací CME. I ze své nové pozice může mít nezanedbatelný vliv na chod stanic CME ve střední Evropě. Až nejbližší roky tedy ukážou, zda svůj vliv na Novu ztratí úplně, nebo bude i nadále v jejím pozadí.

nova-19-narozeniny-plakat-675Příští narozeniny už bude Nova slavit pod vedením nového šéfa CME.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,